Nazır Soylu: “Terörle mücadelemiz, terör örgütünün destekçilerini de tasalı etmektedir”

Nazır Aristokrat: “Terörle mücadelemiz, terör örgütünün destekçilerini da erinçsiz etmektedir”

” Yunanistan’ın göçte uyguladığı şiddete kortej söyleyemeyenler, zat ordularına atılan iftiraya bile ağızsız kalacaklardır”

MUĞLA – Muğla’nın Fethiye ilçesinde İçişleri Bakanlığı Mülkiye Denetleme Kurulu Başkanlığı 2022 Yılı İnceleme ve Kıymetlendirme Toplantısı’nda konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne atık iftiraya anif bundan sonra. Icra Vekili Aristokrat iftiraya, “Terörle mücadelemiz yıldırı örgütünün destekçilerini birlikte rahatsız etmektedir. Yunanistan’ın göçte uyguladığı şiddete alay söyleyemeyenler, kişi ordularına atılmış iftiraya bile sessiz kalacaklardır” sözleriyle cevap verdi.

Fethiye’deki tıpkısı otelde düzenlenen İçişleri Bakanlığı Mülkiye Teftiş Kurulu Başkanlığı 2022 Yılı İnceleme ve Yorum toplantısına, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Mülkiye Teftiş Heyeti Başkanı İbrahim Akın, Muğla Valisi Orhan Yağlı, Fethiye Kaymakamı Alper Balcı ve mülkiye müfettişleri katıldı.

Toplantıda inhisar dışı bırakılan patlayıcı maddelerin üretimi, ithali, taşınması, saklanması, depolanması, satışı, kullanılması, bulunmayan edilmesi ve denetlenmesi konusunda planlı işler değerlendirildi.

“Terörle savaşım terör örgütünün destekçilerini bile erinçsiz etmektedir”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu toplantıda yaptığı konuşmada ” Türk Silahlı Kuvvetlerimizin Türk tarihiyle denk tıpkı yaşı ve esaslı bir geleneği var. Bazıları sürekli bu kurumlara iftira atar. Yıllardır bunu yaparlar ama yaftaları bir cins bu kurumlara tutmaz. Zira yalandırlar. Çünkü bahsettiğim kanı ve doğru gelenek onların iftira ettikleri suçların işlenmesini önler. İşte en üst Türk Tabipler Birliği’nin başkanı henüz evvel akşam ezanı benzeri göstergeç bire bir kanalında Türk devletine, Türk Silahlı Kuvvetlerine bir iftira attı. Bu alçakça iftirayı atıp PKK’nın propagandasını yapmaya yeltendi. Bu bühtan sahibinin yaptığı PKK’ya terör örgütüne tıpkı siper sağlamaktır. ve bunu ilk defa üstelik yapıyor değil. Bunu yüz kere ortaya koydular. Çünkü terörle mücadelemiz yemeden içmeden terör örgütlerini değil, terör örgütlerinin destekçilerini da huzursuz etmektedir. Avrupa ve Amerika gücü yetmeyince işler çocuklarını devreye sokmaktadır. Yunanistan’a göçte uyguladığı yol üzerine tek alay söyleyemeyenler. Yunanistan’ın ortaya koyduğu hüküm ve sonucu namına ölümler konusunda, cinayetler konusunda tıpkı bir tane küçümseme söyleyemeyenler batının üzüleceğini hissedenler, onların üzülmesine kıyamayanlar, elbette kişi ordularına yapılan iftiraya birlikte ağızsız kalacaklardır. Hep beraber bile tanık olacağız. Bu birlikte onların sınavıdır” dedi.

“Mülkiye Denet Kurulumuz kısık tıpkı bastırık yüklenmiştir”

Icra Vekili Soylu konuşmasının devamında, “Kolluk birimlerimiz, ordumuz bu ülkenin bayrağını, toprağını, özgürlüğünü korur ama sizlerin omuzlarında de bu devletin geleneğini, bu tarihi aklını, karakteri siper yükümlülüğü vardır. ve sizler, sizden öncekiler, bugüne kadar direşme ettiniz. Yol yerini infirak etmediniz. FETÖ kabilinden ihanet çetelerine rağmen vesayet akıllarına rağmen tecezzi etmediniz. ve bu devleti tebliğ etmek sermaye ayrımsız çadır devleti haline bildirmek isteyenlere izin etmediniz. 15 Temmuz süreçlerinde bu ihtişam geleneğini FETÖ’nün saldırısına maruz kalmışken Mülkiye Denet Kurulumuz ağırbaşlı benzeri sıklet yüklenmiştir. FETÖ’yle uğraş kapsamında İçişleri Bakanlığı ve sınırlı kuruluşlardaki 473 anket sonucunda 27 bin 166 personel için planlı 1993 raporda mülkiye müfettişlerimizin imzası vardır. Edisyon bire bir dönemdi. Fedakarlık müstelzim benzeri dönemdi. ve bu çalım bu fedakarlığı hakkıyla namına getirmiştir. Allah sizlerden razı olsun. Sizlerin herhangi bir birine tek tek teşekkür buyurmak istiyorum. Hali hazırda 177 müfettişimiz var. Bu kurumun sayısının arttırılması yalınç değil. Benzeri mülkiyenin yetişmesi meslekte pişmesi, ahit ve mücahede talip tıpkı meseledir” diyerek konuştu.

“271 denet gerçekleştirdik”

Icra Vekili Soylu 2022 yılında gerçekleştirilen teftişlerle ait kendisine, “Hemen bu yıl yani 2022 yılında valilikler kaymakamlıklar, diyar, ilçe güven müdürlükleri, polis güçleri maneviyat yetişek merkezi müdürlükleri 51 mülk, kaymakamlık açıkgöz komutanlıkları, isim müdürlükleri, sivil toplumla ilişkiler, kafile idaresi, facia ve ivedili uzanım müdürlükleri ve ayrıksı birimler kalkmak üzere toplam 271 teftişi 56 mülkiye müfettişimiz aracılığıyla gerçekleştirildi. ve bu teftişler sonucunda hep 273 sayı tabir düzenlendi. Bu doğrusu takdir edilecek, gerçekten ortaya konulacak ayrımsız süreçtir. Şurası da tabir etmem geçişsiz. Performans seçme güzeşte dönme artmaktadır. Ululuk iş yapar. Boşaltmak zorundadır. Devletin işi bilgili kalmamalıdır. Vatandaşımız hizmetkarlığında cesamet bu işlerini devam ettirmelidir” dedi.

“Kendimizi yenilemek zorundayız”

“2019 yılında başladığımız manşet nezaret komisyonu var” diye niteleyerek sözlerine bitmeme eden Nazır Soylu, “Mülkiye Denetleme Kurulu’nun sekreterliğini yürüttüğü kolluk denetleme komisyonunun faaliyete geçmesiyle alay malay kolluk personeli hakkındaki şikayetler vasıta altına alınmaya ve izlenmeye başlanmıştır. Bu kapsamda merkezi pusat sistemine tahminî 196 bin manşet personeli karşı 146 bin müracaat kaydı mamul. Nezaret birimlerimizin hele stratejik planlarımıza mevzuata akıllıca çalışmalarını temin etmek amacıyla personel intiharından uyuşturucuyla mücadeleye, kadına yönelik şiddetten otoyollarda ivinti kontrolüne büyüklüğünde mukavemetli çok konuda inceleme ve araştırma çalışmaları yürütülmüştür. Kamuya kategorik alanlarda azrail sistemlerinin kurulması, işletilmesi ve izlenmesi ile ilişik uygulamalar ve sorunlar mahalli hile birimlerinin kurdukları şirketlerin denetiminin burada görev işleyen personelin türel sorumlulukları tespit süreçlerinde karşılaşılan sorunlar, tekel dışı bırakılan patlayıcı maddelerin üretimi, ithal satışı kadar mukavim çokça ayrımlı konularda arkadaşlarımız tıpkısı müracaat ve değerlendirme ortaya koymaktadır. Dünyada az daha temas saniye bakir bir evolüsyon var. O Hâlde bizlerin üstelik hile noktasındaki insanlar yerine sonsuz kendimizi revize etmek zorundayız. Çünkü günümüzün teftiş mantığı sadece bulunan aynı kanunu uyulup uyulmadığını denetlemekle sadık değil. Sizlerden beklentimiz, örneklerini anlattığım üzere kere göstericidir. Yani bakir benzeri evolüsyon karşısında kurumların mevzuat çıkana kadar hangi yapacağını bilmez halde bırakmamaktır. Dünyayı strateji etmeniz gelişmeleri izlem etmeliyiz. Izlem etmelisiniz. Bize pekâlâ yansıyacağını değerlendirip tılsım alınması gereken yerde uyarma yapılmalı. Rota çizilmesi gereken yerde rota çizmeliyiz. Rastgele zaman söylediğimiz tıpkı madde var. Bizim teftiş ve teftiş mantığımız tecziye odaklı değildir. Trafikte bile bunu yaptık. Çabucak ukubet değil, arada sırada sürücüleri durdurup alelhusus ayrıntılı yolda özen dağınıklığının önünü almaya çalıştık. Sizler bile bunu yapacaksınız, yapmaya bitmeme edeceğiz” diye niteleyerek sözlerini tamamladı.

Mülkiye Denetim Kurulu Başkanı İbrahim Atak, kurumun görevlerinden bahsettiği konuşmasında, “Kurulumuzun görev alanı, ayrıksı vekâlet denet kurumlarına göre berenarı geniştir. Andıran zamanında Kafile İdaresi, AFAD başkanı ve büyük teşkilatların bakanlığımız bünyesine katılması ve manşet gözetim komisyonunun faaliyete geçmesinin yanı sıra bakanlığımızın görev ve hizmetlerindeki genişlemeyle gelişigüzel hisse senedi yoğunluğu üstelik artmıştır. Desteklerinizle sonuç dönemde yapılan adımlarla müfettiş sayımız oldukça arttırılmış ve müfettişlerimize dimdik düzentileme mekanları hazırlanmıştır.Devlet müfettişleri yordamlı şakirt ilişkisi içerisinde yetiştirilmektedirler. Büyüklük müfettişi yazım tekniğini gelişim ve soruşturmalarda şüphesiz işler içerisinde bulunulması gerektiğini, ilam ve çizgi alışkanlıklarını birlikte yetiştiği müfettişten alır. Maharetli şakirt ilişkisi, müfettişin patika hayatı süresince bitmeme kırat. Seçkin yıl düzenlediğimiz mesleki toplantıların bize sağladığı genişlik şişman yarar geleneksel değerlerimiz için da kaynaşmayı sağlamanın yanında, eskimemiş gelişmelerin ortaya sâdır eskimemiş durum ve olayların İncelenmesi ve istişare edilmesidir. Bu mesleki toplantımızda bile kamuya ayan alanlarda azrail sistemlerinin kurulması, mahalli dalavere birimlerinin kurmuş olduğu şirketler tekel dışı bırakılan patlayıcı maddeler üstüne yürütülen gelişim ve işler Mülkiye Denetleme Kurulu Yönetmeliği’nin uygulanması ve yönerge hazırlıkları emek konuları yerine belirlenmiştir. Seminer programımız dahilinde bu konular bilcümle birlikte konuşma edilmekte ve değerlendirilmektedir. Mülkiyet oturmuş daha çok dahi görev alanıyla ilgili edimsel gelişmeleri ve değişiklikleri yakından takip edecek ve buna bakarak kendisini yenilemeye ve geliştirmeye bitmeme edecektir” dedi.

Muğla Valisi Orhan Yağlı ise “Muğlamızda eğitimden sağlığa, tarımdan güvenliğe, kültürden turizme büyüklüğünde herhangi bir alanda yaptığımız çalışmalara Muğla Valiliği Envestisman İzleme Koordinasyon Başkanlığına, valiliğimize balaban destekler verdiniz. Hele şuna vurgu yapmak istiyorum. Cumhurbaşkanımızın himayelerinde Tarım Bakanlığımızla teşrikimesai içerisinde Muğla Valiliği Envestisman Koordinasyon Başkanlığı tarafından Antalya, Burdur, Muğla, Denizli kesişme noktasında kestirmece bin 400 dönümlük alanda Seydikemer Benzin Organize Endüstri bölgesinin hep gelişigüzel hayata geçiyoruz. Burada öncülüğü Muğla Valiliği Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı yapmaktadır. Muğla’mızda tarihi ve kültürel zenginlikleriyle çok nazik değerlere topluluk bir kent. Burada dahi tahminî 200’e mail kültürel düzlük, tarihi alan var. Bizde bu alanları dümbelek kazanıyoruz. Bu yapılan çalışmalarda belediyelerimizin projelerine birlikte destek oluyoruz.2014, 2015 ve sonrasında yaşanan tarihi süreçte, kurulumuzun mensupları FETÖ yıldırı örgütü ve özge yıldırı örgütlerine cebin demokrasinin, milli iradenin, sivil iradenin birlikte durarak tarihi bir vakfe sergilemişlerdir” diyerek konuştu.

Share: