Nazır Aristokrat: “Ayrımsız kız çocuğu HDP’li yönetici eliyle dağa kaçırılmadan yakalandı”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Şırnak’ta asayiş korucularına yönelik bakım içi eğitim bilimi seminerinde yaptığı konuşmada, “Teröre kaynaklık eden unsurlarla savaşım başladıktan sonra bu bölgede rastgele madde değişti. Bir Vakitler yıldırı örgütüne yıllık katılma 5 binli sayılarla anlatım edildi. Zaman hamdolsun 100’ün altına düştü. adım adım sıfıra makul ilerliyoruz. Sabık yıl 51’di, zaman bakımından 43. Birkaç kalsın 44 olacaktı. Kız çocuğu HDP’li hoşgörülü vasıtasıyla dağa kaçırılırken yolda yakaladılar” dedi.

İller İdaresi Umumi Müdürlüğü eliyle Şırnak’taki düzenlilik korucularına bakım içi eğitim semineri verildi. Burada mütekellim İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, bugüne kadar terörle mücadelede şehit ve gazi olmuş tekmil vatandaşlar, kurnaz, polis güçleri, er ve bin 845 düzenlilik korucusu ve geçtiğimiz günlerde 80 yaşında ebedî uyku fail Türkiye’nin önceki avrat köy korucusu Gülşen Öztepe’ye Cenabıhak’tan yağmur dileyerek, “Şükranlarımı sunuyorum” dedi. Bugüne büyüklüğünde 341 bin itimat mensubunun 1,5 milyonun üstünde eğitim bilimi aldığını ve bunun akıbet 4 yılın istatistiği olduğunu tamlayan Bakan Aristokrat, “Söz Gelişi toplumsal medyada diye bir çözme ile karşı karşıyayız. Faydası olduğu büyüklüğünde zararlı unsurlarını de hep beraber görüyoruz. Şu anne büyüklüğünde bu yıl takkadak 5 milyonu fazla çocuğumuza ‘Siberay’ eğitimi verdik. Hele maden ile mücadelede bu yıl umum birimlerimiz yoluyla 5 milyonu aşkın gencimize eğitim verildi. Tahminî 1 milyon 200 bin anneye ‘Genişlik İyi Uyuşturucu Polisi Temel’ eğitimi verildi. Özellikle eş içi şiddete yönelik eğitimimiz bu sene erkekleri bu konuda haberdar etmek amacıyla şu anda 5 milyon eğitim verildi. Sabık yıl AFAD’de 56 milyon kıyamet eğitimi verdik. Bu sene tahminî 66 bin 200 AFAD tatbikatı yaptık. Ayın 12’sinde da büyüklük genelinde Türkiye tatbikatı ortaya koyuyoruz” dedi.

“Bin 38 eş korucumuz var”

“Halihazırda 57 bin 584 korucumuz var, 17 bin 600 gönüllü korucumuz var” diyen Nazır Soylu, “Yıllarca köylerimiz PKK’nın katliamlarıyla anıldı. Mıntıka dahi haddinden fazla yaşanan katliamları bilcümle alay malay yaşadı. Senelerce omuzlarımızda martir cenazesi taşıdık. Bunların hiçbirisi sayılarla anlatılmaz. Bunların hiçbirini PKK partisi anlatmıyor. Onların ortakları anlatmaz. Utanmıyorlar, ‘hayır anca değildir’ demiyorlar. beher platformda savunuyorlar. Senelerce bu acıları yaşattılar. Bibi edepsizce Diyarbakır sokaklarında, Şırnak sokaklarında geziyorlar. Bibi terbiyesizce PKK elebaşına özgürlük istiyorlar. Hala terbiyesizce PKK üzere eleman istiyorlar. Dağa gitmesine aracılık yapıyorlar. Bu katliamlar ve bu teessürat üzere milletten bozukluk dilemiyorlar. Nusaybin meydanında yapılan festivale gitmeyin diye çağrı yapıyorlar” diye konuştu.

Toplam 40 köyün yerleşime açılmasına değişmeyen verildiğini belirten Vekil Aristokrat, “O köylerimiz dahi yerleşime açılacak ve vatandaşlarımız rahat tıpkısı şekilde gidip geleceklerdir. Küsurat 7 tanesinin de inşallah hazırlıkları yapılıyor. Sunu güdük sürede açılacak. Bir Vakitler yaylalara çıkılamıyordu. Beytüşşebap ve Uludere yaylaları ilkin atılmak amacıyla hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımız için Şırnak ilimizdeki plato yolları yapıldı. 2023 yılına kadar yolu yapılmayan yaylamız kalmayacaktır” şeklinde konuştu.

“Bir Vakitler terör örgütüne almanak paydaşlık 5 binli sayılarla rapor edilirdi”

50 bin kişinin katıldığı Silopi Yerfıstığı Festivali, 25 bin kişinin katılımıyla Şırnak Bağ Bozumu Festivali, en son 58 yıl önceki yapılan Gre Alim Festivali kabil metin haddinden fazla curcuna ve aktiflik yapıldığını hatırlatan Nazır Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“2014 yılında 3 bin 327 öğrencisi vardı. Zaman 5 bin 620 öğrenci ve 72 göz var. Şırnak’ta tıp fakültesi kazanan öğrenci sayısı 2014 yılında 8 idi, 2017 yılında çabucak 4’tü. 2021 yılında 93, 2022 yılında birlikte 85. Öğretmenlik kazanan öğrenci sayısı 2016 yılında 35, bu sene 117 oldu. Teröre kaynaklık eden unsurlarla mücadele başladıktan sonra bu bölgede her özdek değişti. Vaktiyle yıldırı örgütüne yıllık ortaklık 5 binli sayılarla anlatım edildi. Bugün hamdolsun 100’ün altına düştü. yavaş yavaş sıfıra doğru ilerliyoruz. Geçen yıl 51’di, bugün itibarıyla 43. Birkaç kalsın 44 olacaktı. Kız çocuğu HDP’li becerikli vasıtasıyla dağa kaçırılırken yolda yakaladılar. Ana ve ağababa dahi HDP binasına gitti, onu kaçıran HDP’li yöneticileri orada çarpma ettiler. Ellerine sağlık, mebzul üstelik yaptılar. Bire Bir oh henüz çekiyorum, gençler PKK’ya gitmiyor. Öğretmenliğe, doktorluğa, eczacı olmaya gidiyorlar. Hocalarıyla beraber yarınlara beklenti vermeye gidiyorlar.”

“Bugün yıldırı örgütünün içeride silahlı öge sayısı 120’nin altına indi”

“Tığ etrafımızdaki coğrafyaya dahi ümit veriyoruz, huzuru Erbil’e, Irak’a de biz getireceğiz, Afganistan’a dahi tığ getireceğiz” diyen Bakan Soylu, “Etrafımızdaki coğrafyaya, kardeşlerimize da huzuru tığ getireceğiz. Kadınlarımız, çocuklarımız, yaşlılarımız, büyüklerimiz zaman rahat bayındır hayatlarını devam ettirebiliyorlarsa, insanlar kişi illerinin makine plakalarıyla İstanbul’a, Ankara’ya gidebiliyorlarsa bu salondaki korucuların bunda payı sunu büyüktür, en büyüktür. Biz, Veda Hutbesi ile terbiyelenmiş ayrımsız milletiz. Müslümanlığınızla çalım duyun, Kürtlüğünüzle kurum duyun, dilinizle alım duyun, bu ülkenin vatandaşı olmakla bile alım duyun. Zaman yıldırı örgütünün içeride silahlı öge sayısı 120’nin altına indi. Yıldırı eylemleri 15 Temmuz’dan sonra yüzde 95 azaldı. Sonuç terörist işsiz ayla getirilinceye büyüklüğünde bu mücadele devam edecek. Amma bizim tıpkısı planımız var. Cumhuriyetin birinci asrı 29 Teşrinievvel 1923 tarihi gelene kadar buradaki arkadaşlarımız Tanrı felek ederse bu ülkenin içerisinde kırsalda benzeri yegâne yıldırıcı kalmayacak. Cumhuriyetin ikinci asrında sırtımızda terörün küfesiyle girmeyeceğiz sınırlarımız içerisinde. Sınırlarımız dışında tabiatıyla ki devam edecek. Bizim kriterimiz terörün eylem sayısı ve güç sayısı değildir. Bizim kriterimiz coğrafyamızdaki istikrardır” dedi.

“Ülkemizi 17-25 Aralık ve 15 Orak Ayı ile engelleme edeceklerdi, bu kahramanlar buna müsaade vermedi”

Korucularla ilgili kebir kararlar aldıklarını hatırlatan Bakan Soylu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bakanlığımızla birlikte Korucular Kat Başkanlığını kurduk. Insan haklarında iyileştirmeler yaptık. Primleri oran vasıtasıyla karşılanmak için 4A çerçevesinde sigortalı saydık. Sayı Farkı yaş 45 civarındaydı. Tıpkısı Kanun Mesabesinde Kararname ile 45 yaşın üzerindeki korucuların mütekait olabileceğini ortaya koyduk. Tahminî 25 bin korucumuz tekaüt oldu. Ara Sıra korucularımızı kadroya kattık. Sayı Farkı yaşımız 44 ile 45’ten 32’ye düştü. Operasyon tazminatı ayda benzeri misil ödeniyordu. Bunu gelişigüzel cerrahi müdahale üzere günlük şekilde vermeye başladık. Emekliler karışma cemi korucularımıza harçsız silah taşıma hakkı, çocuklarına korucu olma imkanı verildi. Korucu istihdam edilen el sayısının 22’den 26’ya çıkarılması, zat bölgelerinde 3 bine mail korucumuz bilirkişi erbaş oldu. Bu adımlarımız elbette bitmeme edecektir. Bu yıl hedefimiz 23 bin asayiş korucumuza yetişek vermektir. 26 ilde mecmu 25 bin 750 asayiş korucumuza terbiye vererek bu yılki hedefimizi aşmış olduk. 2019-2022 beyninde mecmu 35 bin asayiş korucumuza eğitim vermiş olduk. Ankara Sebep Beyazıt Üniversitesiyle işbirliği yaparak güneş, firez, milli ve manevi değerler familya içi bildirişim konularında birçok yetişek seminerleri verildi. Bu sayılarımız artarak devam edecektir. Ülkemizi 17-25 Meyan ve 15 Temmuz ile karışma edeceklerdi. Bu kahramanlar buna cevaz vermedi.”

Şırnak Üniversitesi 15 Temmuz El Erki ve Kongre Merkezi’nde planlı yetişek seminerine İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Güllabi Genel Komutanı Orgeneral Arif Ağır, Ilbay Osman Bilim Adamı, çekicilik müdürleri ve asayiş korucuları katıldı. Konuşmaların arkası sıra asayiş korucularına Doç. Dr. Oğuzhan Okumuş marifetiyle eğitim verildi. Eğitim programı, soru ve yanıt bölümünden sonraları akıbet buldu. – ŞIRNAK

Share: