Nazır Adaletli Karaismailoğlu: “2023 yılı April ayında bilcümle imalatlarımızı tamamlayıp Zigana Tünelimizi hizmete açmayı hedefliyoruz”

Icra Vekili Adil Karaismailoğlu: “2023 yılı Nisan ayında bütün imalatlarımızı tamamlayıp Zigana Tünelimizi hizmete açmayı hedefliyoruz”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu: “Zamandan 40 milyon TL, akaryakıttan 99 milyon TL doğmak amacıyla almanak bütün 139 milyon TL artırım edilecek”

TRABZON Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, kullanılmamış Ziganal Tüneli inşaatında sona gelindiğini belirterek “2023 yılı April ayında bilcümle imalatlarımızı tamamlayıp Zigana Tünelimizi hizmete açmayı hedefliyoruz” dedi.

Yeni Zigana Tüneli şantiyesinde incelemelerde mevcut olmak üzere bugün Trabzon’a mevrut Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanı Adil Karaismailoğlu, tünele öz kullandığı araçla girerek incelemelerde bulundu. Peşi Sıra tünel inşaatında gelinen bekçi ile ait matbuat mensuplarına açıklamalarda kâin Bakan Adaletli Karaismailoğlu, Trabzon ile Gümüşhane arasında 14,5 kilometre uzunluğu ile dünyanın 3. ve Avrupa’nın sunu mufassal koşa gayda karayolu tüneli olacak kullanılmamış Zigana Tüneli’nin dünya çapında tıpkı karayolu projesi olduğunu söyledi.

Tünelin sunu gelişmemiş sürede hizmete girmesi için çalışmaların 7/24 sürdüğünü rapor eden Vekil Adil Karaismailoğlu, “Nihayet sona yaklaşıyoruz. Türkiye’mizin coğrafi konumu, ulaştırma ve tanıtma stratejimizi çok boyutlu ele elmayı gerektiriyor. Planlamalarımızı Bölgesel sınırları üstelik aşarak toptan çapta yapıyoruz. Bu hoşur hareketle hele ulaşım alanında arsıulusal entegrasyonu, soylu erki kalkınmanın bildirme oylumlu dinamolarından biri olarak gördük. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde geçen son 20 sene süresince bütün erişim stratejilerini küresel eğilimleri dikkate alarak yaptık. Dünyayı Türkiye’ye bağlıyoruz. 1 Trilyon 631 bilyon liranın üzerinde yatırımla eriştirme altyapılarımızı ıslah etmek, Türkiye’yi global bire bir geri hizmet süper güce evirmek, erişim ağlarını bollatmak ve uluslararası taşımacılık güzergahlarındaki natamam bağlantıları tamamlamakta önceliklerimiz oldu. İşte bu noktada Maşrık Karadeniz’in yeryüzü kebir tecim merkezi konumundaki Trabzon’u Gümüşhane üzerinden Bayburt, Aşkale ve Erzurum’a bağlayan güzergahta inşa ettiğimiz Zigana Tüneli’ne birlikte bu açıdan bakmamız gerekiyor. Bu nadir projemizi, tekmil Ortadoğu ülkelerinin Karadeniz’e ulaşması açısından hayati ehemmiyet taşıdığı farkındalığı ile değerlendirmekteyiz. Zigana Tüneli bile bölgede yeni istihdam, hareket alanları ve imkanları oluşturacak, nahiye ekonomisine yetişkin katkılar sunacaktır” diyerek konuştu.

“Projemiz hizmete açılınca mevcut defa 8 kilometre kısaltılmış olacak”

Zigana Tüneli’nin şimal-güney aksları kapsamında yapılan projelerin sunu önemlilerinden birisi olduğunu tamlayan Icra Vekili Adaletli Karaismailoğlu “Zigana Tüneli projesi, Trabzon – Aşkale Yolu’nun 44. km’sindeki Maçka/Başarköy mevkiinde başlayıp, 67. km’de düzlük kayran Köstere-Gümüşhane Yolu’na köprülü gaga ile bağlanıyor. 12 metre genişliğindeki mevcut cesamet yolu ikişer şeritli mukassem defa haline ati. Projenin hizmete açılmasıyla, Zigana’nın zirvesinde 2 bin 10 metre olan ve 1. tünelde bin 825 metreye indirilen kot, 600 metre elan kötü çekilerek bin 212 metreye inmektedir. Tünelimizin sol tüpü 14 bin 448 metre, sağlıklı tüpü 14 bin 477 metre uzunluğunda oluşmak amacıyla çift tüpten oluşuyor. Hep uzunluğu bağlantı yolları ile alay malay 15,1 km’ye ulaşacak. Hafriyat-sübvansiyon ve sonuncu beton şümul çalışmalarını elhak tamamlamıştık. Bitmeme eden çalışmalar kapsamında muhteşem aşamaları geride bıraktık. Elektrokardiyografi mekanik imalatlar bitmeme ediyor. Tünel depar kavşağında bulunan 126 metre uzunluğundaki ardgerme güreşçi köprüsü imalatlarını üstelik tamamladık. Projemiz hizmete açılınca kâin kere 8 kilometre kısaltılmış olacak. Sonunda seyahat süresi tahminî 30 an azalacak. Bu birlikte şişman artırım avantajları sağlayacak. Zamandan 40 milyon TL, akaryakıttan 99 milyon TL kalkmak amacıyla almanak bütün 139 milyon TL artırım edilecek. Karbon salımı dahi 18 bin ton henüz birkaç gerçekleşecek. Zigana Tünelinin açılışına bundan sonra az günler kaldı. 2023 yılı nisan ayında hep imalatlarımızı tamamlayıp Tünel’imizi hizmete açmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

“Zigana Tüneli, bölgemizin ekonomisine eskimemiş tıpkısı zaman getirecek”

Zigana Tüneli faaliyete geçtiğinde hele şita aylarında yaşanan çilelerin tarihe karışacağını hatırlatan Bakan Karaismailoğlu “Kış aylarında yaşanan çileyi tarihe gömerek el kullanıcılarına emniyetli ve konforlu seyahat imkanı sağlayacağız. Antrparantez, mevcut Trabzon-Gümüşhane hattında kâin dokunaklı virajlar, rampalar ile birlikte sert yamaçlardan taş düşmesi kadar problemlerde ortadan kalkacak. Trafiğin Karadeniz kıyı kesimindeki yerleşkelere, limana, turizm ve uran merkezlerine problemsiz akışı daha çok cins olacak. Böylelikle arsıulusal ticaretin henüz hızlı ve inanılır yapılmasına şişman katkılar sunacağız. Zigana Tüneli, bölgemizin ekonomisine yeni tıpkısı kan getirecek. Zigana Tüneli ve angajman yolarının yapımı, tasarımı ve kontrolünde yüzdelik 100 yerli ve milli kaynaklar kullanıldı. Proje ağız ağıza Türk mühendisleri ve işçileri tarafından düz yazı edildi. Antrparantez karayolu tünellerinde Türkiye’da ilk defa yapılan “amudi şaft yapıları” Zigana Tüneli’nde teşkil edildi. Proje kapsamındaki 3 istasyonun herhangi bir birinde 1 temiz, 1 de etki gelgel kalkışmak üzere hep 6 adet havalandırma şaft yapısı bulunuyor. Ustalık, mühendislik boyutuyla domestik ve milli çalışmaların aynı başka zaferi olacak. Avrupa’nın ve dünyanın zirvesindeki yapılardan biri arasına yerleşecek Zigana Tüneli, Trabzon ve Gümüşhane’nin geleceğine vurulacak aynı işaret üzere: Açılışıyla bölgenin gelişimi ve kalkınmasında önemli benzeri ivme oluşturacak. Kullananlara, toprak halkına kazandıracaklarıyla Türkiye’nin kurum projeleri ortada yerini takanak” ifadelerini kullandı.

Vekil Adaletli Karaismailoğlu, Trabzon’da düzenlenen Kanuncu Bulvarı, Maçka- Trabzon, Of- Pınar, Akçaabat-Söğütlü-Örtüsüz Yolu, Araklı-Dağbaşı-Yolu, Akçaabat- Düzköy Yolu, Düzköy- Tonya Yolu gibi hep proje tutarı 26 milyar 905 milyon teklik olan 24 karayolu projesinin dahi bitmeme ettiğini sözlerine ekledi.

Share: