Myanmar’da askeri idare lideri Hlaing, 2021’deki darbeden beri ilk defa Putin ile görüştü

Myanmar’de askeri yönetimin lideri Min Aung Hlaing, Şubat 2021’dahi ordunun darbe ile yönetimi ele geçirmesinden bu yana ilk kez Rusya Kerem Başkanı Vladimir Putin ile görüştü.

Al Jazeera’dahi meydan kayran habere göre, iki reis ortada tafsilatlı zamandır beklenen görüşme, Rusya’nın Vladivostok kentinde planlı Doğu Kazançlı Forumu’nun (EEF) marjında gerçekleşti.

RIA fen ajansının aktardığına bakarak, Hlaing ile darbeden bu yana mülaki ikinci reis olan Putin, mülakat esnasında “İlişkilerimiz müspet yönde gelişiyor.” dedi.

Ağustos ayında sunu sorununu giderebilmek amacıyla Rusya’dan akaryakıt ithal etme planlarını açıklayan Myanmar’daki askeri yönetimin lideri Hlaing da görüşmede Putin’e, ülkesinin ithalatı Moskof rublesiyle ödemeye amade olduğunu söyledi.

İki mevki delegeleri ortada üstelik yapılan görüşmelerde, turizm, petrol ve gaz ticaretini artırmanın yanında Myanmar ile Rusya arasında doğrudan uçuşlar birlikte dahil koyulmak üzere açık ekonomik iş birliği ele makbuz.

Hlaing, temmuzda Moskova’yı ziyaret etmiş ancak Putin ile görüşememişti.

Myanmar’daki askeri çarpış

Myanmar ordusu, 2020 umumi seçimlerinde alavere dalavere yapıldığı iddialarının ortaya atılması ve ülkede siyasi gerilim yaşanmasının arkası sıra 1 Gücük Ay 2021’de yönetime el koymuştu. Kalabalık, ülkenin fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Aung Şan Suu Çii başta başlamak üzere, dayanıklı çok izinli ve erk partisi yöneticisini gözaltına almış, tıpkısı yıllığına alışılmamış nakız zar etmişti.

Myanmar ordusunun darbe karşıtı protestocu ve asi gruplara silahlı müdahalesi sonucu, bugüne büyüklüğünde 1800’ün üzerinde güç hayatını kaybetti. Darbeden bu yana tahminî 13 bin emanet gözaltına alınırken 10 binin üzerinde emanet halen içeride tutuluyor.

Siyasi Tutuklulara Yardım Kuruluşuna (AAPP) bakarak, ülkede darbeden bu yana 1900’den fazla dirilik hayatını kaybetti ve 10 binin üstünde dirilik de gözaltına makbuz. Myanmar askeri mahkemeleri, tutuklulardan 2’si bala 114 politik mahkum hakkında ölüm cezası kararı verdi.

Share: