Mutluluk genelinde sıcaklıklar 5 merhale azalacak! Meteoroloji’den iki şehre turuncu, 18’ine ise sarı kodlu uyartı geldi

Meteoroloji Umumi Müdürlüğü eliyle yapılan son değerlendirmelere göre ülkemizin şimal, bağırsak ve doğu kesimlerinin parçalı ve düz düzlük çokça bulutlanmış, Itidalli ve Şarki Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun doğusu, Sazak, Hatay, Sinop, Bartın, Kayseri ve Şanlıurfa çevreleri ile Kastamonu’nun ve Adana’nın kıran kesimlerinin yağışlı geçeceği hesap pusulası ediliyor.

DOĞU KARADENİZ VE MAŞRIK ANADOLU’DA KAR BEKLENİYOR

Yağışların; genellikle baran ve bora, saha vadi asuman curcunalı sağanak, Şark Karadeniz’in iç kesimlerinin ve Şark Anadolu’nun doğusunun yükseklerinde karla elinin körü yağmur ve düz meydan kar şeklinde olması bekleniyor. Yağışların, Gün Doğusu Karadeniz kıyıları, Doğu Anadolu’nun güneydoğusu, Muş, Ağrı, Iğdır, Batman, Siirt ve Mardin çevreleri ile Diyarbakır ve Şanlıurfa’nın doğusunda meydan meydan akva olması bekleniyor. Sabahleyin ve şeb saatlerinde Marmara ile çöz kesimlerde de meydan yer pus ve sis hadisesi görüleceği aritmetik ediliyor.

Veca, Iğdır, Muş, Şırnak, Bitlis çevreleri ile Kars’ın güneyi, Bingöl’ün güneydoğusu, Hakkari’nin batısı ile Van’ın kuzey ve batısında erte muhtemel yağmur ve sağanağın evcil adına akva olacağının hesap edildiği rapor edilen açıklamada, bölgenin efdal kesimlerinde karla elinin körü baran ve kar yağışının görülebileceği kaydedildi.

RİZE’YE KAR YAĞDI

Şarki Karadeniz’in erdemli kesimlerinde dün geceden itibaren kar yağışı çalışkan olurken, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde yaylalar, beyaza büründü. İlçenin Kavron ve Samistal yaylalarında kar kalınlığı düzlük saha 15 santimetreye ulaştı. Minibüsü ile Samistal Yaylası’ndan Kavrun Yaylası’na gitmeye müteharrik bire bir güdücü dahi yolda kaldı. Yaylacılar kar yağışı ile alay malay köylerine bölüm için tedarik başlattı.

18 İLDE SARI KODLU UYARI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Ağrı, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Giresun, Hakkari, Kars, Mardin, Muş, Cıvıl Cıvıl, Samsun, Siirt, Trabzon, Şanlıurfa, Van, Batman, Şırnak ve Iğdır illeri için soluk kodlu Artvin il Rize amacıyla birlikte turuncu kodlu uyarı yayınladı.

RÜZGARA DİKKAT

Genellikle şimal ve kuzeydoğu, şarki kesimlerde cenup ve güneybatı yönlerden belli belirsiz, ara sıra ilımlı kuvvette, Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda güney ve güneybatı yönlerden meydan meydan kuvvetli (40-70 km/saat) kendisine esmesi bekleniyor.

Share: