Muş’un yaylalarından tabanvay Şanlıurfa’ya dönen göçerler yolu yarıladı

AHMET DENGEŞİK – Hayvanlarına henüz ferah otlaklar icat etmek üzere gittikleri Muş’taki yaylalardan havaların soğumasıyla Şanlıurfa’ya dönüşe güzeşte göçerler günlerce kez yürüyor.

Yaz sıcaklarında Muş’un serin yaylalarına sürüleriyle anbean 5 ay konaklayan göçerler, itici havanın etkisini göstermesiyle Şanlıurfa’ya dönme yolculuğuna başladı.

Hayvanlarını yaylalardan indiren göçerler sürüleriyle kısaca tıpkı kamer süren yolculuğun peşi sıra Bingöl’e ulaştı.

Bingöl’ün Güre ilçesinde Erek Nehri üzerindeki köprüden sürüleriyle sabık göçerler buradaki otlaklarda konaklıyor.

Zorlu coğrafyada hem kendilerini hem dahi sürüyü yaban hayvanlarından arkalamak amacıyla birlikte mücadele ederek ilerleyişini sürdüren göçerler, Şanlıurfa’ya ulaşabilmek üzere benzeri kamer henüz gezi yapacak.

“Yaşantımız hayvanlarla geçiyor”

Göçerlerden 19 yaşındaki Mikail Benzen, AA muhabirine, Muş’ta ailesiyle yıllardır hayvancılık yaptıklarını söyledi.

“Kendimi bildim bileli hayvancılıkla uğraşıyorum.” diyen Benzen, yunak mevsimde yaylada konakladıklarını, albeni soğuduğu için da 1000 hayvanla dolaşma yolculuğuna çıktıklarını belirtti.

Bire Bir ayda Muş’tan Bingöl’e varabildiklerini dile getiren Benzin, “İklim şartları bölgemizde kaba geçtiği amacıyla hayvanlarımızı götürüyoruz. Yaşantımız hayvanlarla geçiyor. 1000 hayvanla seyahat yapıyoruz. Bir ay daha yolumuz var. Bu yolculuğumuzda çokça güçlükler çekiyoruz. Akarsu, elektrik gibi bir nice takı yaşıyoruz. Durduğumuz yerde akşamı geçiriyoruz. Havalar soğuk. Geceleri çok zorluk çekiyoruz. Zooloji durmuyor ve uykusuz kalıyoruz. Rastgele zorluğuna karşın işimizi seviyoruz. Sevmesek yapmayız elhak.” dedi.

“Bıkmadan, usanmadan yolumuza bitmeme edeceğiz”

22 yaşındaki Muhammet Özmen bile aralıksız demeden yolculuklarının sürdüğünü aktardı.

Tıpkı mahiye daha yolları kaldığını anlatan Özmen, “Bıkmadan, usanmadan yolumuza devam edeceğiz. Allah’ın izniyle yerimize ulaşacağız.” diye konuştu.

Birbirlerinden aldıkları güçle yola koyulduklarını tabir fail Özmen, geceleri yetenekli hayvanların kızdırma oluşturduğunu, dönenceli uyuduklarını kaydetti.

Share: