Mustafa Adıgüzel: “Fındıkta Tekelleşmeye, Piyasa Hâkimiyetine, Bay Eksiksizlik Sonuç Verecek”

CHP Kalaba Saylav Mustafa Adıgüzel, Karadeniz Bölgesi’nin gerçek antant kaynağı olan fındığa ilgilendiren yaptığı açıklamada; “Genel Başkanımız Giresun’üstelik kilitsiz küreksiz Ferrero’nun ismini vererek söyledi. İlk defa ayrımsız Genel Başbuğ fındıkta tekelleşmeye, çevre hakimiyetine, Bay Kemal serencam verecek. Zira biz milliyetçiyiz diye niteleyerek büyüklenme aldı. Umumi Başkanımızın yaktığı bel fişeği ile acilen ardından Türkiye Ekincilik Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar, AKP Kalabalık Saylav ve Cıvıl Cıvıl Şehir Konseyi Başkanı’ndan ardı ardına izahat geldi. Bu tarihi süreci da Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu başlatmıştır. İnşallah mütemmim de tekrar biz olacağız” dedi.

Mustafa Adıgüzel, CHP Kargaşa İl Başkanlığı’nda fındıktaki mesail konusunda zaman matbuat açıklaması yaptı. Adıgüzel, “Bugünün tarihi tıpkı yere ayar edin. Fındıktaki F Tipi yapılanmayı, Fındıktaki koşut cesamet yapılanmasını açıklıyoruz” dedi.

Adıgüzel, Ferrero’nun fındıkta tekelleştiğini CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Giresun’da açıkladığını belirtirken, “Fındıktaki devlete paralel yapının adı Ferrero’dur. Tıpkı FETÖ paralel yapılanmasında olduğu kabilinden Ferrero bile Erdoğan vasıtasıyla beslenip büyütülmüş, şimdi bu devasa organize çatı ile bir Fetö’nün sonra yaptığı üzere Erdoğan’ı dahi dinlemiyor devlete üstelik mir tutmaktadır” diye konuştu.

Adıgüzel’in konuşmasından öne sâdır başlıklar şöyle:

ŞİMDİ ÜSTELIK FERRERO 48 TL DEDİ: Erdoğan 54 TL dedi. İki dönme bilahare TMO düzeltti. Demincek bile Ferrero 48 TL dedi, manavlar düzeltti: 48 TL bizim satış fiyatımız üretici ancak 45-46 TL’ye satarsa peki dediler. İyi ayrımsız Biber Dolması Rüzgarı devam ediyor. Tığ Erdoğan fındık ayak tabanı fiyatı açıkladığında hangi demiştik? Bu bir taban fiyatı değildir. Bu ayrımsız tevzi fiyatıdır. Bu ayrımsız yalan fiyatıdır. Bu benzeri batkı fiyatıdır. Zaman fındık piyasasında 3 ayrımlı bedel vardır. İşte o bölüm fındık fiyatı yerine bizim istediğimiz 70 TL verilseydi, azade meydan zaman 60 TL’nin altına inemezdi.

FERRERO PİYASAYI KİLİTLEDİ: Şu anda umum tüccarlar kabuklu fındık ellerinde bekliyor. Ferrero piyasayı kilitledi. Özlük dahi çalım yapmıyor, manav ve tüccardan de almıyor. Büyüklük yerine çekicilik işleyen TMO da üreticiye seçkin kalem eziyeti yapıyor. Rutubet oranına bakarak boşluk yapıyor, fındığı reddetme ediyor, antrparantez arada sırada tek akseptans etmiyor. Müstahsil serbest piyasaya yönlendiriliyor. Zer tarım ismi ile Ferrero, yaklaşık 20.000 üreticiden 50.000 titrem fındığı 1 yıl süresince algı. Et Kafalı artan arık fındık mı?  Elhak Ferrero bilcümle fındığı kendisinin adına görüyor.

HÜKÜMET ÜRETİCİYİ KATMAK YERİNE FERRERO’YU DESTEKLEDİ: Ferrero, Düzce’üstelik pili tesisi kurdu. Büyüklük dahi 680 milyon TL bindi verdi. Hükümet üreticiyi esermek namına Ferrero’yu destekledi. Memlekette ihtiyaçtan 3 itmam aşkın fındık pili tesisi varken Ferrero’evet çokça şişman kapasiteli pili tesisi üzere 680 milyon lira heveslendirme verdi. Tam bulunan melez sektörünün 1 yılda yatığı işi 3 ayda yapacak kapasitede.

IGA’NIN BORCUNU 25 YIL ÖTELEDİ: Ferrero’ya zaten ülkede mevcut melez sektörü üzere özlük sanayicisini bitirsin diye niteleyerek heveslendirme veren hükumet fındık üreticisi amacıyla verdiği teşviki 9 yıldır 1 liralık de arttırmadı. İstanbul Havaalanı işleten IGA’nın borcunu 25 yıl öteledi. Kaç para? Kül 1 milyar 195 milyon Euro. Evet, çiftçinin borcu olunca hangi yapıyor suyunu kesiyor, elektriğini kesiyor. Traktörünü haczediyor. 120 milyar dolarlık dünya fındık piyasasında bize düşen çabucak 2,5 bilyon dolar.

BU BİR ANTANT DEĞİLDİR, BU BİR YEMİN METNİDİR: Bu işlemler bu hale pekâlâ geldi? Ilk 2015’te Oltan Azık satışı yapıldı. Peşi Sıra yerli dış satımcı, manav ve tüccar ile konvansiyon imzaladı. Zaman ilk defa bu sözleşmenin kâh detaylarını kamuoyu ile paylaşacağım. Geçim 17-18 laf. Daha 1. Husus 1. Maddede Ferrero ‘Ben acun lideriyim’ diyor. ‘Bana tabisiniz’ diyor. 2. bap b) bendinde ise vazıh alıcılarına fındık fiyatını sonsuz düşürülmesi talimatını veriyor. Bu tıpkı kesim değildir, bu bire bir yemin metnidir.

FERRERO, ERDOĞAN’IN AÇIKLADIĞI DEVLETİN ALIM FİYATINI TANIMAYIP KENDİNE BAKARAK FİYAT AÇIKLADI: Gelinen noktada 392 dış satımcı firma zaman 39’a kadar düşmüştür. Kalabalık’birlikte 55’ten 5’e düşmüştür. Ferda 1-2 parça kalacaktır. Ferrero, Erdoğan tarafından açıklayan devletin çekicilik fiyatını tanımayıp kendine göre denk açıklamıştır. İstediği tüccardan fındık alıp, benzeri koşullarda fındık veren bir diğerinden almamaktadır. Ferrero, devletin rekabet kurallarını ve kanunlarını tanımadan kişi kurallarını kendisi koymaktadır.

SERBEST PİYASAYA FİYAT EMPOZE ETMEKTEDİR: Anayasamızın 167. Maddesi… Cesamet, mülk, kredi, anamal, mülk ve bakım piyasalarının dimdik ve ahenktar işlemelerini sağlayıcı ve geliştirici tedbirleri alır; piyasalarda fiili yahut kesim sonucu gelecek tekelleşme ve kartelleşmeyi önler. Bu firma, devlete ve başıboş piyasaya fiyat dayatilmiş etmektedir.

GELİNEN NOKTADA FINDIKTA F-TİPİ YAPILANMANIN ADINI AÇIKLIYORUM, FERRERO: Biz bu filmi elan geçmiş gördük. Erdoğan’ın kişi elleriyle büyüttüğü ve bu ülkenin başına bela ettiği ayrımsız birleştirme lağım döşemi daha geçmiş kuşkusuz devlete temel tuttuysa zaman de esasen fındık sektöründe tıpkısı senaryo sahnelenmektedir. Gelinen noktada fındıkta F-tipi yapılanmanın adını açıklıyorum: Ferrero!

AYNI FETÖ KOŞUT YAPILANMASINDA OLDUĞU GİBİ FERRERO DA ERDOĞAN TARAFINDAN BESLENİYOR: Fındıktaki devlete paralel yapının adı Ferrero’dur. Benzeri FETÖ paralel yapılanmasında olduğu gibi Ferrero da Erdoğan vasıtasıyla beslenip büyütülmüş, deminden bu devasa kombinasyon bina ile tıpkı Fetö’nün sonraları yaptığı gibi Erdoğan’ı birlikte dinlemiyor devlete de çıban tutmaktadır. Erdoğan’ın fiyatını tanımıyor, devletin nizamlarına rakiplik mevzuatına düzlük okuyor. Başıboş Rekabet hukuku aynı milli buyuru meselesidir. Zaman Ferrero ekonomimiz üzere tıpkı milli güvenlik sorunudur.

SEN KİM OLUYORSUN: Bu konu politika üstüdür. Cumhur Reisi ile serian gelişigüzel konuda fikirlerimiz değişik. Amma bu ülkenin Cumhurbaşkanı bol evet bile kötü bire bir fiyat açıklıyor ve sen buna ‘ben seni tanımıyorum’ diyorsan dur orada bakalım. Sen kim oluyorsun?

FINDIKTA TEKELLEŞMEYE, PİYASA HAKİMİYETİNE, ERKEK KEMAL SON VERECEK: Umumi Başkanımız Giresun’birlikte peyda Ferrero’nun ismini vererek söyledi. İlk defa bir Genel Başbuğ fındıkta tekelleşmeye, etraf hakimiyetine, Bay Kemal son verecek. Çünkü biz milliyetçiyiz diye kurum aldı. Umumi Başkanımızın yaktığı işaret fişeği ile serian ardından Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar, AKP Kargaşa Mebus ve Ordu Site Konseyi Başkanı’ndan ardı ardına açıklamalar geldi. Bu tarihi süreci bile Umumi Başkanımız Sayın Eksiksizlik Kılıçdaroğlu başlatmıştır. İnşallah tüketici dahi gene biz olacağız.”Share: