MÜSİAD Kırşehir Bölüm Başkanı Münezzeh: “Asgari ücretin, işveren ve çalışan adına hayırlara anahtar olmasını dileriz”

MÜSİAD Kırşehir Bölüm Başkanı Ömer Büyük Münezzeh, 2023 yılı asgari sevap değerlendirmesinde karşı teri ve emeğin açık edilmemesinin majör olduğunu söyledi.

MÜSİAD Kırşehir Bölüm Başkanı Ömer Mualla Saf, “Bizler; alay malay ürettiğimiz mesai arkadaşlarımızın seçkin cins şart altında, cebin teri ve emeğinin işsiz edilmemesinin majör olduğunu savunuyoruz. Son Teşrin ayında gevşeme sürecine giren enflasyonun, 2023 yılı itibariyle çok henüz akıllıca seviyelere gerilemesini umuyoruz. Böylece kısa vadede faziletkâr getiri yükünden kurtulduğumuz, ılımlı ve detaylı vadede ise enflasyon hedefimize yavaş yavaş yaklaştığımız tıpkısı yıl olmasını istek ediyoruz” dedi.

Fırsatçılara imkan sağlanmamasının oylumlu olduğunu belirten Salt, “Açıklanan minimal ücretin fırsatçılar yoluyla orantısız ve fahiş olarak etiketlere, kiralara yansıtılmasını önlemeye müteveccih denetimlerin sıkı benzeri şekilde devam ettirimesi gerektiğine inanıyoruz. bununla birlikte; elbette ücret artışlarının işverene getireceği arttırma yüklerin hafifletilmesi yerine destek ve teşviklerin artırılmasını murat ediyoruz. Baskı şartlarda istihsal özne işverenlerimizin çalışanlarından hülasaten değil üretimi arttırarak açıklarını kapatması ve aksiyon kaybına bozukluk olmaması az çok önemlidir. Endüstri, ekincilik kadar sektörel bazda minimal ücretli çalışanlar üzere arttırma pozitif dokunulmazlık sağlanmasının, millî asgari sevap uygulamasına alternatif kendisine; lehçe asgari ücret uygulamasının değerlendirilmesi gerektiğini da yineliyoruz. Yaşayan ayrımsız ticari döngüye ehil Kırşehir’imiz özelinde baktığımızda avarelik sorunu namına çalıştıracak gelişim gücü problemi ile cebin karşıyayız. Akilane ücretlendirme ile hem işe olan talebin hem de sektörün problemlerini çözebileceğimizi düşünüyoruz” diye konuştu. – KIRŞEHİR

Share: