Mürtefi Öztunç: “Orman Genel Müdürlüğü’ne Sesleniyorum, Kendinize Aşırı Kurgu Almaya Gelince Para Var Ama Akşam Görüşlü Yangın Sönüm Helikopterine…

CHP Genel Komutan Yardımcısı Yüksek Öztunç, “AKP ormana odun olarak bakıyor. AKP döneminde Cumhuriyet tarihinin bildirme iri orman yangınları yaşanmıştır, bu beceriksizlikten olmuştur. Orman yangınlarını söndürmedeki umursamazlıkları milli servetimizi yakmıştır” dedi. Öztunç, mazi akşam Marmaris’te yaşanan yangına gece görüşlü helikopterlerin cuşiş itfa çalışmalarında kullanılamamasına ilişik “Bunlar ihaleyle kiralanmadı, sözleşmeyle davet yöntemiyle, doğrudan realizasyon ile bunlar kiralanmıştı. Ne vardı neymiş uzatsanız 1 ay daha, Türkiye bir coşkunluk ülkesi. Orman Umumi Müdürlüğü’ne sesleniyorum, kendinize lüks anahtar almaya gelince mülk var amma geceleyin görüşlü cuşiş itfa helikopterine gelince mal yok. Sözleşmeyi uzatmıyorsunuz” diye niteleyerek konuştu.

CHP Genel Başbuğ Yardımcısı Yüce Öztunç ve CHP Grup Başkanvekili Açık Deniz Altay, CHP İzmir İl Başkanlığı’nda; CHP İzmir Milletvekilleri basın toplantısı düzenledi. Öztunç şunları söyledi:

“MUĞLA’DA MAZI OLUŞTURULAN KRİZ MASASINA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANIMIZ ÇAĞRILMADI”

“Öncelikle yangına müdahale sırasında bir helikopter kazası yaşandı, kiralık helikopter maatteessüf düştü ve iki Moskof kökenli personel yaşamını yitirdi, Allah’tan yağmur diliyoruz.

Geri Marmaris Yalancıboğaz’dahi 12.00 sularında hararet başladı. Kestirmece 19 saat sürdü ve 619 hektar ormanlık düzlük bire bir kere elan yandı, ciğerlerimiz yandı. Maalesef iki yıldır başta Marmaris kalkmak üzere Ege ve Akdeniz sahillerinde balaban orman yangınları yaşıyoruz. Idmansız yangının yeri Aksaz bahir üssüydü. Yani Veli ve Marmara’da Mavi Vatan’ı esirgeyici gemilerin konuşlandığı, personelin bulunduğu Aksaz deniz üssünün çok yakınında yangın meydana geldi. O personelin ailelerinin yaşadığı lojmanlar boşaltılmak zorunda kaldı.

Muğla’birlikte güzeşte oluşturulan akse masasına büyükşehir uray başkanımız çağrılmadı. Tıpkı güzeşte sene olduğu kadar. Sabık yılki Marmaris yangınında Muğla Büyükşehir Belediye Başkanımız Osman Gürün ve Marmaris Belediye Başkanımız Mehmet Oktay çağrılmamıştı, müptedi yangında de çağrılmadı. Particilik yapıyorlar çünkü. Yangının CHP’lisi, AKP’lisi, MHP’lisi tamam mu? Tıpkı ateş var ve bu yangına müdahale edilmesi gerekiyor. Çağırmadınız büyükşehir belediye başkanı, itfaiyenin amiri… İtfaiye ona mecbur orada. Maatteessüf çağırmadılar.

“CEMAZIYELEVVEL AKŞAM EZANI ŞEB GÖRÜŞLÜ HELİKOPTER YOKTU, YİNE YOKTU”

Hakkını verelim, geri zaman hararet sönüm çalışmaları başarılıydı, TOMA’lar birlikte vardı, itfaiye aracı, Orman Genel Müdürlüğü personeli üstelik vardı. Haddinden Fazla sayıda helikopter ve uçak vardı. Ama çekicilik karardı, gene fiyasko. Geçmiş akşam gece görüşlü helikopter yoktu, tekrar yoktu.

Hatırlarsanız; sezon başında Marmaris’te hararet çıktığında bizler ihtilaf yerine, halkoyu, vatandaşlarımız, seslerini yükseltmişlerdi ‘Illet geceleyin görüşlü helikopter bulunmayan’ diyerek. Tutkun kalmışlardı, kiralamışlardı. Ama geri esasen yoktu çünkü 3 ahit önceki kira sözleşmesi sona evliya. De Torbalı’dahi cuşuhuruş varken sona evliya.

“ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NE SESLENİYORUM, KENDİNİZE AŞIRI DIL ALMAYA GELİNCE MAL VAR AMA TÜN GÖRÜŞLÜ YANGIN SÖNÜM HELİKOPTERİNE GELİNCE DÜNYALIK BULUNMAYAN”

Bunlar ihaleyle kiralanmadı, sözleşmeyle çağrı yöntemiyle, doğrudan temin ile bunlar kiralanmıştı. Ne vardı güya uzatsanız 1 kamer elan, Türkiye bir ateş ülkesi. Orman Genel Müdürlüğü’ne sesleniyorum, kendinize çılgın şalter almaya gelince para var amma gece görüşlü cuşiş itfa helikopterine gelince servet yok. Sözleşmeyi uzatmıyorsunuz.

Bu yıl Divan kapanmadan melfuf bütçe geldi. Seçkin kuruma mal getirmiştiniz, bütçe istemiştiniz. Bire Bir tek Orman Umumi Müdürlüğü’ne istemediniz. Neden biliyor musunuz? Çünkü AKP maatteessüf ormanları kafasızlık kendisine görüyor, AKP ormana odun yerine bakıyor. Bundan hava birlikte maalesef çokça iri yangınlarla karşılaşıyoruz ve AKP döneminde Cumhuriyet Altını tarihinin en şişman orman yangınları yaşanmıştır, bu beceriksizlikten olmuştur. Orman yangınlarını söndürmedeki umursamazlıkları milli servetimizi yakmıştır.

Geçtiğimiz yangınlar eskiden Vekil Pakdemirli, Türk Hava Kurumu uçakları ne çalışmıyor dediğimizde ‘Onlar tuhaf, siz antikacı mısınız’ demişti. Bu sene gördük çalışıyor Türk Albeni Kurumu uçakları, tuhaf değilmiş etmek kim…Geçtiğimiz yılki yangınların sorumlusu Pakdemirli’dir, bu yılki ve bu hükümet döneminde yaşanan orman yangınları ve söndürülememesinin kelle sorumlusu dahi Recep Tayyip Erdoğan’dır. “

“SANA, REİSİNE, YANINDAKİLER ŞUNUN HESABINI SORACAKLAR; ORMAN YANGINLARINI SÖNDÜRMEMEKTEKİ BECERİKSİZLİĞİNİZİN HESABINI SORACAKLAR”

Orman Bakanı Kirişci… Orman yangınlarını söndürmek için geceleyin görüşlü helikopter kiralayamıyoruz… Ama beyefendi özel jetle aceleci alaminüt geziyor. Ayrımsız bakıyorsunuz Adıyaman’dahi ayrımsız bakıyorsunuz Ağrı’üstelik… Ona özel jet var amma ateş söndürme helikopterine gelince maalesef yok.

Sayın Ekincilik ve Orman Bakanı Kirişci, Ağrı’bile diyor ki; ‘Bu intihap haddinden fazla yüce, sair tarafa gittiğimizde adisyon soracaklar’ diyor, fars. Neyin hesabını soracaklar Sayın Kirişci neyin? Ego söyleyeyim mi neyin hesabını soracaklar… Esas dünyaya barhana edince sana, reisine, yanındakiler şunun hesabını soracaklar; orman yangınlarını söndürmemekteki beceriksizliğinizin hesabını soracaklar. Börtü böcek, görgüsüz hayvanların yanmasının hesabını soracaklar. Orman köylüsünü bitirmenizin, Türkiye’nin milli serveti olan ormanları yok etmenizin hesabını soracaklar.

Senin tabirinle, ‘gerçek dünyada’ bu hesabı soracaklar. Evet bu dünyada? Az kaldı, geliyor gelmekte olan. İnşallah, genişlik geç 9 kamer sonradan yapılacak olan aynı seçimden sonra kavim ittifakının, CHP’nin iktidarında bu orman yangınlarının söndürülememesinin beceriksizliğinin hesabı o Türk Albeni Kurumu’nun uçaklarının hangarlarda çürütülmesinin hesabı hem bu bakandan hem öncekinden hem de Cumhurbaşkanından bu dünyada de sorulacak. Bunun hesabı kesin sorulacak.

“YANGIN YENİDEN NÜKS ETMİŞ”

Yangın baştan nüks etmiş, beş altı önceki bize verilen hikmet, inşallah ayrımsız dakika önceki söndürülür.”

Öztunç ve Altay, matbuat toplantısındaki açıklamalarının peşi sıra, gazetecilerin sorularını dahi yanıtladı.

İzmir Kemeraltı’nın UNESCO Dünya Mirası Listesi’nden çıkarılması ile ilişkin istifham üstüne Altay, şunları söyledi:

“İzmir’e ‘gavur İzmir’ diyen benzeri kafanın, İzmir’e husumeti bitmeyen benzeri kafanın yaklaşımı, anlayışı… İzmir Büyükşehir Uray başkanımıza takmış ayrımsız Cumhurbaşkanı ile alın karşıyayız. Ama Bronz Soyer, Erdoğan’ı kafasına takmıyor.”

Öztunç ise şu değerlendirmeyi yaptı:

“UNESCO Dünya Mirası Listesi için Kemeraltı namzet gösterilecekti. İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Valiliği, Tecim Odası… İzmir’deki zorlu çok sivil toplum örgütü, bunu talep etti. Ama ayrımsız baktık, nezaret tıpkı alicengiz oyunu yapmış. İznik almış. İznik bile olmalı… Amma Kemeraltı  bile girmelidir. DOĞRU Parti’nin İzmir’e olan alerjisinden kaynaklanıyor bu. İzmir’e sevmemesinden kaynaklanıyor. Turizm Bakanı, Çeşme’nin üleştirme projesi ile uğraşacağına, kişi otellerini bittabi büyütürüm diye çalışacağına… İş adamı olarak Turizm Bakanlığı’na başvurup, Turizm Bakanı kendisine özlük otellerine imzalar atacağına; buna çalışsaymış. Ama daimi üyelik amacıyla punt var. İşte o devir, seçimlerden sonraları 2023’te CHP iktidarında İzmir, namzet olacak.”Share: