Munzur Çayı’nın kıyısında çadır kampı keyfi

Tunceli’nin Ovacık ilçesine gelen tatilciler, Munzur Çayı’nın kıyısında otağ kampı yaparak doğal güzelliklerin keyfini çıkarıyor.

Yaklaşık 7 bin nüfu su kâin 1500 rakımlı kaymakamlık, doğal güzellikleriyle evcil ve ecnebi turistleri ağırlıyor. Dört sezon huy ve akarsu sporlarına ergonomik düzlem sunan ilçede, çerge kampı alanları de sonuç yıllarda giderek yaygınlaşmaya başladı.

Kentte turistik açıdan nazik ehemmiyet taşıyan otağ kampına belde illerden gelen misafirlerin yanında dolay sakinleri üstelik rabıt gösteriyor.

Günübirlik yahut detaylı devamlı yolculuk kapsamında ilçeye gelen misafirler, hele Munzur Çayı’nın kıyısında kurdukları çadırlarda tatillerini yapıyor.

Su şeş canlıları, vazıh suyu ve turkuaz mavisi görünümüyle saf akvaryumu yakın çayın kenarında, şehirden uzakta, doğayla iç içe zaman geçiren kamp tutkunları, dönem boyu ağaçların gölgesinde piknik yapıp, serin sularda yüzerek dinleniyor.

“Dinlenme Kampı yaparken yıldızları de andırmak haddinden fazla keyifli”

Doğa tutkunu Şair Turgut, AA muhabirine mukannen aralıklarla kamp yaptığını ve kent stresinden uzaklaştığını söyledi.

Kampta güne erken başlamanın haddinden fazla keyifli olduğunu anlatan Turgut, “Munzur Çayı’nın kıyısında çadır kurup yüzmeye gidiyoruz ve peşi sıra gelip kahvaltımızı yapıyoruz. Devir içerisinde istirahat etmek üzere hamak üzere muhtelif aktiviteler yapıyoruz. Akşam Ezanı yemeğimizi yedikten sonradan üstelik yaktığımız ateşte kumpir ve biber közlüyoruz. Kamp yaparken yıldızları da temaşa etmek haddinden fazla sevinçli.” dedi.

Hatay’dan mevrut Fevzi Albinos, dinlence açmak üzere Ovacık’ı tercih ettiğini ve buranın doğasına hayran kaldığını belirtti.

“Doğayı korusunlar”

İlçenin Güneykonak köyünde kamp alanı işleten Doğancan Varlıel, haziran ayından bu yana binlerce doğa tutkununu mihman ettiklerini rapor etti.

Varlıel, şunları söyledi:

“İlçedeki en fena hâlde aktivitelerden biri dinlenme kampı fethetmek. Ovacık geleceğin bildirme koca turizm yerlerinden biri olacak. Burası doğal güzelliğiyle demet çekiyor. Buraya gelen arkadaşlardan doğamızı korumalarını istiyorum.”

“Dünyanın rastgele yerinden gezgin geldi”

İlçede otel işleten Suat Muazzez dahi Ovacık’ın herhangi bir zaman binlerce ziyaretçinin yol uğrağı yeri olduğunu belirtti.

İlçenin birçok katıksız güzelliğe ev sahipliği yaptığını dile getiren Eren, şöyle konuştu:

“Seçkin yerde çekicilik haddinden fazla sıcakken Ovacık’ta insanlar plato serinliğinde antlaşma geçiriyor. İnsanlar burada güzün ışık çekiyor, kışın kayak yapıyor, ilkbahar ve yaz aylarında rafting, kamp ve trekking yapıyor. Bu sene tatilciler ilçemize kısık talep gösterdi ve sezon çokça gür geçti. İsviçre, Almanya, Hollanda başta atılmak amacıyla dünyanın temas yerinden seyyah geldi. Bunun dışında ancak içinden de İstanbul, İzmir, Diyarbakır, Trabzon, Antalya ve Denizli üzere illerden gelen tatilcileri ağırladık.”Share: