Mısır’da şişkinlik yükselmeye devam ediyor

Akdarı Merkezi Seferberlik ve İstatistik Ajansı’nın zaman yayınladığı verilere göre, geçtiğimiz Orak Ayı ayında para şişkinliği oranı, akaryakıt fiyatlarındaki artım nedeniyle yüzdelik 13,6’ya yükseldi. Bu izzet geçtiğimiz Haziran ayında yüzde 13,2’ydi.

Ajans’ın verileri, geçtiğimiz yılın Orak Ayı ayında enflasyonun bir geçmiş yılın bir ayına bakarak yüzdelik 6,1’e nazaran yüzdelik 14,6 yükseldiğini gösterdi.

Ajans mevcut pahalılık oranını, hububat ve ekmek fiyatlarındaki yüzdelik 1, benzen ve yumurta fiyatlarındaki yüzdelik 5,2, kâr fiyatlarındaki yüzdelik 2,5, hususi muvasala harcamaları grubundaki yüzdelik 6,4 ve iblağ hizmetleri grubundaki yüzdelik 9’luk artışa bağladı.

Dünyanın yer nazik buğday ithalatçılarından biri olan Mısır, Ukrayna’daki savaş dolayısıyla buğday fiyatlarının rekor seviyede artmasından ağır şekilde etkileniyor. Moskof ve Ukraynalı turistler ülkeye mevrut bütün gezici sayısının kestirmece üçte birini baziçe ettiğinden, savaşın Darı’birlikte turizm sektörü üzerindeki etkisi de az çok büyük. (şarkul avsat)

Mısır’birlikte kırmızı etin pahalılığı hükümeti balıkçı yaptı

 

Darı’birlikte ithalatın faturası yüzde 90 arttı

 

Darı’dan beklentilerin üzerinde repo artışı

 

Share: