Minik Sair eskimemiş protez bacaklarıyla hayallerine koştu

Minik Değişik bakir protez bacaklarıyla hayallerine koştu

Babasının evin tavanına 150 TL’lik maliyetle kurduğu düzenekte yürümeyi öğrenen Özge, bakir proteziyle ilk kez koştu

8 yaşındaki Farklı’nin koştuktan sonradan önce sözü, “Çapmak çok güzelce” oldu

Cet Yüce İhsan Sebep: “Görüntü gerçekleşiyor. Bire Bir dolaşma Diğer’yi takma bacağıyla alışılagelen insanlardan daha hızlı koşarken göreceksiniz”

ANTALYA – Antalya’üstelik 13 günlükken sol bacağı kesilen ve alüminyum doğrama ustası babasının evin tavanına 150 teklik maliyetle kurduğu düzenekle yürümeyi öğrenen Ayrıksı’nin (8), elverişsiz geldiği için yürümesinde kalın yaşatan protezi, yardımseverlerin sayesinde yenilendi. Bakir protezini takıp soluğu atletizm pistinde düz Diğer, yıpranmamış proteziyle ilk defa koşma sevincini yaşadı. Yüzünde gülücükler açan minik kız, “Koşturmak çokça güzel” dedi.

Kepez ilçesinde ateş parçası alüminyum doğrama ustası Yüksek İhsan ile İlknur Yıldırım çiftinin ‘Başka’ ismindeki bebekleri 1 Eş 2013 tarihinde 6,5 mahiye adına dünyaya geldi. İddiaya göre, özel tıpkı hastanede kuvözde bacağına takılan kateter zımnında sol bacağını diz kapağından kaybeden minik Özge, babasının lüp tavanına 150 TL harcayarak kurduğu düzenekle yürümeye başladı. Bobin sistemiyle evde yürümeye çalışırken gündeme gelen alelade Gayrı için elan geçmiş Antalya Büyükşehir Belediyesi devreye girerek tezyifkâr kızın hikmet otama ve takma ihtiyaçlarını karşıladı. İstanbul’dahi yaklaşık 20 dönem süren çalışmalar böylecene Sair kullanılmamış proteziyle taburcu oldu. Antalya’dahi kullandığı protezden daha kaslı özelliklere cemaat proteziyle idman yürüyüşleri yapan Sair bir tane başına yürüyüp merdivenleri bile çıkabilir kuzuluk geldi.

Kızının hayalleri amacıyla uğraştı

Daha evvel kızının koşabilmesi amacıyla bir arkadaşından ihsan adına aldığı takma parçalarını tamir ederek koşması için çabalayan Yıldırım, doğrama atölyesine kızıyla gelişigüzel gelip parçaları birleştirdi. Kızının göl ayağı ölçüsünü düz Saika, proteze koşmayı kolaylaştıracak keman eklentisi kabil munzam parçalar bile ekleyip kullanılabilir arkaç getirdi. Streç yapısıyla ilgi çekici protezi kızının bacağına takan Saika, arkası sıra önce imtihan yürüyüşünü kızıyla gelişigüzel sokakta gerçekleştirdi. Ata ile kızı koşuk hayalleri kurarken ilerleyici ant ve Diğer’nin boyunun uzaması protezin değişme ihtiyacını doğurdu.

Eskimemiş protezine kavuştu

Bu yaşına kadar kabile ve kilosu geliştikçe protezleri bile mütebeddil Gayrı, sonuç namına geçtiğimiz aylarda kâin protezi ensiz gelmeye başladı. Ağababa Ulvi İhsan Sebep’ın kızının durumunun İhlas Haber Ajansı kameralarından anlatmasıyla, minik Özge’ye Türkiye ve ev dışından müzaheret yağdı. Kullanılmamış protez için müstelzim 45 bin liranın 15 bin lirasını ayrımsız dernek, vurdumduymaz küsurat kısmını ise yardımseverler karşıladı. Kızıyla gelişigüzel İstanbul’un yolunu tutan Mualla İhsan Saika, kullanılmamış protezi alıp gene Antalya’ya döndü.

Soluğu atletizm pistinde aldı

Yıpranmamış proteziyle babasının elinden tutup Zeytinköy Atletizm Pisti’ne mevrut Değişik, pistte hevesli atletler üzere start pozisyonu aldı. Babasının direktifiyle başlama noktasından çıkan Gayrı, kullanılmamış proteziyle ilk kez koşuk sevincini yaşadı. Özde, ‘Koşmak çok güzelce’ diye niteleyerek yaşadığı mutluluğu ifade etti.

Vatandaşlara teşekkür etti

Dernek, dar içi ile sıkıntılı dışından birçok vatandaşın toplamda 45 bin TL’lik benzeri müzaheret yaptığını tamlayan Sebep, yardımlar üzere teşekkürname ettiğini söyledi. Alınan yardımlarla İstanbul’da 10 dolaşma konakladıklarını ve Özge’nin eskimemiş protezine kavuştuğunu belirten Yıldırım, kestirmece 1,5 yıl kızının kullanılmamış protezini kullanabileceğini söyledi.

“Manzara gerçekleşiyor”

Yıldırım, kızının koşmasından çevre duyduğu mutluluğu ise, “Biz bunu daha ileriye götüreceğiz. Az Buçuk henüz güçlenmesi için hazırlıklar yapıyoruz. Tıpkısı zaman Gayrı’yi takma bacakla normal insanlardan daha çabuk koşarken göreceksiniz. Hayalet gerçekleşiyor. Hayalimiz daha büyük. Normal insanların seviyesine katılmak amacıyla bu hedefte ilerliyoruz. Şuan Ayrıksı koşuyor. Amacım Diğer’ye protez ayağının olduğunu hissettirmemek” sözleriyle anlattı.

Ağababa Saika, kızı için başlattığı hususiyet mücadelesini, özgür adayı kendisine bitmeme ettirmeyi planladığını de sözlerine ekledi.

Share: