Milli Yetişek Bakanı Özer Nevşehir’de Karye Dirim Merkezi’nin açılışında konuştu Açıklaması

Milli Eğitim Bilimi Bakanı Mahmut Özer, bugüne kadar 520 kesim işsiz durumda olan köy okulunu Köy Dirim Merkezi’ne dönüştürdüklerini belirterek, 2022-2023 Terbiye Tedrisat Dönemi’nin başlayacağı 12 Eylül’e büyüklüğünde sayıyı bine çıkaracaklarını kaydetti.

Nazır Özer, Nevşehir’in Avanos ilçesine tutkun Üçkuyu köyünde “Üçkuyu Köyü ve Karye Yaşam Merkezi”nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, Milli Yetişek Bakanlığının beşeri sermayenin niteliğini tasarruf etmek üzere 18 yaş üstü tamlık vatandaşlara dahi Ahali Yetişek Merkezleri ve Tekemmül Enstitüleri aracılığıyla eğitim desteği verildiğini belirtti.

Bu desteği daha faziletkâr boyutlara söylemek üzere köylerde tembel bekletilen eski okul binalarından faydalanıldığını dile getiren Özer, “Alelhusus Kovid-19 salgınından sonraları birlik dünyada metropollerden şehirlere, şehirlerden ilçelere, ilçelerden köylere akilane gün başladı. Tıpkısı zamanda enerji kadar kritik olan bir büro ortaya daha çok, ekincilik ve hayvancılık. Son zamanlarda gıda hazırlık zincirlerinde yaşanan problemler bu konunun çokça daha ehemmiyetli olduğunu ortaya koydu. Tığ tarım ve hayvancılıkla ilişkin haddinden fazla zihayat benzeri ülkeyiz amma bunu daha zihayat kuzuluk getirebiliriz. Bu projenin sorti noktası dahi bu.” diyerek konuştu.

Köylerdeki çocukların taşımalı eğitimle değişik noktalara gitmeden bulundukları yerlerde ilkokul eğitimlerini almalarını mizan için yönetmelikte ayrım yaptıklarını anlatan Özer, şunları kaydetti:

“Imdi, kamu Türkiye’deki köy okullarımız istenmesi durumunda öğrenci sayısına bakılmaksızın açılabilecek. Köylerde, anaokulu açılmasıyla ait 10 mektepli sayısını 5’e düşürdük. Yalnız bu adımımızla bin 800 köyümüzde 20 bin yavrumuz köy anaokullarıyla buluştu. Köyde vatandaşımız yaşıyor. Köy Dirim Merkezleri’ne el eğitim bilimi kursları açalım dedik. Tarım ve Orman Bakanlığıyla debi edelim, ayrımlı kursları buradaki vatandaşımızın ayaklarına getirelim dedik. Samsun’de başlattığımız bu proje yavaş yavaş cemi Türkiye’ye yayılmaya başladı. Şu anne büyüklüğünde güdük sürede 520 pare işsiz durumda olan köy okulunu, Karye Dirim Merkezi’ne dönüştürmüş bulunuyoruz. 2022-2023 Terbiye Tedris Dönemi’nin başlayacağı 12 Eylül’e kadar bu rakamı bine çıkartacağız. Türkiye’bile ilk defa aynı nüsha ortaya artık. Bu binada vatandaşlarımız ağırşak matlup, çocukları ve torunları birlikte taraf tarafta okuyacak. İlk defa ayrımsız bölgede, o bölgenin yetişkini ile çocuklarını bire bir ekol çatısı altında birleştirmiş olacağız. Yılın sonuna büyüklüğünde, işsiz durumda olan tahminî 6 bin 900 karye okulunda bakım verilecek. Şehirlerde lacerem okullarımız, kurumlarımız haddinden fazla kalifiye eğitim bilimi veriyorsa, lokasyonundan mutlak şekilde Köy Dirim Merkezleri dahi vatandaşlarımızın çocuklarının ve kendilerinin hizmetinde olacak.”

Bakan Özer, merkezin küşat kurdelesini Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel, DOĞRU Parti Nevşehir Milletvekilleri Mustafa Jandarma ve Yücel Menekşe, Nevşehir Şehremini Mehmet Savran ve ayrıksı katılımcılarla kesti.

Özer, henüz sonra merkezde eğitim düzlük kursiyerlerin çalışmalarının sergilendiği alanı gezdi.Share: