MHP’nin Bursa mitingi

MHP Umumi Başkanı Azamet Bahçeli, “Şayet serencam 4 almanak sürede mebus cümle bilge olsaydı, yıkılan hükümetler, er intihabat, dengesizlik ve anlaşmazlık öne çıkar, maatteessüf kaybolan yıllara yenileri arttırma edilmiş olurdu.” dedi.

Bahçeli, Gökdere Meydanı’nda partisince düzenlenen “2023’e Doğru: Aday Anlaşılan, Karar Kesin” antetli degaje hava toplantısında yaptığı konuşmada, saylav sistemin, sav nakız kabiliyetini yitirdiğini söyledi.

15 Orak Ayı FETÖ darbe teşebbüsünün parlamenter sistemin iflasını belgelediğini anlatım fail Bahçeli, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türk milleti ve Türk devleti bakir tıpkı dümen reformuna çabucak gerekseme duymuştur. Bu gerekseme da geniş katılımlı, demokratik ve adil tıpkı çerçevede milli iradenin ölçüm ve teveccühüyle karşılanmıştır. 9 Temmuz 2018’den bugüne kadar Türkiye, devamlı ve artan ölçekte operasyonlara, politik, konuşu ve diplomatik saldırılara maruz kalmıştır. Eğer son 4 yıllık sürede parlamenter cümle hakim olsaydı, yıkılan hükümetler, er intihabat, dengesizlik ve huzursuzluk öne çıkar, maalesef kaybolan yıllara yenileri ilave edilmiş olurdu. Dahası terörle uğraş bu kadar faziletkâr tıpkısı kararlılıkla yapılamaz, Kovid-19 salgınıyla keskin uğraş edilemez, dış baskılara, aut dayatmalara, kanlı provokasyonlara ve sağlam çok sıkıntıya bu derecede dayanım gösterilemezdi.”

Milletvekili sistemde celal hayatında izin ve yük karmaşasının egemen olduğunu, hükümetin bunalımlarından millete hizmete aynı cins sıranın gelmediğini dile getiren Bahçeli, Topluluk İttifakı namına milletten aldıkları güçle bu karşıt tabloya neşter vurduklarını kaydetti.

Bahçeli, dalavere sisteminde kalıcı ve doğru tıpkısı düzelti yaptıklarını anlatarak, “Siyasal istikrarı kurumsallaştırdık, çap ve ulus dayanışmasını art bire bir seviyede güncelledik, henüz birlikte kuvvetlendirdik. Bu milli kazanımın, bu demokratlık başarısının neresi ucubedir? Neresinde yegâne adamlığın lekesi bulunmaktadır? Parlamenter sistemin krizlerinden beslenenler, kargaşaya ve karanlığa imge bağlayanlar hiç mi utanmıyor? Hiç mi sıkılmıyor? Hiç mi vicdan sızısı çekmiyor?” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile sağlanan kazanımlar

Şevket Bahçeli, millete ölümü gösterip sıtmaya razı etmeye çalışanların bir tane amacının, sımak, acıtmak, yemek, duman etmek ve temellere şiddetli koymak olduğunun ifade ederek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Ancak başaramayacaklar, Türkiye’yi katiyen geçemeyecekler, cumhurun iradesini yenemeyecekler. Mühürlü kalpler şimdi kulaklarını kabartıp bizi dinlesinler, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile ve son 4 almanak ahit diliminde özetle şunlar gerçekleşmiştir. Öncelikle, Türkiye örtüsüz ve akıcı diriliş ve yükseliş azmi gösterdi. Egemenlik haklarımıza, milli bekamıza ve milli çıkarlarımıza korkmadan erbap çıkıldı. Bölen terörün başı ezildi, mahdut içinde ve eksen ötesinde ayrıcalı sonuçlar alındı. Rahmetle ve saygıyla andığımız şehitlerimizin us yerde bırakılmadı. Nerede tıpkı mazlum varsa, nerede hakkı yenmiş bir tertemiz bulunuyorsa, nerede hazar ve huzura susamış kıygın görülmüşse Türkiye orada yerini aldı. Kıbrıs’ta değer ve hükümran iki devletli tıpkısı çözüm iklimi yeşerdi. 46 yıldır tutkun kalan Maraş açıldı, natürel kendisine acun ayağa kalktı. Ayasofya-i Yüce Cami-i Şerifi açıldı; hasımlık cephesi adeta kudurdu.”

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile yollar, köprüler, camiler yapıldığını, “zül”in keyfinin kaçtığını, dengesi bozulduğunu vurgulayan Bahçeli, şöyle bitmeme etti:

“28 yıl sonra Karabağ lento ve işgalden kurtarıldı, Türklük mutluluk yaşadı. Libya’yla imzalanan anlaşmayla Şarki Akdeniz’üstelik Türkiye’yi tecrit etmek isteyenlerin komploları yerle sade edildi. Abdülhamid Eğlek istikşaf gemimizle alay malay 4 muayene, 2 de sismik araştırma gemimiz sayesinde Türkiye’nin Gökçe Vatan’daki varlığı ve kararlılığı sergilendi, erke alanında yeni benzeri sağgörü haritası çizildi. Türk Konseyi 8’inci Oran Başkanları Zirvesi’nde hayalini kurduğumuz Türk birliğine tarihi bir hamle atıldı, Türk Devletleri Teşkilatı kuruldu. Türkiye komşularıyla dostluk çemberini genişletmeye başladı. Ermenistan, İsrail, Darı, Bir Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan ile diyalog kanalları açıldı. Rusya ile Ukrayna ortada bitmeme fail tahripkâr savaşın kalımlı hal ve barışla sonlanması maksadıyla samimi, çok boyutlu, kararlı ve herkesi imrendiren atılımlar yapıldı. Antalya ve İstanbul’dahi Rusya ve Ukrayna temsilcilerine aguş açılıp danışma ve bırakışma arayışlarına iktidarlı katkılar sağlandı. ‘Tahıl koridoru’ anlaşmasıyla merhamet ve vicdan diplomasisi kuvveden fiile geçti. Kıtlık çeken milyonların sesine kulak verildi.”

“Ayranımızı kabartmasınlar, sabrımızı zorlamasınlar”

Bahçeli, akıbet günlerde hububat koridoruyla ilgili lüzum Rusya Şevket Başkanı Vladimir Putin’mağara yerinde uyarısı gerekse da Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın rast ifadelerinin mazlumlara kimlerin branş kanat gerdiğini, kimlerin de çabucak kendi kursağını düşündüğünü ortaya koyduğunu söyledi.

Bazı Avrupa ülkelerinin tahıl hamile gemilerin rotasını kendilerine çevirmelerinin açgözlü gözlülük olduğunu tamlayan Bahçeli, “Bu gemilerin izlem edilip meram ülkelere ulaşmaları dünyanın aynı numaralı gündemi olmalıdır. Türkiye açlıktan bir deri ayrımsız mızrap kalmış gariplerin yanındadır. Türk milleti ‘Komşusu açken tok yatan bizden değildir’ buyruğunun izindedir. Dileğimiz Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın aynı zaman geçmiş sona ermesidir. İnsanlığın barışa ve huzura ihtiyacı vardır. Antrparantez yerinden ve yurdundan edilmiş göçmenlerin çığlığı duyulmalıdır. Ülkemizde konuk mevcut Suriyeli sığınmacıların bile emniyetli, gönüllü ve benbenci dümbelek dönüşleri banko sağlanmalı, Türkiye bu yükten artık kurtulmalıdır.” ifadesini kullandı.

MHP Umumi Başkanı Büyüklük Bahçeli, Yunanistan hükümetine yönelik şunları kaydetti:

“Bu mevki yönetimi ayağımızın altında dolaşmaktan, damarımıza basmaktan vazgeçmelidir. Taciz ve tahriklerine derhal serencam vermelidir. Dünyadan Türkiye’yi derhal kınamasını isteyen Yunanistan hükümetinin, zıt halde Avrupa’nın ‘Ukrayna’nın ardından bakir ayrımsız savaş’ riskiyle karşı karşıya kalacağını öne sürmesi ateşle oynamaktır. Üstünde haksız ve hukuksuz şekilde oturduğu adalar helali hakkımızdır, ayranımızı kabartmasınlar, sabrımızı zorlamasınlar, denize dökülmeyi yine canları çekiyorsa hoppadak bize söylesinler. Ege’nin tıpkı yakasından özge yakasına yayılmak bizim için yavru oyuncağıdır.”

Vaktin, hiçbir alt bölüm yapmadan sancak, yurt ve ulus kuma paydasında kucaklaşma vakti olduğunu anlatan Bahçeli, şunları söyledi:

“Bizim bellek ve inanışımıza göre, Türkiye’de yaşayan 85 milyon vatandaşımız Cenabı Allah’ın mübarek aynı emanetidir. Seçme yöremizi, bin yılın barışından ve kardeşliğinden doğma herhangi bir insanımızı bağrımıza basıyoruz. Herkese elimizi uzatıyoruz ancak bölünme gayreti içerisinde olanları da affetmemizin tür olmadığını buradan zar ediyoruz. Bilinmelidir kim bu yurt sokakta bulunmamıştır. Bu büyüklük icazetle kurulmamıştır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Türk milli kimliği şehit kanlarıyla kazanılmıştır. Tek kimesne nikbet etmesin, para şişkinliği çıktığı gibi inecektir ama esas kundak fücur enflasyonunun, tezvirat ve tefrika stokundaki artışın önüne bırakmak, buna mâni olmak birlikte boynumuzun borcudur. Demokratlık, natürel farklılıklarımızı ahbaplık zemininde koruyucu yegane rejimdir. Ancak el erki vatanın bölünmesinin ve milletin ayrışmasının gerekçesi olamayacak, zül ittifakının elinde sömürme edilmesine göz yumulmayacaktır. Çağrımız birliğe, dirliğe ve kardeşliğedir.”

Bursa’nın kurtuluşunun 100’üncü yıl dönümü olduğunu hatırlatan Bahçeli, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ilkin tevessül etmek için Milli Uğraş kahramanlarını ve eren şehitleri andı.

Daha bilahare Bursa Büyükşehir Şehremini Alinur Aktaş marifetiyle Bahçeli’ye “Bursa kılıcı” ihsan edildi.

Açık hava toplantısına, Bursa’nın beraberinde yer illerden bile çokça sayıda yaşama katıldı.

(Bitti)

Share: