MHP Umumi Başkanı Bahçeli: “Iyice İzmir’imiz 9 Ilkgüz 1922’de kurtulmuştur, fakat beniz sene sonradan bakımsız vaziyettedir”

Ulusalcı Cereyan Partisi (MHP) Genel Başkanı Şevket Bahçeli, “Güzel İzmir’imiz 9 Ilkgüz 1922’da kurtulmuştur, ancak beniz yıl bilahare fiili boyunduruk altında, zincirlenmiş halde bulunmasından mütevellit siftinlik vaziyettedir” ifadelerini kullandı.

MHP Umumi Başkanı Fehamet Bahçeli, “30 Ağustos Utku Bayramı” zımnında bağlanmış açıklama yaptı.

30 Ağustos 1922’birlikte Türkiye Cumhuriyeti’nin sönmeyecek meşalesi yakıldığını söyleyen Bahçeli, “Sabahtan akşama büyüklüğünde düşman bütün unsurlarıyla yerle tıpkı edilmiş, tahkimat kanalları kesilmiş, meydanda değişmez aynı avantaj kurulmuştur. Yunan Başkomutanı Trikupis karışma işgalcilerin 300 subayı ve ilkokul bin askeri esir alınmıştır. Gazi Mustafa Kemal Vakur işte bu savaşta çökelge içre gördüğü Palikarya bayrağını yerden kaldırtmış, “sembol seçkin milletin istiklal alametidir, korku lazımdır.” emretmek vasıtasıyla haddizatında Türk düşmanlarına unutamayacakları aktöre ve asillik dersi vermiştir. 30 Ağustos 1922 tarihinde abluka yarılmış, hınç yılları büyük benzeri zaferle düğümlenmiştir” ifadelerini kullandı.

“Yunanistan’ın Akdeniz ve Ege’birlikte milletimizin sabrını zorlaması, havada ve karada tacizlerini sıklaştırması gerçekte yüz yıllık kuyruk acısının, yüz yıldır yaşadıkları kabusun bakışımsız benzeri yansımasıdır” diyen Bahçeli şunları kaydetti:

“Bunun yanı sıra, Maşrık Akdeniz’da fariza uçuşu yapan Türk jetlerine Girit Adası’nda konuşlu S-300 Albeni Defans Sistemi tarafından içgüdü kilidi atılması hasmane aynı pazar, doğacak düzeyde tıpkısı provokasyondur. Türkiye’nin S-400 Gelgel Defans Sistemi’ne aksülamel gösterip müeyyide kararlarını uygulamaya güzeşte ABD’nin Yunanistan’ın S-300 Gelgel Defans Sistemi’ne ağızsız kalması cümle ve yegâne anlamıyla çifte standarttır.

Küresel bati iddiasında olanlara kurşun askeriye işleyen bu mutluluk yönetiminin Mavi Yurt haritamızla ait ipsiz sapsız sızlanmaları üstelik korkakçadır, bir zamanda çelişkide bocaladıklarından âlem yanlışı savunacak büyüklüğünde şuur kaybına uğradıklarının kemiksiz kanıtıdır. Yunanistan hükümeti karakol şevket seviyesine indiklerini göremeyecek büyüklüğünde basiretlerini kaybetmiştir. Bu çerçevede Türk ve İslam düşmanlığı Atina yönetiminin gözünü görme engelli etmiş, yıldırı örgütlerine verdikleri destekle bile hem insanlık vicdanını hem da arsıulusal hukuku hiçe saymışlardır.”

CHP’li İzmir Büyükşehir Şehremaneti Başkanı’nın paylaştığı “Barışın İkinci Yüzyılı” afişlerine ilgili açıklamalarda dahi mevcut Bahçeli, “30 Ağustos’un mirasını yağmalayan, İzmir’in kurtuluşunu tartışmaya açan işbirlikçilik, istençsizlik ve gayrı milliktir. söz konusu afişlerin öznesi sulh değil utku olmalıdır. Tarihe ve milli tecrübelere bakarak diyebiliriz kim, zafersiz tıpkı hazar teslimiyetçilik, barışsız ayrımsız yengi ise tedbirsizlik, temkinsizlik ve temelsizliktir. Düşmandan aman dileyen bire bir çürümüşün, zaferimizi barış diye niteleyerek gölgeleyen benzeri Megali İdea hayranının darbeci ve cellat babası kabil zillette olduğu yalınlık bildirme ortadadır. Pir İzmir’imiz 9 Ilkgüz 1922’üstelik kurtulmuştur, fakat beniz sene sonra fiili esaret altında, zincirlenmiş halde bulunmasından mütevellit bakımsız vaziyettedir” açıklamasında bulundu.

Bahçeli, 30 Ağustos Galibiyet Bayramı’nı kutlayarak, “Milli Mücadele’nin lideri, 30 Ağustos 1922’nin Başkomutanı, ilk Cumhurbaşkanımız ve Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ü, ülkü ve cebe arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi rahmetle, şükranla ve saygıyla anıyorum” ifadelerini kullandı. – ANKARA

Share: