Meteorolojiden nazik bora yağış uyarısı! Tüm gücüyle geliyor

Meteoroloji Umumi Müdürlüğü tarafından yapılan serencam değerlendirmelere bakarak: Ülkemizin kuzey, bağırsak ve şark kesimlerinin parçalı ve düz düz çokça bulutlu, Marmara’nın kuzey ve maşrık akarsu, Gün Doğusu Akdeniz, İç Anadolu’nun doğusu, Karadeniz, Maşrık Anadolu’nun şimal ve batısı ile Kırıkkale, Kırşehir, Balkı, Bitlis, Muş, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevreleri, Ankara’nın güney kesimleri ve Çankırı’nın yıldız kesimlerinin domestik tutmak amacıyla aralıklı boğanak ve düz vadi gök gürültülü boğanak yağışlı, diğer yerlerin beş altı bulutlanmış ve münhal geçeceği anlayış ediliyor. Yağışların; Şark Karadeniz kıyıları ile Cıvıl Cıvıl çevrelerinde yerel kalkmak için kuvvetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Hava sıcaklıklarının; yağmur düz yerlerde az buçuk azalacağı, diğer yerlerde balaban tıpkı fark olmayacağı, alelumum sezon normallerinin altında seyredeceği tutum ediliyor.

RÜZGAR: Alelumum kuzeyli, Akdeniz kıyıları ile Doğu kesimlerde batı ve güneybatı yönlerden belli belirsiz, arada bir ılımlı kuvvette, Maşrık Anadolu’nun doğusunda güneyli yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) namına eseceği tahmin ediliyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Şark Karadeniz kıyıları ile Kalabalık çevrelerinde evcil yerine akva olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara alın (nagehan baskın, taşma, yıldırım, yağmur çabucak kuvvetli rüzgar vb.) dikkatli ve müdebbir olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGÂR UYARISI: Rüzgarın; Şark Anadolu’nun doğusunda günindi ve güneybatı yönlerden akva (40-60 km/saat) kendisine esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı titiz ve tedbirli olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA

Parçalı ve çok bulutlanmış, bölgenin doğusu ile Kırklareli çevreleri ve Takirdağ’ın doğusunun yerel gelmek üzere boğanak yağışlı geçeceği anlayış ediliyor.

EGE

Parçalı, yaka kesimlerinin birkaç bulutlu ve degaje geçeceği hesap pusulası ediliyor.

AKDENİZ

Parçalı ve haddinden fazla bulutlanmış, Doğu Akdeniz’in evcil almak için espaslı sağanak ve gök patırtılı bora yağışlı geçeceği adisyon ediliyor.

İÇ ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlu, maşrık kesimleri ile Kırıkkale, Kırşehir çevreleri, Ankara’nın güney ilçeleri ve Çankırı’nın yıldız kesimlerinin domestik başlamak üzere fasılalı sağanak yağışlı geçeceği tutum ediliyor.

BATI KARADENİZ

Parçalı ve çokça bulutlanmış, bölge genelinin domestik atılmak üzere espaslı sağanak yağışlı geçeceği aritmetik ediliyor.

ORTA ve MAŞRIK KARADENİZ

Parçalı ve haddinden fazla bulutlanmış, havza genelinin yerel kalkmak üzere aralıklı bora ve gök patırtılı sağanak yağışlı geçeceği hesap ediliyor. Yağışların; Şarki Karadeniz kıyıları ile Kalabalık çevrelerinde düz saha akva olması bekleniyor.

MAŞRIK ANADOLU

Parçalı ve çokça bulutlanmış, bölgenin şimal ve batı kesimleri, Ağrı, Bitlis ve Muş çevrelerinin domestik tutmak amacıyla espaslı sağanak yağışlı geçeceği tutum ediliyor. Rüzgarın; bölgenin doğusunda güney ve güneybatı yönlerden akva (40-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Parçalı ve haddinden fazla bulutlanmış, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevrelerinin yerel oluşmak amacıyla sağanak ve asuman patırtılı sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Share: