Mersin ruzname: Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Sazak’de “Kent Buluşmaları” programında konuştu: (3)

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, KÖLE’nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’hangi (GKRY) müteveccih zırh ambargosunu kaldırmasına ilişik, “Blinken’e ‘Niye yaptınız bunu?’ dedim. ‘Kişmiri mülk tezkiye üzerine bizimle teşrikimesai yaptı.’ diyor. Karaca dünyalık aklama üstüne Küçük Asya kesimi de dünyada en bildik yerlerden aynı tanesi. Kardeşim bunun karşılığı zırh atfetmek mi? Silahı kime karşı veriyorsun? Türklere alın veriyorsun.” dedi.

Çavuşoğlu, “DÜRÜST Fırka 2023’e Akıllıcasına Şehir Buluşmaları” kapsamında Mersin Ağacı’deki Suphi Öner Öğretmenevi’nde planlı basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Çukurova Bölgesel Hava Meydanı ve Akdeniz Sahil Yolu Projelerinin ne zaman tamamlanacağına ilgilendiren istifham üstüne Çavuşoğlu, büyüklük ihalelerinin yer düşük teklifi verene ihale edildiğini ancak ara sıra ihale alanların hüsran edebildiğini belirtti.

Çavuşoğlu, Çukurova Lehçe Havalimanı’nda dahi buna analog mesail yaşandığını tabir ederek şöyle konuştu:

“Şu anda son ihalede birlikte gösterişli bire bir rakiplik dahi oldu, dokunaklı teklifler verildi. Enfrastrüktür bitti, üstyapıda de yüzde 75. Yani 4’te 3’ü bitti, 4’te 1’i kaldı. O da yer güdük zamanda inşallah tamamlanacak. Coşkun çalışmaların da bitmeme ettiğini zaman bire bir şekilde gözlemledim. Şimdi Akdeniz Kıyı Yolu, dümdüz benzeri el değil. Daha önceki ben dahi geçtim, bulunan halen yapılmamış yolda bir vasıta duruyor, ayrıksı çevirgeç anca geçiyordu. Macerasız bire bir proje değil, sıkışık ihaleler yapılıyor, balaban tüneller açıldı, viyadükler yapılıyor. İnşallah güdük sürede Akdeniz Deniz Boyu Yolu de tükenik olacak. Bu şekilde çabucak Antalya ile Mersin Ağacı’i değil, tamlık Akdeniz’i bile bağlamış olacağız.”

“Türkiye bizim, eksiksiz illerimiz bizim”

Çavuşoğlu, kentteki ve Adana’daki konteyner limanı projeleriyle ilgilendiren soruyu şöyle yanıtladı:

“Esbak akşam ezanı Eriştirme ve Altyapı Bakanı’mız de vardı. Bakanımız Mersin’e gideceğimizi söyleyince konteyner limanı konusunu açtı ve limanı Sazak’e yapacaklarını söyledi. Onun dışında oraya kaydırma, buraya kaydırma kabil tartışmaları bilmiyorum. Bu detaya girmem, sizin yönlendirmenizle bile kıymetlendirme yapmam. Ulaştırma Bakanımın ne söylediğini sizlere aktarırım. Sonuçta, zaman Türkiye’de gerçekleştirdiğimiz hem el hem hava meydanı hem de demir hat, İstanbul’daki projelere bakın ve Türkiye’ye gelen projelere, Bakü-Tiflis- Kars’a bakın, Türkiye enerjide ve ulaştırmada, taşımacılıkta ayrımsız forma, model oldu. Elden tıpkısı taşımalık limanı değil, erte ilave taşımalık limanlarına bile ihtiyaç olacaktır. Adana’dahi birlikte İskenderun’birlikte dahi yapılacak. Antalya’daki genişletiliyor, düz aranıyor, Iye limanlarında dahi aynı şekilde, Karadeniz bile bir şekilde. O yüzden iller arasında gereksiz rekabetleri akla yatkın bulmuyorum. Arada Sırada ilçeler arasında bile oluyor. Söz Misali Antalya’bile bu zümre rekabetlerin hepsini ortadan kaldırdık. Türkiye bizim, eksiksiz illerimiz bizim. Burada beraber iş birliği yapacağız. Böyle kısır döngülere girmeye icap namevcut. Bence tüm şehirlerimize ihtiyaç olan hizmetleri yapmaya devam edeceğiz, buna odaklanmamız geçişsiz.”

Çavuşoğlu, tıpkısı gazetecinin “Mersin’in tarım, ticaret ve turizm kenti olduğu fakat böyle anılmadığı, çekirdeksel erke santrali yapılmasından kontekst imdi enerji şehri olarak mı anılacağını” sorması konusunda şöyle karşılık verdi:

“Mersin Ağacı’birlikte zaten gün enerji projeleri bile var, çekirdeksel erke santrali da yapılıyor. Mersin Ağacı ayrımsız zamanda tarımın merkezi, turizmde mehabetli tıpkısı ilimiz. Mersin Ağacı taşımacılıkta, lojistikte, ihracatta çok muhteşem tıpkı şehrimiz. Türkiye’da hiçbir şehrimiz yemeden içmeden ayrımsız konuya, sektöre hapsedilemez. Dolayısıyla o şehrin potansiyeli neyse o potansiyeli yetiştirmek lazım zira elden Sazak açısından değil Mersin Ağacı ilkin doğmak üzere seçme ilimizin potansiyelini hayata kılmak demek, Türkiye ekonomisine koskocaman ulama tedarik etmek söylemek. İstihdama, ihracata katkıdır. Biz bu açıdan bakıyoruz. O nedenle inşallah Sazak’e daha aşkın seyyar gelecek ve turizmin gelişmesi üzerine da Hars ve Turizm Bakanımızın çalışmaları olduğunu biliyorum.”

KKTC’nin Avrupa Birliği zarfında bakir temsilcilikleri açılacak

Çavuşoğlu, Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) uluslararası statüsüne dair soru konusunda, Kıbrıslı Rumların, Kıbrıs Türkü ile hiçbir şeyi tutmak istemediğini söyledi.

“Bırakın gücü, hükümeti, meclisi; suyu ve elektriği birlikte katılmak istemiyorlar.” diyen Çavuşoğlu şöyle bitmeme etti:

“Oysa ki dini liderlerinin birlikte söylediklerini görüyorsunuz, işitiyorsunuz. Bundan bağımsız milletvekili olarak hamdolsun şehitlerimizin kemikleri de hiç sızlamaz zira Kıbrıs’ı ihya ediyoruz. Lüzumlu ekonomisine ister altyapısına 20 yıldan bu tarafa Kıbrıs’a yaptıklarımıza… ‘Tığ Kıbrıs Türkleri ile kabullenmek istiyoruz.’ dediniz, Sazak’den sizlerin suyunu aldık Kıbrıs’a götürdük. Demin neşelilik üstünde üstelik çalışıyoruz. Defans konusunda tıpkısı güvenceci büyüklük namına Kıbrıs Türkü’nü bekâr bıraktık mı? Uluslararası iştihar olur olmadı amma demincek Avrupa Birliği ortamında bakir 1-2 ülkede dahi inşallah bakir temsilcilikler dahi açılacak. Seçme yerde temsilciliğin açılması, pasaportunun tanıtımı üstüne birlikte haddinden fazla gayret harcama ettik. en son Cumhurbaşkanı’mız, BM Genel Oturmuş kürsüsünden yaptığı konuşmada bir çağrıda bulundu. Bu çağrının namına gelmesi, yani Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin tanınması ve arsıulusal platformda statüler elde etmesi üzere çetin şekilde ceht gider ediyoruz. O yüzden şehitlerimizin kemikleri sızlamaz.”

“ABD serencam zamanlarda dengeyi bozdu”

Çavuşoğlu, KKTC’nin tanınması üstüne henüz henüz istedikleri noktaya gelemediklerini vurgulayarak sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunu birlikte biliyoruz amma Kıbrıs’ı hiçbir zaman bekâr bırakmadık, diriltme ettik, koruduk, kolladık ana vatan, çocuk vatan yerine. Kıbrıs’ta bundan tasalı olan bazı siyasetçiler var ama olsun. Türk tarafını kastediyorum, Küçük Asya tarafı zaten erinçsiz. Şunu terennüm etmek isterim; KÖLE Büyükelçisi sabık çevrim ‘Taraf tutmuyoruz.’ diyerek ayrımsız izah yapsa da BENDE son zamanlarda dengeyi bozdu. MEMLUK’nin terazisi bozuldu ve Küçük Asya tarafına müteveccih silah ambargosunu 1 yıllığına kaldırdı. ESIR Dışişleri Bakanı Antony Blinken’e ‘Niye yaptınız bunu?’ dedim. ‘Esmer servet aklama üstüne bizimle teşrikimesai yaptı.’ diyor. Esmer mülk aklama üstüne Rum kesimi da dünyada genişlik aşina yerlerden tıpkı tanesi. Kardeşim bunun karşılığı cebe yöneltmek mi? Silahı kime karşı veriyorsun? Türklere alın veriyorsun. Biz ne yaptık? Onlar bir karar aldı tığ bile arttırma takviyeler yaptık, yapıyoruz. Onlar değişmeyen alır, biz kadem atarız. Hani var ya ‘Onlar konuşur SELIM Tümen yapar’. Onlar konuşur, Türkiye yapar kardeşim. Yunanistan üzerine da biliyorsunuz Yunanistan’üstelik gâh üsler var. Soruyoruz, ‘Bunları Rusya’ya alın yapıyoruz, Şarki Akdeniz’bile Rusya’nın mevcudiyeti var.’ diyorlar amma şunu dahi söylüyoruz; bunu Yunanistan için üstelik Rum kesimi için bile söylüyoruz, onların arkasında kimin olduğu büyük değil, karşısında ki var o kebir. Türkiye şanlı, arkasında kimin olduğu on paralık eke değil.”

Çavuşoğlu, kentin turizminin gelişmesi yerine yatırımcılara müteveccih çağrısının sorulması üzerine, ilgilendiren bakanlıkların Sazak’e gelişigüzel tip desteği vereceğini ifade etti.

Konuşmaların arkası sıra DOĞRU Parti’ye katılanlara rozet takıldı.

Toplantıya YANLIŞSIZ Fırka Mersin Milletvekilleri Zeynep Gül Yılmayan ve Hacı Özkan, Adana milletvekilleri Ahmet Zenbilci, Tamer Dağlı ve Abdullah Makul, Hatay milletvekilleri Hüseyin Yayman, Hüseyin Şanverdi ve Sabahat Özgürsoy Çelik, Antalya Saylav Eksiksizlik Polat, Osmaniye Saylav Mücahit Durmuşoğlu, DÜRÜST Tümen MKYK üyeleri Fatma Güldemet Sarı ve Nazan Aytop, DÜRÜST Öğür Mersin Ağacı İl Başkanı Koca Ercik ve partililer katıldı.

(Bitti)

Share: