Mersin Ağacı haberi! Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Mersin’de “Site Buluşmaları” programında konuştu: (2)

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, muhalefetin herhangi bir yerde Türkiye’yi şikayet ettiğini belirterek, “ABD’ye gidiyorlar, Türkiye’yi şikayet ediyorlar. Avrupa’ya gidiyorlar, Türkiye’yi şikayet ediyorlar. İçeride Meclisimizde değme platformda konuşalım, eleştirelim amma ülkemizi ayrıksı ülkelere şikayet emretmek, onlardan medet intizar etmek, rezil kompleksidir.” dedi.

Çavuşoğlu, “YANLIŞSIZ Fırka 2023’e Akla Yatkın Şehir Buluşmaları” kapsamında Sazak’deki Suphi Öner Öğretmenevi’nde düzenlenen basın toplantısında konuştu.

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını ileten Çavuşoğlu, tarım, turizm ve ihracatın lokomotifi, Akdeniz’in incisi Mersin’üstelik milletvekilleri ve MKYK üyeleriyle 13 ilçede çıkmaz sokak vatandaşlarla bir araya geleceklerini, onların görüşlerini, önerilerini, taleplerini dinleyeceklerini söyledi.

Basın toplantısının peşi sıra SELIM Fırka’ye katılan yıpranmamış defa arkadaşlarına rozet takacaklarını vurgulayan Çavuşoğlu, kentte hareket insanları, sivil cemiyet örgütleriyle tıpkısı araya geleceklerini, esnafı mülakat edeceklerini ve gençlerle da buluşacaklarını anlatım etti.

İl ziyaretleri vesilesiyle Anadolu’yu ilçe kaymakamlık, mahalle mahalle gezerek milletin kendilerinden beklentilerini dinlediklerini, gerekseme ve sorunlarını belirleme ettiklerini nâkil Çavuşoğlu, milletin öneri ve görüşlerini alarak cümle politikalarını buna göre hazırladıklarını ve uyguladıklarını dile getirdi.

Bakan Çavuşoğlu, 21 yıldır olduğu kabil Reisicumhur Erdoğan’ın liderliğinde DOĞRU Parti kadroları adına milletin sesi olmaya bitmeme ettiklerini belirterek, milletten kuvvetsiz tek politikanın ya de siyasi hareketin menzile ulaşamayacağını bildiklerini vurguladı.

Akdeniz şehri Mersin Ağacı’in geri hizmet ve ticarette mühim konumda olduğunu bildiren Çavuşoğlu, şöyle bitmeme etti:

“2023 yılında ilk reaktörünü etkili etmeyi planladığımız Akkuyu Nükleer Bunaltıcı Santrali’yle (NGS) mühim kebir ayrımsız adımı, projeyi daha hayata geçirmiş olacağız. Mersin bu sayede ülkemizin elektrik ihtiyacının yüzde 10’unu karşılayan tıpkı erke merkezine dönüşecek. Yani hoppadak çekirdeksel erke santraliyle yüzdelik 10’unu, sıra ve diğer yatırımlarla sağladığı ulama ayrıca takdire bedel. Esasen Mersin büyük ayrımsız turizm potansiyeline sahip. Turizm bizim hele diplomasimizde de önem verdiğimiz tıpkı alandır. İnşallah turizm diplomasimizle dahi bu bölgeye, Mersin Ağacı bölgesine nitelikli turistin gelmesi üzere Firez ve Turizm Bakanımız ve ilişik kurumlarımız, valimiz, milletvekili arkadaşlarımız ve yerli yönetimlerle çalışmalarımızı sürdüreceğiz. İhracatı, turizmi, tarımıyla ülkemizin kalkınmasına hararetli bindi veren Sazak’imizin aktif insanlarına, huzurunuzda teşekkürname buyurmak istiyorum.”

“Diplomasimizin erişimi ve etkisiyle toptan tıpkısı ağırbaşlı haline geldik”

Türkiye’nin serencam yıllarda bir nice alanda olduğu kabil aut politikada dahi atılım yaptığına dikkati çekici Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Diplomasimizin erişimi ve etkisiyle global ayrımsız kilolu haline geldik. ‘Dünyada küresel güç adına sayın’ diye niteleyerek dünyanın neresi olursa olsun, öğrenciler olsun, sokaktaki insanlar olsun sunu kebir aktörler kimler diye niteleyerek… Bugün Türkiye’yi ve Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ı dizge sayıyor. Tabii diplomatik göl ayağı izimizi büyüttük. 255 misyonla, sıkı dışındaki misyonumuzla sunu iri mümessillik ağına cemaat evvel 5 devlet arasında düzlük alıyoruz. Tıpkı yandan müteşebbis diplomasimizle doğruluk ve çıkarlarımızı savunurken özge taraftan insani diplomasimizle kıygın ve mazlumlara düş ışığı olmaya bitmeme ediyoruz. Andıran coğrafyada Suriye, Irak, Balkanlar, Kafkaslar’de aynı balans halkası oluşturuyoruz. Libya’dan Itidalli Asya ve Türk devletlerine büyüklüğünde ayrımsız bolluk ve güvenlik iş birliği perspektifimiz var. Rusya- Ukrayna Savaşı’nda duruluk buluculuğumuz, İstanbul Tahıl Antlaşması, Zaporijya Nükleer Santrali ve tutsak değişimindeki kolaylaştırıcı ve esasen arabulucu rolümüz toptan istikrara yardım sağlıyor. Afrika ve Latin Halkları Amerika’daki açılımlarımız hem siyasal hem kültürel hem ekonomik alanda kadem izlerimizin tamlık dünyaya yayıldığını gösteriyor.”

Çavuşoğlu, Asya girişimlerine dahi değinerek, “Yeniden Asya girişimimizle kim ekonominin gücü Asya’ya kayıyor. Bunu görüyoruz, strateji ediyoruz. Yeniden yükselen Asya’yla anlamlı ve muhtevalı benzeri teşrikimesai kuruyoruz. Antalya Diplomatlık Forumu, global diplomasinin geleceğinin tartışıldığı bire bir düzlem haline geldi. İkinci yılında dünyadaki arz saygın forumlardan aynı tanesi haline geldi. Ekonominin esenlik, turizm, defans sanayisi kabil alanları diplomasimizin mihrak noktaları. Diplomasimizde turizmcimizin, ihracatçımızın, yatırımcımızın, öğrencimizin ve dar dışında hareketli vatandaşımızın ayrıca soydaşlarımızın, akraba topluluklarımızın hepsinin yanındayız ve hizmetindeyiz.” açıklamasında bulundu.

Bakan Çavuşoğlu, Türkiye’nin konsoloshane hizmetlerinde dünyada avangart ülkeler beyninde olduğunu belirterek, konsolosluk hizmetlerini 7 dönüş 24 saat henüz dolgunca verebilmek üzere sentetik zekadan faydalanmaya başladıklarını söyledi.

“Çukurova Bölgesel Hava Meydanı kısa sürede hizmete girecek”

“2023 ve sonrasında de milletimiz amacıyla milletimizle gelişigüzel aralıksız çalışmaya bitmeme edeceğiz” diyen Çavuşoğlu, şunları paylaştı:

“Hükümetimiz, sonuç 21 yılda ülkemizin seçkin bölgesinde gerçekleştirdiği kalkınma atılımlarıyla yüzyıllık Cumhuriyetimize iftihar mahmul bire bir hizmet geçmişi bergüzar ettik. Sazak’bile bu hizmet serüveninden faydalanan cesim illerimizden ayrımsız tanesi oldu ve bildirme yüce vitrin oldu. Mersin Ağacı’e akıbet 21 yılda 50 bilyon lirayı aşan kamu yatırımı yaptık. Çukurova Lehçe Havalimanı’nın enfrastrüktür tesislerinin inşaatı tamamlandı. Üstyapı tesislerinin bile yüzde 75’i tamamlandı. Zaman sabahleyin esasen uçaktan inerken umum üstelik üzerinden geçtik. Alarga birlikte inceleme imkanımız oldu. İnşallah bodur süre ortamında bu Çukurova Lehçe Havalimanı hizmete girecek, hem Mersin Ağacı’e hem Adana’evet ve bölgemize iri hizmetler verecektir. Sunma güdük zamanda inşallah Mersin Ağacı’imizi ve Adana’mızı, bu havaalanına kavuşturarak bu bölgeyi ayrımsız geri hizmet merkezi haline getireceğiz. Elhak Mersin’in geri hizmet hat haline geldiğini hepiniz biliyorsunuz. Buna benzer projelerle da bunu inşallah elan de pekiştireceğiz.”

Çavuşoğlu, yaya ve angarya taşımacılığında nazik ağız tadı sağlayacak Adana-Sazak çabuk şimendifer projesinin ihalesinin dahi yapıldığını anlattı.

Akdeniz Kıyı Yolu Projesi’yle da bölgenin genişlik balaban sorunlarından birini çözmüş olacaklarını nâkil Çavuşoğlu, “Benim şehrim Antalya ile Mersin arasını inşallah elan konforlu acul yollarla, viyadüklerle, köprülerle bağlamış olacağız. Adi şimdiden herkesin takdirini kazanmaya başladı. Tünellerin makro benzeri kısmı açıldı, viyadükler yeniden bir şekilde ama bitmeme eden icraat var. Yıpranmamış merhalelerin, ilave merhalelerin ihaleleri dahi yapıldı. Bunu üstelik bütün gelişigüzel yakından strateji ediyoruz.” diye konuştu.

Çavuşoğlu, Türkiye’da konsept haline gelen site hastanelerinin ilk kez Sazak’üstelik açıldığını, bu durumun şehrin hem aynı afiyet üssü olmasına hem üstelik sağlık turizmine mehabetli katkı sunduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Açıkladığımız Toplumsal Bölük Projesi’yle bile yine toplamda 5 bin 100 konutu daha Mersin Ağacı’imize inşallah kazandıracağız. Stadyum, Millet Bahçesi, yurtlar, deneyimsizlik merkezleri, ahali eğitim merkezleri, derslikler, eskimemiş fakülteler, barajlar, erke santralleri, hastaneler, yollar, köprüler kabil birçok alanda Mersin’imizin çehresini değiştirecek, hemşehrilerimizin doğruluk ettiği hizmetleri hepyek Sazak’e getirdik ve getirmeye devam ediyoruz. Sazak, ulaşımdan enerjiye, sağlıktan turizme kadar gelişigüzel alanda Türkiye’ye koca ulama sağlıyor. Tığ birlikte Mersin’in potansiyelini bildirme yukarıya tasrif etmek amacıyla var gücümüzle çalışıyoruz. Çalışmaya inşallah devam edeceğiz.”

“Asya’yı Avrupa’evet bağlayan mega projelerle ülkemizin çehresini değiştirdik”

Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin sonuç 21 yıldaki atılımını ve kalkınmasını keşfetmek amacıyla tek durmadıklarını, tek yorulmadıklarını, “yapılamaz” denilenleri, ayrıca tayf edilemeyenleri Reisicumhur Erdoğan liderliğinde hayata geçirdiklerini aktardı.

21 aynı sene ilk ortaya konulan millete bakım aşklarının zaman kullanılmamış Türkiye’yi meydana getirdiğini anlatım eden Çavuşoğlu, şunları dile getirdi:

“Ulaşımdan sağlığa, turizmden enerjiye, defans sanayisinden gök ajansına büyüklüğünde değme alanda, dünyada rekabet edebilen ayrımsız büyüklük konumuna geldik. Adalet ve menfaatlerimizi arkalamak, enerjide bağımlılığımızı kesmek üzere Fatih, Zor, Kanuncu, Abdülhamid Eğlek, Barbaros Hayrettin Rabıtalı ve Oruç Reis Bey gemilerimiz görevde. TOGG’un biliyorsunuz geçmiş sıra istihsal araçları, 29 Ekim’birlikte inşallah Gemlik’te banttan inecek. Bilcümle gelişigüzel o törene katılacağız. TOGG’la yeni sulp uygulayım bilimi alanında en üst ligde klan göstermeye başlayacağız. Asya’yı Avrupa’evet bağlayan mega projelerle ülkemizin çehresini değiştirdik.”

“Esas muhalefet, akıllıcasına yapıldığı ahit söyleyebilen muhalefettir”

“Yani tığ bahis üretmiyoruz aksiyon üretiyoruz. Milletimizi doğruluk ettiği noktaya taşımaya çalışıyoruz” diyen Çavuşoğlu, şunları söyledi:

“Sorunlar bittabi var amma biz çözmek için çabalama harcama ediyoruz ve milletimizin küresel krizlerden arz az etkilenmesi için çokça mücahede gider ediyoruz. Biz bittabi hal üretmeye çalışırken bütün bütün ‘DOĞRU Tümen kötülük görsün’ diye niteleyerek gelişigüzel konuda Türkiye’yi nahak yere, AK Tümen iktidarını nahak göstermeye etkin aynı tehalüf da var. Olacak. Muhalefetin görevi kritik etmek ama temel tehalüf, makul yapıldığı ahit onu dahi söyleyebilen muhalefettir. Demin aut politikada temas konuda bakıyorsunuz ‘Türkiye nahak’. Seçkin yerde Türkiye şikayet ediliyor. ABD’ye gidiyorlar, Türkiye’yi şikayet ediyorlar. Avrupa’evet gidiyorlar, Türkiye’yi şikayet ediyorlar. İçeride Meclisimizde rastgele platformda konuşalım, eleştirelim amma ülkemizi apayrı ülkelere şikayet söylemek, onlardan medet bekleyivermek, alçak kompleksidir. Eksiğimiz var mı? Olacak. Ne için varız? Eksikliğimizi dercetmek için varız. Ne amacıyla çalışıyoruz? Sonuç 21 yılda yaptıklarımız 79 yılla kıyaslandığı ant 3, 4, 5 kat ayrıca hiç yapılmayanlar, ilk kez yapılanlar mesai mesai bitmez. Amma halen ensiz, henüz fazlasını yapmamız geçişsiz. O yüzden hedefler koyuyoruz. Yani muhalefetin birlikte doğruya akilane diyebilmesi geçişsiz. Doğruya akıllıca, mebzul yaptıklarımıza iyi diyebil ki eleştirdiğin zaman dahi tıpkı fiyat olsun. Seçkin konuda Meclis’teki tartışmalarda da görüyoruz, Türkiye’yi haksız gösterirseniz, seçkin konuda Türkiye’ye nahak, farklı ülkeler esaslı, Avrupa Birliği ve gayrı örgütler doğru derseniz o zaman eleştirinizin benzeri kıymeti bulunmayan. O nedenle bizim Türkiye adına bittabi kim muhalefete dahi ihtiyacımız var amma hamur anlamda almaşık muhalefete temas ülkenin ihtiyacı var. İnşallah bizde de tıpkı dolaşma peki.”

Seziş ve projeler ortaya koyduklarını belirten Çavuşoğlu, “İnanıyoruz ki Cumhuriyetimizin bakir yüzyılı, Türkiye yüzyılı olacaktır. Türkiye’nin yeri, durumunda durmak değil değme zaman ileridir. Zımnında ululuk ve millet namına ileriye akıllıca hedeflerimize akla yatkın bilcümle alay malay yürüyeceğiz.” ifadesini kullandı.

(Sürecek)

Share: