MEMLUK’den Ukrayna’evet 89 milyon dolarlık müzaheret

BENDE Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna topraklarının patlayıcılardan arındırılması ve insanca konularda destek amacıyla 89 milyon dolarlık arkalama yapılmasının planlandığını açıkladı.

BENDE Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Vekillik, Ukrayna Hükümetine, Rusya’nın dinsiz savaşının yarattığı patlayıcı kalıntılarının defa açtığı ivedili insanca zorlukların üstesinden gelmesine yardımcı olmak için 89 milyon dolarlık FY 2022 finansmanı sağlama niyetini açıkladı” denildi.

ÇOK SAYIDA MAYIN VE PATLAMAMIŞ BOMBA VAR

Açıklamada, uğraş dolayısıyla birçok bölgede enerjik mayınların ve patlamamış cephanenin bulunduğu rapor edildi. Açıklamada şu ifadelere düzlük verildi:

“Rusya’nın yasadışı ve hasbi yere Ukrayna’yı engelleme etmesi, ülkenin nazik benzeri bölümünü yağız mayınları, patlamamış cephane ve ahali yapımı patlayıcı cihazlarla doldurdu. Rus aktörler aracılığıyla Ukrayna’üstelik gördüğümüz şekilde el yapımı patlayıcıların grotesk kullanımı, henüz önceki Suriye’de yemeden içmeden DEAŞ ile ilişkilendiriliyordu. Bu patlayıcılar mübarek ekincilik arazilerine erişimi engelliyor, yeniden mensur çabalarını geciktiriyor, yerinden edilmiş toplulukların evlerine dönmesini engelliyor ve günahsız Ukraynalı sivilleri öldürmeye ya de alil bırakmaya devam ediyor. Ukrayna Hükümeti 160 bin kilometrekarelik arazinin kilolu olabileceğini durum ediyor. Bu büyükçe Virginia, Maryland ve Connecticut eyaletlerinin toplamı büyüklüğünde tıpkısı alana istikbal etmektedir.”

ÇAKER’den Ukrayna’ya 1 milyar dolarlık silah yardımı

 

Dünya Bankası’ndan Ukrayna’evet 4,5 bilyon dolar

 

Share: