Mayıs ayında sigortalı müteharrik sayısı arttı

Türkiye Iktisat Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) İstihdam İzleme Bülteni’nin 120. sayısı yayımlandı.

Rapora göre, mayıs ayında sigortalı müteharrik sayısı almanak kendisine yüzdelik 4,6 oranında (1 milyon 15 bin) artarak 22,9 milyon namına gerçekleşti. Kayıtlı istihdamı anne alan SGK verilerine bakarak, toplanmış sigortalı çalışanların yüzde 72,7’sini oluşturan sigortalı ücretli çalışan grubu yıllık yerine yüzde 5,3 (834 bin) arttı. bahis konusu grupta almanak çoğalma oranlarının April 2021’den bu yana genel olarak gerilediği, bu kamer ise bağlı miktarda arttığı görüldü.

Raporda şu bilgiler verildi:

“Sair taraftan, esnaf-maraba grubundaki değiş yüzdelik 4,5 artış yönünde olmakla bu arada madun sınıflarda eğilimler farklılaşmaktadır; bu dönemde esnaf sayısında yüzdelik 7,6 (182 bin) çoğalma, ekinci sayısında ise yüzde 9,5 (51 bin) düşüş görülmüştür. Ekinci sayısında ince süredir süregelen düşüş eğiliminin birlikte, esnaf sayısı Teşrinievvel 2021’den itibaren arz aceleci artma gösteren müteharrik sınıfı olup, almanak artma oranı yıl esasen bu yana ilk defa Mayıs ayında yükselmiştir. Amme sektöründe sigortalı müteharrik sayısındaki artım ise yüzde 1,6 ile sınırlıdır

İnşaat sektöründe istihdam daralmaya bitmeme etmiş, tecim sektöründe ise artışlar hızlanmıştır. Sigortalı ücretli çalışanların yüzde 52,4’ü üç ana sektörde istihdam edilmektedir. Bu sektörler, sırasıyla, imalat (yüzdelik 27,3), küresel ve müteferrik ticaret (yüzde 15,4) ve inşaat (yüzdelik 9,6) sektörleridir. Almanak değişimlere bakıldığında imalatta yüzde 4,3, toptan ve pejmürde ticaret sektöründe yüzdelik 6,1 artım gözlenirken, inşaat sektöründe ise yüzde 7 düşüş gözlenmiştir. İnşaat sektöründe April 2021’den itibaren almanak istihdam artışları birden gerilerken, 2022 yılı Mart kocaoğlan itibarıyla başlayan daralma Mayıs 2022’de bile bitmeme etmiştir.

Alt sektörlerde araç ve içecek hizmeti faaliyetleri 127 bin ile müteharrik sayısı sunu çok artım gösteren büro olmuş, bu sektörü 113 bin artışla konaklama sektörü takip etmiştir. Antrparantez, karışık ticaret (106 bin), eğitim bilimi (62 bin) ve giyim eşyaları imalatı (61 bin) sektörleri sunma çok istihdam artışı görülen sektörlerden olmuştur. Sair taraftan, müteharrik sayısı arz acul kalan göz yüzde 162,1 ile aile içi çalışanların faaliyetleri sektörü olmuştur. Bu sektörü yüzde 36,7 artışla konaklama, yüzdelik 25,2 artışla istihdam faaliyetleri ve yüzde 22,6 artışla elektronik beyin programlama ve danışmanlık sektörleri izleme etmiştir.

Yeryüzü acul istihdam artışı Antalya ve Muğla’üstelik gerçekleşmiştir. Antalya (yüzdelik 21) ve Muğla’nın (yüzde 17,2) ardından yer çabuk istihdam artışı yaşanan iller ise Mersin Ağacı (yüzdelik 9,8) ve Sinop (yüzde 9) olmuştur. Kültürlü (yüzde 8,3) ve Mardin (yüzdelik 7,2) erdemli yıllık istihdam artışları gösteren değişik illerdir. Bunun beraberinde, Artvin (yüzdelik 10,9) istihdamı bildirme aşkın daralan il olmuştur.

Mayıs ayında geçen taban göre işsizlik ödeneği başvuruları ve cevap alanların sayısı azalmıştır. İŞKUR verilerine göre, kısa himmet ödeneği uygulamasının son bulmasıyla avarelik ödeneğine başvurular Haziran – Temmuz 2021 döneminde 104 binden 232 bine, başıboşluk ödeneğinden faydalananlar ise 27 binden 129 bine yükselmiş, Mayıs 2022 itibarıyla de başıboşluk ödeneği bekleyenlerin sayısı 113 bin, faydalananların sayısı ise 57 bin olmuştur. İşsizlik ödeneğine başvurular ve cevap alanların sayısı akıbet üç aydır gerilemekte olup, Mayıs ayında da başvurularda 24 bin, bedel alanlarda da 6 bin düşüş gerçekleşmiştir.”

Mukayyet etkisiz sayısı yüzdelik 18,1 arttı

 

İşsizlik rakamları açıklandı

 

Share: