Maşrık Karadeniz Bölgesinde Katliam Kongo vakaları bati seyrediyor

Gün Doğusu Karadeniz Bölgesinde Katliam Kongo vakaları ağır sıklet seyrediyor

KTÜ Tababet Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Selçuk Kayaç:

“KKKA hastalığı bu sene de ayrıksı seneler üzere oldukça pahal marazlı sayısı ile karşı karşıyayız”

“Bölgemizde yaşamını yitirenler oldu yaş grubu olarak da bunlar gailesiz insanlardı”

TRABZON – Gün Doğusu Karadeniz Bölgesinde Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı vakalarının bu sene ağır seyrettiği, vakalar sonrası hayatını kaybedenlerin olduğu belirtildi.

Karadeniz Maharet Üniversitesi Tababet Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Selçuk Kaya, bu sene bölgeden gelen vakalarda pahal bulguların görüldüğünü bunlar arasında hayatını kaybedenlerin daha çok tendürüst eşhas olduğunu söyledi.

Kene vakalarının Eylül-Teşrinievvel ortası azalması yaşanacağını belirten Kayaç, “KKKA hastalığı bu yıl bile başka seneler gibi berenarı pahal hasta sayısı ile cebin karşıyayız. Bunlar içerisinde ayrımsız bölük olgular korkulu seyretti ve hangi yazık ki kaybettiklerimiz üstelik oldu. Özellikle vürut çabucak genel durumu darmadağın olan kanamayla seyreden bilinç sorunu olgularda gidişat biraz elan şiddetli oluyor . Bunlar ortada mecmu çabalara karşın kaybettiğimiz olgularda oldu. Balaban tıpkısı ihtimalle Eylül-Ekim ortası olay sayılarının azalmasını sonbahar bitişinde kışa akla yatkın namevcut denecek sayıya ulaşacaktır” dedi.

Yatan hastaların şişman bire bir kısmı iflah bularak taburcu olduğunu ifade fail Kaya, “Yatan hastalarımız oldu. Bölgemizde yaşamını yitirenler da oldu. Yaş grubu olarak birlikte bunlar taze insanlardı. Genellikle KKKA bize Gümüşhane, Bayburt, Artvin’den mevrut hastalar oldu. Bu olgular herhangi bir yıl hele baharın sonu ve yazın başı kilitsiz küreksiz alanlara ziyaretler, piknikler üzere uygulamalar hoşgörülü olacağı üzere bu dönemlerde haddinden fazla elan sık yerine tekrar görmeye bitmeme ediyor olacak. Bunlar amacıyla vatandaşlarımızın yapması gereken genişlik koca özdek özellikle degaje düz ziyaretleri yahut rustik teması gösterişli olan vatandaşlarımızın bu ziyaretlerinden sonra kendi muayenelerini dikkatle yapmaları. Kene saplandığı takdirde tetik ve itinalı bire bir şekilde vücuttan uzaklaştırmaları gerekiyor. Hastalık bulguları yönünden birlikte açıkgöz olup kendilerini özellikle 2 haftaya mail kuluçka devri var bu süreçte strateji yazar eğer hastalık ilinek ve bulgusu olduğu takdirde de keyif kuruluşlarına başvurma etsinler” diye konuştu.

Bazı Bazı haftada 5 olay geldiğini belirten Kayaç, “Hikâye sayılarında azalma yok ama çok çok diyebilmek amacıyla sayısal tıpkısı kıymetlendirme yazmak çokça akıllıca imkânsız. Arada Bir haftada 3-5 lime vakanın geldiği bile olabiliyor. Alelumum Gümüşhane, Bayburt elan ağırlıklı. KKKA Türkiye’bile seçme bölgenin sorunu değil alelhusus bizim bölgemizde efdal kesimlerde İç Küçük Asya Bölgesi’nde Sivas, Karadeniz Bölgesinde Tokat, Giresun’un faziletkâr kesimleri Alucra kabil bölgeler ön planda riziko altında” şeklinde konuştu.

Share: