Mardin haberi… Pedallar medeniyetlerin beşiği Mardin’de dönecek

Mardin Valiliği himayelerinde Ulusal MTB Cup Şiddetli Bisikleti yarışları Mardin’in tarihi sokaklarında gerçekleştirilecek.

Valilik himayelerinde Mardin Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye Derrace Federasyonu marifetiyle 22 Ekim’de tarihi Mardin sokaklarında “Eski Mardin Sokakları Dokunaklı Bisikleti Kupası” ile 23 Ekim’de Oğuz Mahallesi’nde düz kayran Abra Antika Kentinde “1. Mardin Denge Antika Kenti Incitici Bisikleti Kupası” yarışları düzenlenecek. “Pedallar Medeniyetlerin Beşiği Mardin’de” sloganıyla düzenlenecek yarışmalar öncesinde Atatürk Hars Merkezinde organizasyonun lansman programı yapıldı.

Ülkenin ciharıyek köşesinden gelecek çiftteker sevdalıları, tarihin merkezine iki tekerle yolculuğa çıkmanın keyfine varacağını tamlayan Ilbay ve Büyükşehir Şehremaneti Başbuğ Vekili Mahmut Demirtaş, “22-23 Teşrinievvel 2022 tarihlerinde kadim kentimiz Mardin, ‘Pedallar Medeniyetlerin Beşiği Mardin’de sloganıyla şok balaban tıpkı spor organizasyonuna henüz ev sahipliği yapacak. İlk adına 22 Ilk Teşrin cumartesi günü kültürlerin kesişim noktası Mardin’inimizin bozuk sokakları Çığlık Bisikleti Yarışında eşsiz tıpkı mücadeleye sahne olacak. Devrisi dönem, 23 Teşrinievvel Alım Satım günü, Mardin Angarya Antika Kenti Şiddetli Bisikleti Şampiyonasında pedallara medeniyetlerin beşiği Mardin’de basılacak. Değme iki yarışmada da ülkemizin ciharıyek köşesinden mevrut zer bisiklet sevdalıları, tarihin merkezine iki tekerle yolculuğa çıkmanın keyfine varacak. Buradan gelişigüzel iki yarışmada çalma dökecek eşsiz sporcularımıza başarılar diliyorum. Sporcularımızla birlikte hocalarını ve ustalık ekiplerini geçmişi tarihin sıfır noktasına uzanan Mardin’imizde ağırlamaktan duyduğum memnuniyeti inandırmak istiyorum” dedi.

“Mardin’imizin aynı kültür, konferans ve spor kenti olmasını sağlayacağız”

Yarışmalarda çiftteker tutkunlarının kentin eşsiz güzelliklerine şehadet edeceğini dile getiren Vali Demirtaş, şöyle konuştu:

“Sporcularımız, oluşturulan rotalarda kaide çevirirken Mardin’in mistik tarihine çırağ markajcı görsellerin adeta bire bir parçası olacak. İşte bisiklet şampiyonamıza adını veren Abra bile mistik şehir tarihimizin genişlik koca parçalarından biri. Angarya, Mezopotamya’nın yer çarkıt iskân alanlarının başında geliyor. Kaya içine oyulan yapıları, kilisesi, haddinden fazla katlı galeri mezarları, çarşısı, zindanı, sarnıcıyla bulunmaz konuklarımızı tarihte yolculuğa çıkaracak. ve bu gezi, Mardin Denge Antik Kenti Şiddetli Bisikleti Şampiyonasıyla elden bir ayaklık uzağımızda olacak. Buradan umum Mardinlileri ve kentimizde konuk ettiğimiz cemi konuklarımızı, kentimizin nazirsiz güzelliklerinin eşliğinde gerçekleştireceğimiz Mardin Çarkıt Sokakları Kötü Bisikleti Yarışına ve Mardin Abra Antika Kenti Üzücü Bisikleti Şampiyonasına davet ediyorum. Sporun birleştirici, bütünleştirici ruhunun şiarıyla çıktığımız bu yolda, kadim kentimizde spor turizminin canlandırılması yönündeki çalışmalarımıza atiklik kesmeden bitmeme edeceğiz. amma velakin seçme alanda olduğu gibi Mardin’i kültürün, sanatın ve sporun tam dallarında sunulan etkinliklerle buluşturma kararlılığımızı daima kılacağız. Kentimize kazandırdığımız ve kazandıracağımız elan it canlı çok yatırımla, Mardin’imizin bire bir ekin, konferans ve spor kenti olmasını sağlayacağız. Gençlerimizin daha bereketli, elan modern ortamlarda hars, görüşme ve sporla buluşması üzere ululuk ve budun kendisine tam imkanlarımızı sonuna büyüklüğünde seferber edeceğiz. Gençlerimizin bitmez sonsuz enerjisiyle yarının Türkiye’sini, geleceğin Mardin’ini canlandırma ve inşa etmeyi sürdüreceğiz.” – MARDİN

Share: