Marco Polo’nun izinde Çin’e giden 73 yaşındaki İtalyan karı, Düzce’ye geldi

İtalya’nın Venedik kentinden Çin’in başkenti Pekin’e tabanvay giden 73 yaşındaki Vienna Cammarota Düzce’ye ulaştı.

İtalyan gezgin Marco Polo’nun seyahat ettiği 15 büyüklük güzergahını izleme eden Cammarota, Avrupa’dan Asya’ya 22 bin kilometre yürümeyi hedefliyor.

Cammarota, seyahatinin Düzce durağında, kazı çalışmaları sonucu 2 bin yıllık Medusa, mask heykelleri, groteks figürü ile Apollon, yengi tanrıçası ve avcı Akteon’un rölyef heykellerine ulaşılan Konuralp Bölgesi’ndeki Prusias ad Hypium Antika Kenti’ni musahabe etti.

“Marco Polo’nun izini idrak etmek için bu yolculuğa çıktım”

Vienna Cammarota, AA muhabirine, yaptığı yolculukla dikkatleri üzerine çekmesi sonucu sulh elçisi ilan edildiğini söyledi.

Bu yıl çıktığı yolculuğu 2025’te tamamlamayı hedeflediğini aktaran Cammarota, “Marco Polo’nun izini anlamak için bu yolculuğa çıktım. Bunun ticari ve tarihi anlamda önemi olduğu için yolculuğa çıktım. Bu yolculukta Roma İmparatorluğu döneminden mütezayit yapılar var. Bu yapıları örtmek da özge amacım. Türkiye’yi iyi buldum. İnsanları ısıdam ve misafirperver. Yaşadığım bölgenin insanlarına alev ve konukseverlik açısından Türk insanını haddinden fazla benzettim.” diye niteleyerek konuştu.

Cammarota, yolcuğunu Pekin’da bitirmeyi düşündüğünü dile getirerek, “3 yıl süresince tamamlamayı düşünüyorum bu rotayı. Çin şişman benzeri mevki olduğu amacıyla apayrı şehirleri da anlamak istiyorum. Şian kentini ziyaret edip düz altında bulunan çeri heykellerine okşamak istiyorum.” ifadesini kullandı.

Antika Roma kültürünün izini üstelik sürdüğüne değinen Cammarota, Düzce’deki antik kentten etkilendiğini sözlerine ekledi.

Share: