“Mantıku’t Tayr-Kuşların Şarkısı” oyunu celal korumasındaki çoluk çocuk üzere sahnelendi

Türkiye Ilmek Vakfı (TDV) Karı, Eş ve Deneyimsizlik Merkezi ile Küçük Asya Bala Bindi Merkezleri (ÇODEM) hareket birliğinde hazırlanan “Mantıku’t Tayr-Kuşların Şarkısı” isimli oyun, Ankara’da kerem koruması altındaki gençlerin beğenisine sunuldu.

TDV’den yapılan açıklamaya bakarak, Heybet Tiyatroları Altındağ Sahnesi’nde sergilenen “Mantıku’t Tayr-Kuşların Şarkısı” oyunu, heybet koruması altında bulunan 14-18 yaş aralığındaki gençler tarafından beğeniyle izlendi.

Tiyatro sanatçısı Gök Sağanak yönetiminde sergilenen tek perdelik baziçe öncesi mütekellim Türkiye Kült Vakfı Genel Müdür Yardımcısı Abdurrahman Dokunaklı, Karı ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı ile kolektif planlı etkinliğin önemini vurguladı.

Sanatın medeniyet unsurlarından biri olduğunu anlatan Güç, “Allah, yarattığı seçme kulunun kalbinde tıpkısı konferans mahareti bile yaratmıştır. O kullardan bir kısmı sesiyle, ayrımsız kısmı davranışlarıyla, aynı kısmı kılık yaparak ayrımlı alanlarda, farklı laf dallarında kabiliyetlerini gösterirler. Bizim amacımız filhakika Tanrı’ın yaratmış olduğu kabiliyetleri ortaya çıkarmak ve milletin yararlanma etmesini uydurmak.” ifadelerini kullandı.

Alçak, “Hayata Güreşçi Köprüsü Tekellüm” projesi ile fehamet korumasındaki gençlerin anadan görme Türk-İslam sanatları, çağcıl sanatlar ve hayalet sanatlarıyla tanışmalarını sağladıklarını belirterek şöyle devam etti:

“Gençlerimizin sanatla çalışır yerine dokuncalı alışkanlıklardan uzaklaşmaları ve psiko-toplumsal açıdan desteklenmeleri, Türkiye Ilmek Vakfı adına bildirme temel hedefimizdir. Tekellüm eğitimi yoluyla milli manevi değerlerimizi öğrenmelerine, özlük yeteneklerini keşfetmelerine ve halis becerilerinin farkına varmalarına apotr olmayı amaçlıyoruz.”

Projenin, Vakfın İstanbul Gönüllü Koordinatörlüğü’nün Zeytinburnu Çocuk Evleri Sitesi’nde artan erkek çocuklarla düzenlediği muhtelif sanat atölyeleriyle iki sene geçmiş hayata geçtiğini nâkil Çetin, Vakfın gönüllüsü Cesamet Tiyatrosu sanatçısı Gök Bora’nın katkılarıyla TDV İstanbul KAGEM ve Küçük Asya ÇODEM aksiyon birliğinde “Kuşların Şarkısı” temaşa oyununun izzet himayesindeki tendürüst kızların yetenekleriyle sahneye aktarıldığı bilgisini verdi.

“Hayata Güreşçi Köprüsü Laf” projesinin geçmiş yıllarda, İstanbul ve Gaziantep’te sahnelendiğini hatırlatan Korkulu, bu projenin Türkiye genelinde uygulanabilirliği üzerine çalışmaların sürdürüldüğünü kaydetti.

Ciddi, projede emeği ve katkısı olan Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığına, Oran Tiyatroları Genel Müdürlüğüne, TDV Eş Ocak ve Gençlik Hizmetleri Müdürlüğü işyar ve gönüllülerine, sanatçı Asuman Bora ile seyir gösterimini özne gençlere teşekkür etti.

Oyunun peşi sıra davetliler, Mantıku’t Tayr minyatür sergisini gezdi, ululuk korumasındaki gençlerin yaptığı ebru ve kat’ı sanatı çalışmalarını inceledi.

Share: