Malazgirtliler ve Ahlatlılar, Malazgirt Zaferi etkinliklerini heyecanla bekliyor

İBRAHİM YALDIZ/ŞENER TOKTAŞ – Muş’un Malazgirt ile Bitlis’in Çakal Armudu ilçelerinde vatandaşlar, Malazgirt Zaferi’nin 951. yıl dönümü zımnında düzenlenecek etkinliklerin başlamasını heyecanla bekliyor.

Malazgirt’teki “Malazgirt Meydan Muharebesi Tarihi Milli Parkı” ile Yabani Armut’taki “Padişah Alparslan Otağı”nın bulunduğu Millet Bahçesi’nde yapılacak kutlamalar üzere hazırlıklar sürüyor.

Önceki yıllara bakarak daha ağır katılımla gerçekleştirilmesi planlanan etkinlikler öncesinde Malazgirt ve Ahlat ilçelerinde sivil toplum kuruluşu temsilcileri, esnaf ve vatandaşlar, 3 bölüm sürecek etkinliklerle hem ilçelerini yeryüzü bol şekilde tanıtmayı hem birlikte programa katılması beklenen Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki yetkilileri genişlik iyi şekilde ağırlamayı hedefliyor.

1071 Malazgirt Spor Kulübü Başkanı İsmail Türeli, AA muhabirine, Malazgirt Zaferi’nin 951. sene dönümü öncesinde hazırlıkların sürdüğünü belirterek, “Kaymakamlığımız ve belediye, etkinlikleri en dolgunca şekilde organize ediyor. 26 Ağustos’ta futbol turnuvası bile düzenleyeceğiz. Halkımız heyecanla etkinlikleri bekliyor. İlçemizde seçkin sene kutlamalar yapılıyor ve vatandaşlar dahi bu coşkuya eş oluyor.” şeklinde konuştu.

Malazgirt Tarım Odası Başkanı Tahsin Tığ ise 26 Ağustos Malazgirt Zaferi kutlama programının başlamasına basit günlerin kaldığını söyledi.

İlçe halkı olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı beklediklerini tabir fail Kılıç, şöyle konuştu:

“Malazgirt halkı 26 Ağustos’ta Cumhurbaşkanımızı coşkuyla karşılayacak. Türkiye’nin ciharıyek yanından insanlar çıktı Malazgirt ilçesine geliyor. Bu etkinliklerin Malazgirt’in esnafına üstelik kilolu katkısı oluyor. Kutlamalar bu yıl elan hararetli olacak. Biz dahi ilçemizi en ferah şekilde tanıtmayı hedefliyoruz.”

Malazgirt esnafından Muhammet Osman Zinde birlikte sonuç yıllarda coşkuyla kutlanan Malazgirt Zaferi etkinliklerinin ilçenin tanıtımına ulama sunduğunu belirtti.

Etkinliklerin başlamasını heyecanla beklediklerini anlatan Güçlü, “Bu programların seçkin anlamda ilçeye faydası oluyor. Esnaf hayatiyet yaşıyor. Etkinliklere Malazgirtliler adına ağır katılma sağlayacağız.” dedi.

“Etkinlikler yardımıyla Yabani Armut ve Malazgirt pop oldu”

Ahlatlı kötek ustası Refa Gökbulak, el sanatları ustalarının aylardır aktiflik için tedarik yaptığını söyledi.

Kutlamaların rastgele yıl daha hararetli geçtiğini dile getiren Gökbulak, şunları kaydetti:

“İşlerimiz açıldı, turistler de bundan sonra gelmeye başladı. Çakal Armudu’taki aktiflik haddinden fazla mehabetli. Ancak içi ve yetersiz dışında fuarlara gittim. Ahlat’taki gibi bire bir etkinlik görmedim. Aktiflik amacıyla tedarik yapıyoruz. Davetlilere baston dürü edildiğinden eskimemiş tasarımlar yapıyoruz. Sabırsızlıkla o günü bekliyoruz. Çakal Armudu’a ve bölgeye galeyan katan etkinlikler, bizi ve ilçemizi olumlu etkileyecektir.”

Esnaf Halim Adıyaman ise “Esnaf adına etkinliklerin yapıldığı dönemde canlı eyyam geçiriyoruz. Hepimize katkısı oluyor. Cumhurbaşkanımızı sabırsızlıkla bekliyoruz. Cumhurbaşkanımızın katılımı ve bu etkinlikler sebebiyle Yabani Armut ve Malazgirt pop oldu. İnsanlar Ahlat’ımızı haddinden fazla çok tercih etmeye başladı.” diyerek konuştu.

Vatandaşlardan Nurullah Güvendik üstelik “Etkinlik döneminde insanların ilçemize ilgisi artıyor. Bizim amacıyla çokça nadir olan Cumhurbaşkanımızı ve etkinliklerin başlamasını heyecanla bekliyoruz.” dedi.

Esnaf Maksat Akkurt birlikte etkinlikler sayesinde Çakal Armudu’ın daha dolgunca tanıtılmasını ve henüz aşkın turistin ilçeye gelmesini beklediklerini söyledi.

Çakal Armudu’ta domuzuna etkinliklerin yapıldığını kaydeden Akkurt, “Buraya şevket erkanının balaban bölümü geliyor. İlçemizin elan çok tanınması bizi mutlu ediyor. Heyecanımız üstelik var. Cumhurbaşkanımız geliyor. 25-26 Ağustos’ta burada olacak. Cumhurbaşkanımızı karşılayacağımız üzere mutluyuz.” ifadelerini kullandı.Share: