Malatya haberi… Malatya’nın yöresel ürünleri Sultangazililerle buluştu

Malatya’nın dernekevi ürünleri Sultangazililerle buluştu

İSTANBUL – Sultangazi’dahi planlı Dernekevi Kitap Günleri, Malatya Arapgir Üzüm Festivali’yle başladı, vatandaşlar festivale kısık demet gösterdi.

Sultangazi Belediyesi, Arapgir Belediyesi ve Malatya Dernekler Federasyonu yoluyla bu sene 3’üncüsü planlı ‘Malatya Yöresel Işaret Günleri ve Arapgir Üzüm Festivali gerçekleştirilen törenle başladı. Sultangazi Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun ile çokça sayıda vatandaşın katıldığı festivalde Arapgir üzümünün beraberinde sarıerik, mor reyhan gibi ürünler stantlarda yerini aldı. Komutan Dursun ve katılımcılar stantları gezerek, ürünleri inceledi. Festivalde vatandaşlar Malatya’ya özgü mor fesleğen çayı, sarıerik döneri, peynir ve yerel yemekleri tatma fırsatı bile bulurken vatandaşların ilgisinin aheste olduğu görüldü.

“Şehirleri tanıtmaya himmet ediyoruz”

Sultangazi Şehremini Abdurrahman Dursun, “Sultangazi’de yöresel günlerimizin startını veriyoruz. Seçkin sene Sultangazi’dahi lokal günleri ve bu etkinlikleri bitmeme ettiriyoruz. Bugün birlikte Malatya’yla Arapgir Üzüm Festivali’yle Sultangazi’de bu yöresel günlerin startını vermiş olduk. Sultangazi’üstelik hemşerilik az çok okkalı, Anadolu’nun iyicene insanlarının buluştuğu, evire çevire tıpkı coğrafyada, 550 bin insanın yaşadığı benzeri coğrafyadayız. Memleketlerinden buraya kadar geldiler. Örf ve adetlerinden, gelenek ve göreneklerinden kopmasınlar diye şehirleri tanıtmaya gayret ediyoruz. Ara Sıra gastronomisini tanıtıyoruz bazen kültürünü, turizmini, folklorünü tanıtmaya mücahede ediyoruz. Değişik konserlerle tekrar şehirde yaşayanları bahtiyar etmeye hız ediyoruz” şeklinde konuştu.

“2 ay boyunca buradayız”

İnsanların sosyalleşmesi amacıyla etkinlikler gerçekleştirdiklerini söyleyen Sultangazi Belediye Başkanı Dursun “İstiyoruz ki çokça şükür pandemi dönemini atlattık. Toplumsal arkaç gelsinler, birbirlerini görmeyenler, ince süredir birbirleri ile selamlaşmayanlar bugünde ayrımsız araya gelsinler. Dostluklarını pekiştirsinler ve bu çerçevede güzel icraat yapıyoruz. Zaman az buçuk geçmiş anlatım ettiğim kabil Malatya’yla başladık. Rize, Trabzon, Sivas, Bitlis, Kastamonu böyle devam edeceğiz. Tahminî 2 kamer boyunca bu alanda dernekevi günlerimiz devam edecek, Sultangazi’da zihayat herkesi buraya Sultangazi Etkinlik Alanı’na, Atatürk Bulvarı’na davet ediyoruz. Hem yörelerini görsünler, hem da değişik değişik yöreleri görsünler, onları öğrensinler. Onların kültürünün elbette olduğunu hissetsinler diye niteleyerek bu çalışmalara devam ediyoruz. İnşallah 2 ay boyunca buradayız” dedi.

Share: