Malatya domestik haberi: Malatya’nın yöresel ürünleri Sultangazililerle buluştu

Sultangazi’birlikte planlı Dernekevi Im Günleri, Malatya Arapgir Üzüm Festivali’yle başladı, vatandaşlar festivale yavaş rabıta gösterdi.

Sultangazi Belediyesi, Arapgir Belediyesi ve Malatya Dernekler Federasyonu (MADEF) vasıtasıyla bu sene 3’üncüsü planlı ‘Malatya Yöresel Yayın Günleri ve Arapgir Üzüm Festivali gerçekleştirilen törenle başladı. Sultangazi Şehremini Av. Abdurrahman Dursun ile çok sayıda vatandaşın katıldığı festivalde Arapgir üzümünün yanında sarıerik, mor reyhan kadar ürünler stantlarda yerini aldı. Komutan Dursun ve katılımcılar stantları gezerek, ürünleri inceledi. Festivalde vatandaşlar Malatya’ya başmaklık mor reyhan çayı, kayısı döneri, peynir ve yöresel yemekleri tatma fırsatı bile bulurken vatandaşların ilgisinin ciddi olduğu görüldü.

“Şehirleri tanıtmaya himmet ediyoruz”

Sultangazi Şehremini Abdurrahman Dursun, “Sultangazi’üstelik yöresel günlerimizin startını veriyoruz. Seçkin yıl Sultangazi’birlikte yerel günleri ve bu etkinlikleri bitmeme ettiriyoruz. Zaman da Malatya’yla Arapgir Üzüm Festivali’yle Sultangazi’de bu lokal günlerin startını vermiş olduk. Sultangazi’da hemşerilik az çok sakil, Anadolu’nun evire çevire insanlarının buluştuğu, adamakıllı bir coğrafyada, 550 bin insanın yaşadığı bir coğrafyadayız. Memleketlerinden buraya büyüklüğünde geldiler. Örf ve adetlerinden, anane ve göreneklerinden kopmasınlar diye şehirleri tanıtmaya himmet ediyoruz. Arada Bir gastronomisini tanıtıyoruz bazen kültürünü, turizmini, folklorünü tanıtmaya hız ediyoruz. Muhtelif konserlerle tekrar şehirde yaşayanları bahtiyar etmeye mücahede ediyoruz” şeklinde konuştu.

“2 ay boyunca buradayız”

İnsanların sosyalleşmesi amacıyla etkinlikler gerçekleştirdiklerini belirten Sultangazi Belediye Başkanı Dursun “İstiyoruz ki çokça şükür pandemi dönemini atlattık. Toplumsal ayla gelsinler, birbirlerini görmeyenler, tafsilatlı süredir birbirleri ile selamlaşmayanlar bugünde benzeri araya gelsinler. Dostluklarını pekiştirsinler ve bu çerçevede evire çevire icraat yapıyoruz. Bugün biraz önce rapor ettiğim kabilinden Malatya’yla başladık. Rize, Trabzon, Sivas, Bitlis, Kastamonu böyle devam edeceğiz. Tahminî 2 ay boyunca bu alanda yerel günlerimiz bitmeme edecek, Sultangazi’dahi dallı güllü herkesi buraya Sultangazi Aktiflik Alanı’na, Atatürk Bulvarı’na davet ediyoruz. Hem yörelerini görsünler, hem de değişik farklı yöreleri görsünler, onları öğrensinler. Onların kültürünün elbette olduğunu hissetsinler diye niteleyerek bu çalışmalara devam ediyoruz. İnşallah 2 ay boyunca buradayız” dedi. – İSTANBUL

Share: