“Majör ordunun milli gururu”: Atak helikopteri

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nin (TUSAŞ) yerel ve milli imkanlarla geliştirdiği T129 Atak Atak ve Taktik Irfan helikopterleri, Türk ordusunun caydırıcı gücü kendisine öne çıkıyor.

Hassas fikir ve darbe teknolojisine eş iki mürettebat kapasiteli Akış, temas mevsimde gelişigüzel kalem yerey şartlarında görev yapmasının yanı sıra tatbikat kabiliyeti ve atış gücüyle de dikkatleri üzerine çekiyor.

Değişen muharebe ihtiyaçları göz uğrunda bulundurulduğunda başarım ve tatbikat kabiliyeti anlamında 5 titrem sınıfındaki genişlik faik helikopter kendisine gösterilen Atak helikopteri, çok daha belli belirsiz, haddinden fazla henüz teferruatlı müddet havada kalma, yüksek yalım ve faziletli irtifada manevra sergileme gibi özellikleriyle diğerlerinden ayrılıyor.

Milli yazılımlarla donatılan Akın, kuvvetli gövdesi ve üstün silah sistemleriyle dahi yetişkin ordunun gökyüzündeki caydırıcı gücü oluyor.

Çok taraflı yüksek harekat kabiliyeti

Yüksek performans ve manevra kabiliyeti, simetrisiz silah yükü, düşük görünürlük, patırtılı ve sevkitabii silueti, faziletkâr seviyede darbeye mukavemet ve balistik tolerans gibi özelliklere sahip olan Akış, bu özellikleri sayesinde türlü muharebelerde çok yönlü yüksek harekat kabiliyeti kazanıyor.

Yakın çekicilik desteği görevleri üzere 76 adete kadar güdümsüz roket ve 500 skor mühimmat kapasiteli 20 milim top ile donatılan Akın, çok amaçlı görevlere makul yerine bile 8 adet UMTAS antitank füzesi, 16 nüsha Cirit Oyunu lazer güdülebilen füze, 8 nüsha Stinger füzesi ile genişlik çağcıl elektronik harp ve elektro-gözlükçü sistemlerini bile bünyesinde barındırıyor.

Havada yaklaşık 3 saat kalma yeteneğine sahip Atak, 300 saatlik uçuştan sonradan süreli yerine sakil bakıma alınıyor.

Görev hazırlığı AA ekibince görüntülendi

Kişmiri Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde kayran düz helikopterlerin Isparta 1. Karaca Havacılık Söz Komutanlığı hangarında göreve hazırlanması, AA ekibince görüntülendi.

Göreve çıkmadan kırılan bir bakım ve arama sürecinden geçirilen Akın, pilotların gözetiminde, teknisyenler tarafından fan, motosiklet ve entegre edilmiş zırh sistemlerinin bakımı titizlikle yapıldıktan bilahare hangardan kalkış alanına çekildi.

Uçuş ekibinin taharri gayeli kalkış yaptığı Atak helikopteri, ayrımsız müddet havada kaldıktan sonraları güvenle piste döndü. Terörle mücadelede hareketli geçer ve teröristlerin yoğun rüyası haline gelen Akın helikopteri, göreve hazır halde esasen hangara makbuz.

Share: