Lokal Lezzetler Konağı ve Üretim Yeri törenle açıldı

Yerel Lezzetler Konağı ve Istihsal Yeri törenle açıldı

BURSA Konfedere Milletler Gıda ve Tarım Örgütü ile Bursa İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü aracılığıyla planlı ve Japon Hükümeti aracılığıyla kaynak sağlanan ‘Suriyeli Mülteciler ve Ocak Sahibi Topluluklar İçin Sürdürülebilir İstihdam ve Antant Kaynaklarının Desteklenmesi Projesi’ çerçevesinde, Bursa’nın var olan tarımsal ve kültürel birikimi ile Türk ve Suriyeli kadınların iş birliği, bölgede yıpranmamış kurulan Esebey Üreten Kadınlar Zirai Kalkınma Kooperatifi çatısı altında birleşti. Hesaplı proje çevresinde ‘Kültürel Bırakıt Eş Sahipliğinde Yöresel Lezzetler Konağı ve Istihsal Yeri Açılış Töreni’ bugün gerçekleşti.

Açılışa, FAO Azık Güvenliği Yetkilisi Keigo Obara, FAO Türkiye Dil Avcısı Yardımcısı Dr. Ayşegül Selışık, Bursa Büyükşehir Uray Başkan Vekili Fethi Nasip, Bursa İl Ekincilik ve Orman Müdürü Hamit Aygül ile Bursa İl Barhana İdaresi Müdürü Recep Batu ve Sebep İlçe Uray Başbuğ Vekili Hüsamettin Kaplan katıldı. FAO Türkiye Dil Avcısı Yardımcısı Ayşegül Selışık açım töreninde yaptığı konuşmada eş düzenlenen bu mücahede ile kadınların emeğinin arz güzel şekilde değerlendiğini ve hesaplı olarak sunu dolgunca şekilde karşılığını bulduğunu söyledi. Selışık, “Mürekkep Uluslar Azık ve Ekincilik Örgütü çalışmalarını dünyada açlığı bulunmayan etmeye adamış, çiftçinin yanında duran, kırsal kalkınmayı güçlendiren ve bu nedenle bile kadına ayrı tıpkısı değer veren, alelhusus üstelik tarımda kadının rolünün önemle altını çizen benzeri yapı. Bu noktada Sayın Büyükşehir Belediyesi Başkanımıza teşekkür ediyoruz, bayram verdi kooperatifimizin ürünleri belediyemiz tarafından satın alınacak” şeklinde konuştu.

Kooperatif üyelerinin emeklerini ortaya koyarken kendilerine de istihdam fırsatı sağladığını belirten Şelışık, “Bilcümle katkı veren kuruluşlar avrat istihdamını güçlendirmiş oluyor bu bile haddinden fazla majör. Türkiye’da yürüttüğümüz projelerle 22 kooperatifi destekliyoruz. Bu kooperatiflerin tıpkı özelliği de iş birliği ile eş ayraç ve pazarlama stratejisini yetiştirmek. Özellikle, kurduğumuz e-ticaret sitesi ile bilcümle kooperatif ürünlerini pazarlamayı amaçlıyoruz. hepyerinden.koop diyerek tıpkısı sitemiz var. Şu anda hazır, ayraç ve pazarlama çalışmalarımız sürüyor. Cümle kooperatif üyelerimizi çağırma yazar bu konuda yetişek vereceğiz” dedi.

“Bu kooperatifleşmeyle kadınların emeklerinin periyot yüzüne çıkarak, ekonomik değere ulaşmasını arzuluyoruz.”

Konuşmasında projenin işleyişi ve amacına yer veren Bursa İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül şunları söyledi: “Bugünkü açılışın gerisinde yatan mebde Yıldırım Şehremaneti Başkanlığı eliyle haddinden fazla evire çevire ayrımsız konağın İsabey’deki müteşebbis kadınlara tahsis edilmesi. Peşi Sıra yollarımız İl Müdürlüğümüz olarak kesişti ve kooperatifleşme sürecine başladık. Kooperatif kuruluşundan bilahare hem yeterliliklerini artırmaya yönelik hem da öz aralarındaki uyumu geliştirmeye müteveccih eğitimler, bilgilendirmeler yaptık. Ardından Japon Hükümeti tarafından fon sağlanan ve FAO Casus Yardımcısı Ayşegül Hanımın üstelik fazlalık yaklaşımıyla tıpkısı proje başlattık. Hem burada restorasyon faaliyetleri gerçekleşti hem dahi kooperatifimizin üreteceği ürünlerin imalathanesi düzenlendi. Oranın da açılışını yapacağız zaman. Bu süreçte destek veren Bursa Büyükşehir ve Yıldırım Belediyemize teşekkür ediyorum. Alelhusus İsabey Muhtarımız Bahri Kozuk’un dahi temas aşamada çokça şanlı katkıları var”

Bursa’de kadınlara müteveccih başlatılan çalışmalarda aynı etap daha ilerlendiğini belirten İl Müdürü, imalat ve gıda sunumunun gelişigüzel olmasının önemli olduğunu ve ati vadettiğini söyledi.

Kooperatifin markalaşma ve e-ticaret çalışmalarının devam ettiğini belirten Aygül, “Bu çalışmalarla amacımız kadınların toplumda doğruluk ettikleri değeri görmeleri. Kadınlarımız lüzum köyde lüzum şehirde olsun rical kadar antrparantez zaman zaman daha çok çalışıyorlar. Fakat bu çalışmaların görünürlüğü olmuyor. Bu kooperatifleşmeyle kadınların emeklerini dönme yüzüne çıkararak, ekonomik değere ulaşmasını arzuluyoruz” şeklinde konuştu.

2021 yılında bölgede üretime iltihak arzusuna erbap 19 eş ile kırsal kalkınma motivasyon edilerek, anadan görme yöntemleri kullanılmamış teknik bilgilerle güncelleyen yenilikçi, rakiplik edebilen, bölge süresince öncü nitelikte aynı eş kalkınma kooperatifi kuruldu. Kurulan Esebey Üreten Kadınlar Zirai Kalkınma Kooperatifi çatısında planlı Proje, 13 Türk 12 Suriyeli kadın ile sürdürüldü. Projede yerel mahsulat üretimi, gıda ve hijyen, kooperatifçilik, girişimcilik, pazarlama, iş güvenliği ve sağlığı kabilinden türlü konularda kurs ve eğitimler verildi. Faydalanıcıların bu eğitimler neticesinde mevzuatlara akla yatkın, emniyetli gıda üretebilmeleri ve sonrasında ürettikleri ürünleri alım satım koşullarına uygun şekilde tüketiciye ulaştırabilmeleri sağlanarak, faydalanıcıların sosyo-ekonomik gelişimine ulama sunulması hedeflendi.

Kadın emeğinin toplumsal münasebat içinde görünür ve fonksiyonel ayla getirilmesini amaçlayan proje ile Kooperatifin rakiplik gücüne erişebilmesi sağlandı. Kooperatif üzere markalaşma çalışmaları yürütülerek mahsulat üzere ‘Eseana’ markası oluşturuldu. Kooperatif çatısı altında ESEANA markası ile üretilen anadan görme çıtır bilisiz reçeli, sarıerik reçeli, çilek reçeli, karışık salça, erişte, tarhana çorbası gibi yöresel ürünler yerel ve ulusal market zincirlerinde, kooperatif bünyesinde ve e-ticaret aracılığıyla online satışa sunuldu. Küşat Töreni İsabey Mahallesi Muhtarı Bahri Kozuk’un açılış konuşmasıyla başladı. Esebey Üreten Kadınlar Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Hanife Faal ve Kooperatif ortağı Büşra Akdeniz’in konuşmalarıyla sürdü. Proje faydalanıcılarına sertifikalarının sunma edilmesinin peşi sıra Kooperatif konağı ve üretim yeri açılışı yapıldı.

Açılış töreni, dernekevi ürünlerin tanıtımının peşi sıra sona erdi.Share: