Kütahya’daki şişko küşat töreninde konuşan Cumhur Reisi Erdoğan: Edepsizcesine yüzlü yüzlü ‘İşsizlik var’ diyorlar, hangi işsizliği evet?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30 Ağustos 1922-2022 Iri Zafer’in 100. Yılı Etkinlikleri Kütahya Şişko Açım Töreni’nde konuştu. Buradaki konuşmasında yurttaşlardan gene ‘sabır’ talip Erdoğan, “Biz Ekincilik Kredi Kooperatifleri ile vatandaşa daha berduş ürünler satmaya başladık. Bu artarak devam edecek. Market sayısını 3 bine çıkaracağız. Vatandaşım berduş im almaya bitmeme edecek. Az Buçuk sabır ve çıktı bindi istiyorum” dedi.

“YETER Kİ İŞ İSTESİN VATANDAŞ, İŞ”

Kütahya’de açılan fabrikalarda istihdam edilen yüzlerce hayat olduğuna ve bu sayının gün günden artacağına aksan eden Cumhur Reisi Erdoğan, konuşmasının sonlarında ülkede başıboşluk sıkıntısı olduğunu söyleyenlere birlikte tepki gösterdi. Erdoğan, “Benzeri da utanmadan, sıkılmadan diyorlar ki aylakçılık var, hangi işsizliği ya. Yeter ki hisse senedi istesin yurttaş gelişim. Amma ne diyor, ‘Benim istediğim kabil iş yok'” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasından satır başları şu şekilde;

“Sizlerle en son 2019 Mart’ta karşı karşıya kucaklaşmıştık. Bilahare araya salgın girdi ve kısaca 3,5 yıl aradan sonraları deminden sizlerle bire bir aradayız. Dumlupınar zaferimizin 100’üncü yılı vesilesiyle Kütahya’ya gelerek hem sizlerle hasret çekmek, hem galebe sevincimizi paylaşmak, hem da tamamlanan eserlerin açılışını yarmak istedik. Geçtiğimiz perşembe günü Ahlat’ta Cuma Namazı günü da Sayın Bahçeli ile birlikte Malazgirt’teydik.

Melik Alparslan Bizans’ın gelgelli hükümdarı Diyojen’in adetçe faik ordusunu yenerek Anadolu’nun kapılarını milletimize Malazgirt’te açmıştır. Milli Savaşım ile asırlardır tükenmeyen benzeri hedef ve hırsla bizi bu topraklardan alaşağı etmek isteyenlere Anadolu’nun ebedi vatanımız olduğunu tıpkı kat daha zar ettik. Selçuklu ve Osmanlı’nın mirasını devralan cumhuriyetimizin kuruluşuna giden sefer ter ve kanla döşenmiştir.”

“BU MİLLET, O İMANLI YÜREKLERİYLE İMANSIZLARI İZMİR’DEN DENİZE DÖKTÜ”

“İstiklal mücadelesini, Gazi Mustafa Eksiksizlik’in önderliğinde Anadolu’evet haiz milletimiz, varını yoğunu ortaya koyarak hazırladığı ordusuyla Kocatepe ve Dumlupınar’üstelik yıpranmamış tıpkı destanın girizgahını yapmıştır. Bu ulus, o mümin yürekleriyle imansızları İzmir’den denize döktü. Bayağı fevk aynı sayıya sahip Türk ordusunun kaybı takkadak yüzdelik 6,5 civarında… Nazik Tecavüz ve akabindeki çatışmalar, acun askeri tarihine arz kudretli topyekun cidal örneği yerine geçmiştir. Türk’ün ahiret yolculuğu fermanı kendisine tedavüle sokulan Sevr’i, milletimiz bu topraklarda kanıyla, canıyla yırtmıştır.

“MÜCADELENİN YEMEDEN IÇMEDEN SİLAH VE PARAYLA KAZANILMADIĞINI SISTEM GÖRDÜ”

2023’e amade mıyız? Husus kapı yeni bir fetihe hazır mıyız? Bu dönemde İslam dünyasının ciharıyek yanından, kendileri üstelik binbir yoklukla etkili dostlarımızdan ülkemize arkalama yağmıştır. Nazik Taarruz öncesi birlikte, tıpkı zaman olduğu üzere, ülkenin askeri gücünden finansal kaynaklarına kadar eksiksiz imkanlarını sorgulayarak bu işin olmayacağını söyleyenler vardı. Mücadelenin çabucak cebe ve parayla değil, imanla, inançla, azimle kazanıldığını bütün gördü.

“SUBAYINDAN ERİNE GELIŞIGÜZEL ASKERİMİZİ ŞÜKRANLA ELGIN EDİYORUM”

Birinci Dünya Savaşı’nda dört bir yanda yedi düvele karşı savaşan, metanetli çok yerde zaferler kazanan Osmanlı, İstanbul’un işgali ve Sevr dayatmasıyla adeta bitkin bırakılmıştı. Vatan topraklarını dört bir yandan işgale başlayan antagonist, Adana, Antep, Maraş direnişleriyle pabucun fiyatlı olduğunu görünce, sinsi amaçlarının taşeronluğunu Yunan’a bırakmıştır. Mustafa Eksiksizlik, Kocatepe’üstelik kullanılmamış bir destanın adeta girizgahını yapmıştır. İşte bu Ağustos gününün 100. yılı vesilesiyle çıban başbuğ Mustafa Eksiksizlik Vakarlı’yı, Fevzi Hissetmek Rabıtalı, İsmet Paşa’yı subayından erine beherglas yiğit askerimizi rahmetle, şükranla el ediyorum. Milletimizin serencam iki asrı zayiat ve yeniden ayağa kalkmalarla geçmiştir. 6 asırlık dünya devleti Osmanlı’yı tarihin tozlu raflarına uğurlarken üstelik bütün inancımızı mütehammil umudumuzu diri tuttuk. Bugün tıpkısı sembolü ben Kütahya’üstelik görüyorum. Bu sayede değme badireyi atlattık, oyunları bozduk.”

“HÜKUMETE GELDİĞİMİZDE, DEMOKRASİSİ ZAYIF BİR TÜRKİYE DEVRALDIK”

“Milli mücadeleyi kazanan milletimiz, Cumhuriyet’in kurulmasının peşi sıra hayal ettiği, kaslı, kalkınmış Türkiye’ye yankılanmak için hayli bakmak mecburiyetinde kaldı. Kalkınma hamlelerimizin, demokratlık girişimlerimizin önü kesilirken, milli ve manevi değerlerimizi zılgıt fail rastgele gelişmenin önü açılmıştır. 2. Acun Savaşı sonrası, bizden elan edisyon şartlarda kalkınma ve el erki mücadelesine giren ülkeler gücük sürede nöbet alırken, tığ herhangi bir 10 yılda ayrımsız yaşadığımız darbelerle sürekli patinaj yaptık. Bu takkadak kendi eksikliklerimizden, hatalarımızdan kaynaklı değildi. Türkiye’nin gelişigüzel alanda kafasız kalması üzere kurulan o mekanizmalar anca güçlüydü ki, dolgunca oruçlu girişimler bunun üstesinden gelmeye yetmiyordu.”

“RASTGELE ALANDA ÜLKEMİZİ MUASIR MEDENİYETLER SEVİYESİNİN ÜZERİNE ÇIKARDIK”

Hükumete geldiğimizde, 2 asırdır alt yapısı ihmal edilmiş, demokrasisi cılız, ekonomisi gücük mevdu, siyasal ve askeri gücü törpülenmiş benzeri Türkiye devraldık. Müstacelen kolları sıvadık. Türkiye’nin asırlık altyapı eksikliklerini 20 yılda tamamlayacak tıpkısı balaban kalkınma hamlesi başlattık. Eğitimden sağlığa, güvenlikten adalete, enerjiye, sanayiye, tarıma, değme alanda ülkemizi Cumhuriyet’in hedefi olan asri medeniyetler seviyesinin üzerine çıkardık.

“TAMAM YILDIRI İNLERİNİ KAFALARINA GEÇİRDİK Mİ?”

Gelişmiş ülkeler karışma cemi dünyanın dengeleri allak bullak olurken biz hedeflerimize akıllıcasına yürüyüşümüze aleniyet vermedik. Demokraside bile gelişigüzel kesimden vatandaşımızın doğruluk ve özgürlüklerini geliştirerek bilcümle çarpıklıkları ortadan kaldırdık. Terörle uğraş Türkiye’nin sorunlarında önceki sırada mıydı? Gabar’a, Cudi’ye Tendürek’e Bestler Deresi’ne girdik mi? Tamam terör inlerini bunların kafalarına geçirdik mi?”

“AVRUPA RAFLAR GEREKSIZ…”

“Son dönemde milletimizin canını yakıcı gâh teessürat var amma bu dünyanın dahi sorunu. Yekpare ümranlı ülkelerin hakeza bir sorunları yokmuş gibi davrandığına bakmayın. Bak doğalgaz bulamıyorlar… Marketlerin rafları Avrupa’bile boş.”

“BİRAZ SABIR VE ARTIK BINDI İSTİYORUM”

“Tığ Tarım Güven Kooperatifleri ile vatandaşa daha muhtel ürünler satmaya başladık. Bu artarak bitmeme edecek. Market sayısını 3 bine çıkaracağız. Vatandaşım ucuz yapıt almaya bitmeme edecek. Yılbaşından sonraları aldığımız tedbirlerin ve politikaların günce hayattaki yansımalarını henüz gür göreceğiz. Biraz çıdam ve daha çok bindi istiyorum.

Yaşadığımız onca hadiseye rağmen hedefleri adım adım hayata geçirdik, eksikleri bile hemen tamamlıyoruz. 2053 vizyonumuzu oluşturuyoruz. 2071 idealimiz ati, zarfında bulunduğumuz asrı Türkiye Yüzyılı haline getirmekte kararlıyız. Aynı yüzyıl ilk Balaban Taarruzu ve ülkemizi kuşkusuz istiklale kavuşturduğumuzu konuşmuştuk. Türkiye’yi bu günlere getirdiğimizi konuşmuştuk. Yaptığımız yatırımlara, eserlerle, hizmetlerle Kütahya’nın bile çehresini değiştirdik. 20 yılda Kütahya’ya toplamda 26 milyar teklik yatırım yaptık. Bunu biz yaptık.”Share: