Kütahya ruzname: İçişleri Bakanı Soylu, Kütahya’da martir yakınları ve gazilerle aynı araya geldi: (2)

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, “Zaman yıldırıcı sayısı 120’nin altına düştü, Türkiye süresince. Dağları biricik yegâne temizliyoruz. Tek endişe etmeyin. Hiç zül etmeyin. 29 Teşrinievvel 2023’dahi bu coğrafyanın zarfında yani 785 bin kilometrekarenin ortamında göreceksiniz, Tanrı bize şans edecek, o dağlarda aynı yegâne yıldırıcı kalmayacak.” dedi.

Soylu, Türkiye Savaş Malulü Gaziler, Martir Dul ve Yetimleri Derneği Kütahya Şubesinin yıpranmamış binasının açılışında, herkesin bire bir imtihanda olduğunu söyledi.

Bu dünyanın arızi olduğunu belirten Soylu, şöyle konuştu:

“Cenabı Cenabıhak’ın aynı sınavıyla karşı karşıya kaldığımızı biliyoruz. Esasın yararlı olduğunu, ahiret olduğunu, sonsuzluğun orada olduğunu hep beraber biliyoruz. Haddinden Fazla gücük bu acun. Biz bunun farkındayız. karşı karşıya kaldığınız sıkıntıları biliyoruz. Şurası hikâyelemek istiyorum. O büyüklüğünde majör, o kadar iri cevaplar veriyorlar ki ‘Esas vatan salim olsun’ diyor. ‘Beş evladım elan var, memleketime feda olsun’ diyor. Bunlar anca dümdüz söylenecek tekmil değildir. Ana parçasını alıp veriyor. Ata parçasını alıp veriyor. Bunu birçok kez söylüyoruz, kader işidir. Hizmet nasip işidir.”

Soylu, şehitlik ve gaziliğin felek işi olduğunu dile getirerek, “Keşki Cenabıhak bana bile felek etse. Bütün yüreğimle, hep gönlümle istek ediyorum ve istiyorum. Dünyada bundan elan iri bire bir onur yoktur. Peygamber Efendimize komşu tutmak, Cenab-ı Cenabıhak’ın cennetiyle, cemaliyle şereflenmek. Bundan henüz iri tıpkı haysiyet yoktur. Daha şişman tıpkı itibar yoktur. Peki biberli düştüğü yeri yakar, akıllıca amma bu sınavın dahi hakeza kendine ait tıpkısı mükafatı var.” ifadesini kullandı.

“Bilcümle alay malay çok dallı güllü adımlar atacağız”

Terörle mücadeleye değinen Soylu, şunları kaydetti:

“Bugün yıldırıcı sayısı 120’nin altına düştü, Türkiye içinde. Dağları yegâne biricik temizliyoruz. Tek keder etmeyin. Hiç iptila etmeyin. 29 Teşrinievvel 2023’bile bu coğrafyanın süresince yani 785 bin kilometrekarenin içre göreceksiniz, Tanrı bize baht edecek, o dağlarda ayrımsız yegâne terörist kalmayacak. Tığ bilcümle alay malay haddinden fazla canlı adımlar atacağız. Cumhuriyetin bir numara asrını bütün bu arada geçirdik. Felek olursa ikinci asrına akıllıca bilcümle bu arada yürüyeceğiz. İnşallah bu çağ Türkiye asrı, bu asır Türkiye yüzyılı olacak. Bize bırakılan emanetlerin hangi olduğunun farkındayız ama tığ bize bırakılandan haddinden fazla elan fazlasını gelecek nesillerimize ve gelecek asırlara bırakmalıyız. İmkanımız daha çok. Elan ateş parçası amal yaptık. Henüz balaban işlemler yaptık. Tığ yaptıkça bu yıldızlarımız şenlenecek. Tığ yaptıkça, ‘Fedakarlıklarımızın karşılığı bu ülkede bulunuyor’ diye oradan bizlerle bu arada halleşecekler. Tığ buna inanıyoruz. Allah bizi size mahcup etmesin.”

Aristokrat, toplum örgütü binası üzere emeği geçen ve gayret gösteren, bu dünyasını ve özge dünyasını bu adımla bayındır edenlere minnet ve şükranlarını rapor ederek, “Tanrı razı olsun. Gerçekleştirilecek, parçalanmamış da bu yiğit şehre yakışacak müzenin da bu eseri taçlandıracağına olan inancım tamdır. Tığ emrinize amadeyiz. Gücümüzün yettiği ölçüler içerisinde gönlünüz gönlümüz, sevginiz sevgimizdir.” diye niteleyerek konuştu.

Törene, Kütahya Valisi Ali Polat, SELIM Parti Kütahya Milletvekilleri İshak Gazel, Ahmet Tan ve Ceyda Ciddi Erenler, Kütahya Belediye Reisi Bilici Işık, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Martir Dul ve Yetimleri Derneği Umumi Başkanı Mustafa Işık ve Kütahya Yazıhane Başkanı Asım Okat ile martir aileleri ve gaziler katıldı.

(Bitti)

Share: