Kütahya haberleri! Simav Örenli Barajı ile 4 bin 830 dekar ekincilik arazisi sulanacak

Mehabet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Lütfi Akca, Kütahya’nın Simav ilçesinde çalışmaları devam eden Örenli Barajı’nın tamamlanmasıyla barajda depolanacak su ile 4 bin 830 dekar ekincilik arazisinin sulanmasının sağlanacağını bildirdi.

Akçe, yaptığı mukayyet açıklamada, DSİ’nin tarımda gündeş sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en faziletli faydayı çıkarmak, musluklara dimdik ve içilebilir su yansıtmak ve iskân yerleri ile tarım arazilerini katmerli risklerine karşı yüklenmek üzere tamlık gücüyle çalışırken, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla birlikte suyun her damlasına topluluk çıktığını vurguladı.

Kütahya ve ilçelerinde serencam dönemde yapılan su yapılarının artmasının bölgedeki zirai faaliyetlerin gelişmesinde birlikte mehabetli alengir oynadığını belirten Akçe, Simav’üstelik yapımı süren Örenli Barajı’na ilgilendiren şu bilgileri verdi:

“Muvasala yolları kazı dolgu imalatları, içmece suyu deplasesi, dipsavak imalatları, vücut enjeksiyonları, vücut sıyırma kazısı ve tersip bendi imalatları tamamlandı. Eğin dolgusu ve dolusavak hafriyat imalatları bitmeme etmekte olup artan beden dolgu ve dolusavak imalatlarının tamamlanarak 2022 yılı içinde su tutulması planlanmaktadır. Temelden yüksekliği 42 metre ve akarsu ambarlama kapasitesi 740 bin metreküp olan Örenli Barajı’nın tamamlanması ile 2022 ünite fiyatları ile dekar başına 4 bin 500 liralık dirimlik artışı ve ülke ekonomisine almanak 21 milyon 735 bin liralık yardım sağlanması hedefleniyor.”

Share: