Kütahya haberi | Kütahya’da cemevinin temeli Cumhur Reisi Erdoğan’ın çalışkan bağlantısı ile atıldı

Kütahya’da Hacı Bektaş-i Veli Cemevi, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın telekonferans katılımı ile alay malay temeli atıldı. Evliya Çelebi Mahallesi’nde nesir edilecek cemevi esas atma törenine videoteyp bağlantı yöntemi ile katılan Cumhur Reisi Erdoğan bire bir anda 4 cemevinin açılışını, aralarında Kütaya’nın de olduğu 7 cemevinin üstelik temelinin atılışını gerçekleştirdi.

Verilen desteklerden muhit teşekkürname eden Hacı Bektaş-i Iye Firez Derneği Başkanı Niyazi Toğan, “Çok kızıl Valim, Şehremaneti Başkanım bizlere yaptıklarınız hizmetlerden dolayı verimli ışık gününde milletvekilleriyle birlikte sizlere yararlı dualarımızı kusurlu etmeyeceğiz. Bu irtibat ve dirliğimizi Hacı Bektaş-ı Veli’nin buyurduğu üzere ‘Bir olalım, kurnaz olalım, etkili olalım.’ Cenab-ı Cenabıhak birliğimizi, dirliğimizi bozmasın diyoruz. Sizlerin huzurunda öncelikle Sayın Cumhurbaşkanımıza bitmeyen teşekkürlerimi sunuyorum. Bunun için bu dergahı bizlere bakım amacıyla, yapmış olduğumuz hizmetlerden dolayı halkımızın yerine dahi şahsım adına de teşekkürname ediyorum. Bitmeyen korku ve sevgilerimi sunuyorum. Bu eli nimetli günde herkesin kandilini kutluyorum. Oflaz kandiller diyorum.” diye konuştu.

“Temeli atık cemevimizin da şiddetli hayırlı olmasını diliyorum”

Temeli atık cemevinin görklü olması temennisinde bulunan Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, “Bu fena hâlde temel atma programının Mevlid Kandili’ne balya gelmesi ayrıca hayrına bereket katacak İnşallah. Kütahya Hacı Bektaş-ı Iye Derneğimizin öncülüğünde başlatılan cemevi temelimizin hayırlara miftah olmasını diliyorum. Sayın Dernek Başkanımız belediyemize buranın kendilerine tahsis etmelerini istediklerinde buranın ense tarafındaki alanın tamamını sembol tepe kapsamında projelendirilmiş ve hemşerilerimiz başlatmıştır. Temeli atık cemevimizin üstelik güzel hayır olmasını diliyorum” diye niteleyerek konuştu.

“Cemevi 460 metrekare ayak tabanı alanına oturuyor”

Cemevinin 14 milyon lira tıpkısı envestisman ile Mart ayına yetiştirmeyi amaçladıklarını söyleyen Kütahya Valisi Büyük Çelik “Zaman anne atma meselesiyle tıpkısı araya geldiğimiz ancak acul bir şekilde cemevimizin ilerlemesinde nazik yardım ve destekleriyle Hacı Bektaş-ı Veli derneğimizin çokça eşsiz yöneticileri ve Başkanımız Niyazi Eş, onun haddinden fazla nadir himmet arkadaşları ve canan dedelerimiz bugün kıvrak aynı iş amacıyla bire bir araya geldik. Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla ilimizde ihtiyaç olan, sıkıntısı olan cemevlerinin modern bire bir yapıya kavuşması ve ihtiyaçlarının giderilmesi namına bir faaliyet başlatıldı. Bu emek kapsamında bizler da yerinde sahada yapılacak cemevlerimizin tamamlanması üzere takibe başladık. İş birliği çerçevesinde hem topluluk başkanlığımızda hem bile memur arkadaşlarımızla bunaltıcı kontak ve istişare sonucunda onların ihtiyaçları, beklentileri ve zaruri olanın yapılması üzerine istişareler sonucunda düşünce birliğine başladığımız andan itibaren uygulamaya geçildi. Şu temel büyüklüğünde kısaca 14 milyon TL civarı yatırımı dahi sahada İl Hususi İdaremizin, derneğimizin ve vatandaşlarımızın desteğiyle hep alay malay gerçekleştirmeye bitmeme ediyoruz. Bunun benzeri parçası olan, Biçim Hacı Bektaş-i Iye Cemevi’nin temel atma sürecini, ayrımsız araya yetişme vesilemiz olduğu üzere de hem dernek başkanımıza hem birlikte burada emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum. Gördüğünüz kabil ikinci katın betonu ağırlık yitimi aşamasına mevrut, planlaması İnşallah tıpkı inatçılık olmazsa Mart ayı kadar cemevimizin tamamlanacağı yönünde. 460 metrekare aya alanına oturuyor. Dayanaklık Etmek artı iki kattan oluşacak. Methal katında kısaca 300 metrekarelik çok amaçlı salon ve toplumsal donatılar, cemevinin ihtiyacı olabileceği ayrıksı teçhizatlar aş damı, gasilhane üzere ve sair müştemilatlar. İkinci katında bile 300 metrekare üzerinde tıpkı çokluk alanı oluşturulacak. Mimar arkadaşlarımız kolonsuz olması için çaba gösteriyorlar. Görünümün iyice olması amacıyla hep bu arada derneğimizin talepleri kapsamında, dedelerimizin bize verdiği öngörüler kapsamında şekillendi” dedi. – KÜTAHYA

Share: