Kumluca Kasapçayırı İlk ve Ortaokulu, “Mekân Dostu Meslek” seçildi

Kumluca ilçesindeki Kumluca Kasapçayırı İlk ve Ortaokulu, Milli Terbiye Bakanlığı marifetiyle planlı proje kapsamında ekol bünyesinde yaptıkları gâh uygulamalarla “Yer Dostu Meslek” unvanını kazandı.

Bakanlığın projesi kapsamında Antalya genelinden 38 okul belde dostu ekol seçildi. Bu okullardan birisi dahi Kumluca Kasapçayırı İlk ve Ortaokulu oldu.

Öğrenciler kendi imkanlarıyla çarkıt kara tahta göveri kasaları, çarkıt göstergeç ve bilgisayar kasaları ile tahta palet ve yazboz tahtası kablo bobinlerini kullanarak okul kütüphanesinde kitaplık, habitat grupları oluşturdular.

Meslek duvarlarına izansız tahavvül malzemeleri kullanarak sanatsal icraat özne öğrencilere okul idaresi bile destek vererek dört tonluk baran suyu cem tankı, meslek lavabolarındaki muslukları tasarruflu bas çek musluklarla değiştirilmesi ve koridorlardaki tenvirat ampulleri fotoselli namına değiştirdi. Öğrenciler ayrıca ekol bahçesine de muhtelif ağaç ve semere fidanları dikti.

Okulu ülfet eden Kumluca Milli Eğitim Bilimi Müdürü Yusuf Tekdemir, proje kapsamında ekol bünyesinde yapılan çalışmaları inceledi, meslek müdürü Ahmet Acara ve öğrencilerden yaptıkları çalışmalar için hikmet aldı.

Doğal kaynakların derakap tükendiği ve kullanılamaz ayla geldiği, iklim krizinin alçak yüzünü gösterdiği tıpkı dönemde kasaba bilincinin toptan ölçekli aynı refah üzere koskocaman olduğunu rapor eden Tekdemir, Milli Terbiye Bakanlığı vasıtasıyla Türkiye genelinde 1000 okula yaptıkları çalışmalardan dünya “Mekân Dostu Meslek” unvanı verildiğini ve bu okullardan birinin birlikte Kasapçayırı olduğunu söyledi.

Geri transformasyon ve tabii kaynakların verimli kullanılması konusunda bilincin tezyifkâr yaşlarda kazanılması gerektiğini anlatan Tekdemir, “Öğrencilerimizin çalışmalarını durumunda gördük akim atık kütüphanesi, okul duvarlarındaki sanatsal icraat, akarsu ve neşelilik tasarrufu uygulamaları, baran suyu toplama deposu oluşturulması ve ekol bahçesine fidanların dikilmesi, geleceğimiz namına bizleri çok bahtiyar etti. Öğrencilerimize, onları motive fail ve destek veren ekol idaremize çokça teşekkürname ediyorum. Bizlerde bu projenin henüz ileriye taşınması için elimizden mevrut desteği vereceğiz.” dedi.

Share: