KULLANILAMAYAN ABES VE KİLİMLERDEN PERFORAJ VE ÇANTA, KIRIK TESTİLERDEN DEKORASYON ÜRÜNÜ YAPIYOR

BALIKESİR’in Sındırgı ilçesinde kullanılmayacak durumda olan kilimleri ve Yağcıbedir halılarını toplayan Recep Bembeyaz, bunları yenileyerek delme ve çanta haline getiriyor. Gine alıngan ve atılacak duruma mevrut toprak çömlekleri dahi kilimlerle kaplanarak eskimemiş dekor malzemeleri durumuna getirerek baştan ekonomiye kazandırılıyor.

Tarihi Yağcıbedir kilimleri ile maruf Sındırgı ilçesinde zinde Recep Bembeyaz, çarkıt zamanlarda kullanılan eş eşyalarını toplamaya başladı. İşyeri açan Parlak, kullanılmayacak durumda olan çok sayıda sergi ve Yağcıbedir halısı birikmesi üzerine bunları ekonomiye dümbelek vermek amacıyla farklı bire bir kitap ortaya çıkarmaya karar verdiğini söyledi. İlk olarak büyük parçalardan delme üretmeye başladığını belirten Temiz, sonrasında ise kilimleri çanta haline getirdi.

SAHİL BÖLGELERİNDE RICA GELİYOR

Günümüzde bir vakitler üretilmiş ürünlere arzu olduğunu söyleyen Recep Parlak, alelhusus kıyı bölgelerinde bu ürünlerin istek gördüğünü belirtti. Ak Pak, Bölgemiz Yağcıbedir halıları ile tanınıyor. Eskiden raci bu Yörük kilimlerinden fare, güve ballıdarı, perdesiz, kullanılamayacak durumda olanları topladım. Kilimleri geçmiş yıkadık. Batıl, kullanılamayacak bölümlerini ayırdım. Kilimlerin şişman parçalarından önce eş ve ayvaz için yelekler yaptım. Bu yelekler kilim desenli yelek haline geldi. Artan parçalarla birlikte çantalar üretmeye başladım dedi.

KIRIK TESTİLERİ BILE TOPLAMAYA BAŞLADI

Temiz, çömlekçilik ve testileri de çarkıt kilimlerle süsleyerek dekorasyon malzemesi haline getiriyor. Kırılmış, sapı kopuk, çatlamış testileri topladığını belirten Parlak, Bu testiler aut dekorken, şimdi çöz dekor haline geldi. Mesela 3’e mukassem, sapı kopuk aynı testi, kilimlerle yenilenerek esasen kullanılmaya başlandı. Kırılmış, çatlamış, çöpe atılacak malzemeleri getirenlerden ecir karşılığı kurum yapıyorum. Çöpe atılacak eşyalarınızı getirin, değerlensin diye niteleyerek konuştu.

ÇÖPE ATMADAN ÖNCE DÜŞÜNÜN

İşe yaramayacak, çöpe atılacak malzemeleri yine ekonomiye kazandırmış olduğunu söyleyen Ak Pak, evlerinden gitmek talip kadınlarla bile geçim yaparak, üretim yaptırdığını söyledi. Günümüzde eskiye istem olduğunu da tamlayan Temiz sözlerini şu şekilde sürdürdü

Günümüzde eskiye müteveccih ürünlere rağbet haddinden fazla. Hele delme ve çantalar kıran bölgeleri başta gelmek için İzmir Bornova’dan, Bursa Nilüfer’e kadar satışa sunuluyor. Sıfır atılan projesi ile yapmış olduğumuz ürünler sebebiyle Sındırgı’yı birlikte tanıtmış oluyoruz. Günümüzde eskiyen birçok işaret gene ekonomiye kazandırılıyor. İnternet süresince bilgiye yansımak macerasız. Benim tavsiyem sakat eşyalar atılmadan geçmiş ufak bire bir araştırma yapılsın. Hem sizin ürününüz değerlensin, hem dahi üretici kazansın.Share: