KUL, 4 eyaletinde yöre seçim yapıyor

BENDE’de 8 Teşrinisani’da yapılacak aleniyet intihabat öncesi zaman 4 eyalette vatandaşlar “primary” denilen civar seçimlerde, kişi bölgelerindeki domestik, federal ve kurultay namzet adaylarını tespit etmek için sandığa gidiyor.

Wisconsin, Minnesota, Vermont ve Connecticut eyaletlerinde her partinin kendi içindeki namzet adayları kasım ayındaki seçimlere katılabilmek için kozlarını paylaşacak.

Wisconsin’dahi Cumhuriyetçi parti namzet adayları arasındaki eyalet valiliği yarışı, çarkıt ABD Başkanı Donald Trump ile yardımcısı Mike Pence arasında ciddi gösterisine dönecek.

Trump’ın desteğini düz ilbay adayı Tim Michels, Pence’mağara desteklediği bozuk vali yardımcısı Rebecca Kleefisch ile sandıkta kapışarak kasım seçimleri üzere fikir pusulasına girmeye çalışacak.

Imparator Omar 3. dönem için yarışacak

KÖLE Kongresi Temsilciler Meclisine 2018 uzaklık seçimlerinde giren geçmiş başörtülü Müslüman vekil olan Ilhan Omar bugün Minnesota eyaletinde yapılacak dolay seçimlerde 3. devir amacıyla eski Minneapolis Şehremaneti Divan üyesi Giysi Samuels ile uğraş edecek.

Intihap kampanyasında Omar’ın mefret bütçe avantajı ve ayak tabanı hareketi desteği olduğu belirtilirken Samuels’mağara ise cürüm oranları ve düzenlilik konusundaki söylemlerinin patırtılı getirdiği kaydediliyor.

İkinci zaman seçilmek üzere savaşım veren eyaletin Demokrat Valisi Tim Walz’ın karşısında özlük partisinden zinde bir rakip bulunmuyor. Walz’mağara kasımdaki küşayiş seçimlerde Cumhuriyetçi rakibi Scott Jensen ile yarışması bekleniyor.

Kasıma kadar ülkede 10 eyalet henüz yöre seçme yapacak

Connecticut’tan 30 yıldır Kongre’ye senatör gönderemeyen Cumhuriyetperver tümen, bugünkü yöre seçimlerde eyaletin Demokrat senatörü Richard Blumenthal’a cebin kasımda savaşım verecek rakibini belirleyecek.

Parti merkezi aracılığıyla desteklenen sakat eyalet meclisi azınlık lideri Themis Klarides, Trump’ın desteklediği namzet Leora Levy’ye karşı yarışacak.

Klarides’in, muhafazakar Cumhuriyetperver tabanın aksine kürtaj hakkını ve bölümsel silah kontrolünü desteklediği ve bu nedenle liberal ağırlıklı eyalette Trump’ın bindi verdiği adaya alın şansının faziletkâr olduğu belirtiliyor.

Değişik kuzeydoğu eyaleti Vermont’ta birlikte Demokratlar kendi adayını sınırlamak için yarışıyor.

Vermont Senatörü Bernie Sanders tarafından desteklenen eyaletin mevcut Temsilciler Meclisi vekili Peter Welch, Senato koltuğu adaylığı amacıyla aktivist Isaac Evans-Frantz ve evgin tababet doktoru Niki Thran ile kozlarını paylaşacak.

Ön seçimleri kazanan Demokrat adayların, erkinci eyalet olan Vermont’ta 8 Kasım’bile yapılacak uzaklık seçimleri kazanmasına kesme gözüyle bakılıyor.

Zaman civar seçimin yapılacağı 4 eyalette il ve kongre adaylarının birlikte farklı eyalet içi ve yerel pozisyonlar için da binlerce aday savaşım edecek.

Bugünden sonradan duruluk seçimlere kadar ülkede ön seçme yapacak 10 eyalet henüz bulunuyor.

13 Ağustos’ta Hawaii, 16 Ağustos’ta Alaska ve Wyoming, 23 Ağustos’ta Florida ve New York, 6 Eylül’dahi Massachusetts, 13 Eylül’de Delaware, New Hampshire ve Rhode Island, en son namına Louisiana 8 Son Teşrin’birlikte yöre seçme amacıyla sandığa gidecek.

Louisiana’de Senato adayını 10 Ara 2022’bile seçeceği amacıyla yöre intihabat aleniyet seçimin gerçekleşeceği günde yapılacak.

Teşrinisani ayında Kongre uzaklık seçimleri düzenlenecek

Amerikalılar 8 Son Teşrin 2022’üstelik yapılacak mesafe seçimlerde, Kongre’nin Temsilciler Meclisi’ndeki 435 sandalyenin tamamı, Senato’daki 100 sandalyenin birlikte 35’i üzere sandığa gidecek.

ESIR seçim sisteminde 435 sandalyeli Temsilciler Meclisi üyelerinin topu, biri KUL Başkanının seçildiği genel seçimlerde, gayr dahi mesafe seçimde gelmek üzere herhangi bir iki yılda bir sandığa gidiyor.

6 yıllığına seçilen Kongre’nin 100 üyeli Senato kanadının 3’te 1’i bile herhangi bir iki yılda ayrımsız seçime her an yenileniyor.

Seçimler öncesi namzet adayı olan eşhas, bulundukları bölgelerde yapılan dolay seçimlere girerek kazanmaları halinde sair adayları geride bırakıyor ve sair tümen adayı ile sandıkta yarışmak üzere görüş pusulasına giriyor.

ESIR seçimlerinde kişmiri para kullanıldı iddiası

 

MEMLUK seçimlerinden 110 Mutekit adaydan 64’ü başarıyla bundan sonra

 

İşte KÖLE seçimlerinin şifresi

 

Share: