KTÜ Dr. Öğretim Üyesi Firdevs Aksoy’dan “kudurmuş” tehlikesine cebin uyarma Açıklaması

Karadeniz Ustalık Üniversitesi (KTÜ) Farabi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Kliniği Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Firdevs Aksoy, serian kolaylıkla parçalanmamış koca vakalarına kapik ısırığı sebep olduğu üzere farkındalık artırılarak ve aşı yapılarak akur ölümlerinin önlenebileceğini bildirdi.

Aksoy, “Acun Kuduz Haset” zımnında yaptığı yazılmış açıklamada, kuduzun önlenebilir tıpkı çor olmasına rağmen Acun Keyif Örgütü (DSÖ) verilerine göre herhangi bir yıl kısaca 59 bin kişinin kuduzdan öldüğünü, bu ölümlerin yüzdelik 40’ının Asya ve Afrika’de zinde çocuklarda görüldüğünü belirtti.

Kuduzun, yabani ve yerel memeli hayvanlarda görülebildiğine bel eden Aksoy, dünya genelinde şipşak tezce cemi kayırıcı vakalarına kapik ısırıklarının bozukluk olduğunu, hastalığın ayrıca bütünlüğü bozgunluk ten yahut mukozalardan enfekte reşit hayvanın salyasıyla üstelik bulaşabildiğini aktardı.

Aksoy, akur hayvanın huyunda veya hareketlerinde farklılık, korkaklık, sinirlilik, saldırganlık ve ısırma isteği bulunduğunun altını çizerek, vücudunda felçler, yutma güçlüğü, salya akması ve kasılmalar görülebildiğini, bu belirtileri gösteren hayvanlardan uzak durulması, iklim, ilçe Ekincilik ve Orman Müdürlüklerine malumat verilmesi gerektiğini anlattı.

Kuduzun kayırıcı ısırıkları ile bulaşmadığını fakat kuduz hastalığı olan insanların ısırıklarında bu riskin olduğuna dikkati çeken Aksoy, şu değerlendirmede bulundu:

“İnsanlara ve hayvanlara, alelumum tükürük ve ısırıklar yahut çizikler vasıtasıyla yayılır. Enfekte hayvanların tükürüğünün eş mukozası veya güre cilt yaraları ile doğrudan kontak etmesiyle bulaşma görülür. Eşsiz de olsa virüs içeren aerosollerin solunması, enfekte organların nakli, enfekte hayvanların jale ten veya sütünün tüketilmesi yoluyla üstelik insanlara bulaşma görülür. Bulaştan sonraları kuduzun ortaya çıkış süresinde tahavvül kabil. Bu süre, virüs girişinin yeri ve viral dara kadar faktörlere tutkun yerine 1 hafta ile 1 yıl beyninde değişken.”

Kuduzun önce bulgularının keskin bölgesinde balkı ve serüvenli veya açıklanamayan karıncalanma, iğnelenme yahut yanma hissi olduğuna belen fail Aksoy, “Virüs, merkezi sinir sistemine yayıldıkça bellek ve omurilikte ilerleyen ve ölümsek hasar gelişir. Bu kapsam neredeyse yüzdelik 100 ölümcüldür. Tanı araçları halihazırda kuduz enfeksiyonunu yakalamak için akla yatkın değildir ve teşhis bağışlamak edisyon tür. Tanılama, ekseriyetle ölüm sonrası ölü açımı ile yapılan doku incelemeleri ile konulabilir. Günümüzde hastalığın aracısız çalışkan tıpkısı tedavisi de yoktur.” ifadelerini kullandı.

“Hastalığı geciktirmek dışında elimizde ayrımsız silah olmadığı unutulmamalıdır”

Aksoy, kuduzdan korunmada yer hareketli yöntemin köpek ve kedilerin gelişigüzel yıl aşılanmasıyla hastalığın insanlara bulaşmasının engellenmesi olduğunu belirterek, şöyle bitmeme etti:

“Kapik ısırıkları hemencek anında tamam koca vakalarına bozukluk olduğu için bu konudaki farkındalığı artırarak ve aşılama yaparak akur ölümlerini önleyebiliriz. Günümüzde insanların, köpek kaynaklı kuduzdan ölmesini önleyecek aşılar ve teknolojiler mevcuttur. DSÖ değişik kuruluşlar ile 2015 yılında, ilk defa bir ciddi gösteri planı başlatmış ve 2030 yılına büyüklüğünde kapik ilişkili akur riskini ortadan kaldırmaya müteveccih toptan gösteri planını uygulamaya geçirmiştir.”

Akur virüsüyle riskli bağlantı oluşması durumunda acilen tedaviye başlamanın hastalığı ve ölümü önleyebileceğine dikkati çekici Aksoy, yaranın müstacelen sabun, arıtıcı ve suyla yıkanması, birden bir esenlik kuruluşuna başvurulması gerektiğini aktardı.

Aksoy, hekimin aşı kararı vermesi halinde belirlenen tarihlerde pekâlâ yapılması ve aşılama serisinin tamamlanması gerektiğinin altını çizdi.

Mümkünse ısıran hayvanın emin şekilde 10 dönüş süresince ilişkin ve rasat altında tutulması gerektiğini tamlayan Aksoy, bu müddet böylecene hekimin aşılamanın devamına evet de durdurulmasına karar verebileceğini kaydetti.

Aksoy, kudurmuş berbat bağlanak durumunda, gerektiğinde aşı ve kudurmuş antiserumu uygulamalarının avlu kurtarma aracı olduğuna bile dikkati çekerek, “Hastalığı engelletmek dışında elimizde tıpkısı cebe olmadığı unutulmamalıdır.” ifadelerini kullandı.

Share: