Kruvaziyer gemisi Karadeniz’de 15 bin Zalim gezici taşıdı

Kruvaziyer gemisi Karadeniz’üstelik 15 bin Rus gezmen taşıdı

Rus seyyah gemiyle geldiği Sinop’ta hukuk bayrağı açtı

Astoria Grande bu zaman serencam seferinde Sinop Limanı’na yanaştı

SİNOP – Astoria Grande ünlü kruvaziyer gemisi 15. ve son seferinde Sinop Limanı’na yanaştı. Acımasız turistler iskele önünde çalgı eşliğinde raks ederek eğlendi. Tıpkısı turistin ise Türkiye ile Rusya bayrakları ve üzerinde tokalaşma işareti olan bayrağı açması, Rusya-Türkiye arasındaki dostluğun göstergesi adına dikkat çekti.

Haziran ayında geliş hazırlıklarına başlanan, temmuz ayında ise Sinop’a ilk seferini yapan Astoria Grande adlı kruvaziyer gemisi, yürüttüğü haftalık ziyaretleriyle planlanan 15’inci seferini yaptı. Rusya’nın Soçi Limanı’ndan akım ederek Trabzon’a, oradan bile Sinop’a mevrut sefine, sevinçle karşılandı. Gemiden inen Moskof turistler iskele önünde çalgı eşliğinde iyice havanın tadını raks ederek çıkardı. Bir Acımasız turistin ise raks ettiği sırada Türkiye ve Rusya bayrağı ve üstünde dostluğu temsil fail tokalaşma işareti kâin bayrağı açarak çevredekilere gösterdi. Bu cereyan ise Rusya ile Türkiye arasındaki dostluğun göstergesi yerine dikkat çekti.

15 bin ziyaretçi taşıdı

Kruvaziyer gemisi, yaptığı seferlerinde averaj 700 ziyaretçi ve 300 civarında mürettebatıyla bin kişiyi taşıyarak gerçekleştirdiği 15 seferde 15 bin ziyaretçi taşıdığı kaydedildi. Ekin ve Turizm İl Müdürü Mukavim Süren, “Haziran ayında başlayıp Ilk Teşrin ayına büyüklüğünde 15 öğün yaptı. 700 yolcusu ve 400’e yakın mürettebatıyla tahminî 15 bin ziyaretçiye aile sahipliği yaptık şimdiye kadar. Gelenler üstelik gayet kıvançlı. Sinop destinasyon ve kültür rotası bakımından günü bağlanak kendisine kent merkezinde doyasıya tarihi ve tabii güzellikleri görebilecekleri şanlı benzeri yol uğrağı yer haline geldi. Önümüzdeki mevsim bile bunun artarak devam etmesini bekliyoruz” dedi.

Galataport’un Karadeniz ayağı: Blacksport

Süren, Sinop’un kruvaziyer turizminde önemli bire bir liman olduğunu ve İstanbul Galataport’un Karadeniz’deki ayağı kendisine değerlendirdiklerini belirterek, “2009 yılında Miami’üstelik yapılan kruiz zirvesinde Sinop liman ağına dahil edilmişti. O tarihten pandemiye kadar 300 civarında iri kapasiteli gemiyi ağırlamıştık. Sinop Galataport’un Karadeniz ayağı olarak Blacksport diye niteleyerek adlandırabileceğimiz hizmet verebilecek, ekin rotasıyla koca ayrımsız liman. Bundan muhit de tercih ediliyor” diye niteleyerek konuştu.

Kruvaziyer gemilerinin devamının dahi geleceğini kaydeden Süren, “Bulunan geminin programı elan bile sayısı artarak bitmeme edecek, diğer Avrupa menşeili kruiz gemilerinin bile gelmesini önümüzdeki sezonda bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Gemiden nazil turistler barhana namına kent merkezindeki tarihi ve kültürel destinasyonları rehberleri eşliğinde musahabe etti. Gemi, akşam saatlerinde Sinop’tan yola çıkarak önce Bartın Amasra, arkası sıra İstanbul’a gidecek.

Share: