“Kovid-19, tüberkülozun tanı ve tedavisini damarı bozuk etkiliyor” uyarısı

Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Sine Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Veli Güleç Balbay, Kovid-19’un tüberkülozun teşhis ve tedavisine damarı bozuk etkisinin bitmeme ettiğini bildirdi.

Balbay, 76. Verem Eğitimi ve Farkındalık Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada, tüberkülozun, acun genelinde genişlik çok ölüme sebep olan 13. hastalık olduğunu belirtti.

Dünya Afiyet Örgütü verilerine değinen Balbay, “Dünya Keyif Örgütü Global Verem 2022 Raporu’na bakarak Kovid-19 pandemisinin, tüberkülozun tanılama ve tedavisine muvasala ve hastalık yükü üzerindeki aksi etkisi devam etmektedir. Bildirme örtüsüz sıkıntı; yıpranmamış tüberküloz tanısı kayran parasız sayısındaki azalma olmuştur.” ifadesini kullandı.

Balbay, hastalığın, sayrı insanlardan öksürme ve hapşırık sonucu ortama yayılan mikrobun solunum eliyle alınmasıyla bulaştığını anlatarak, şöyle bitmeme etti:

“Verem hastasıyla tıpkı ortamda bulunma süresi, ortamın büyüklüğü ve havalanma düzeyi, basilin bulaşmasında majör olan faktörlerdendir. Bildirme yoğun bulaşma, hastanın familya bireylerine ve mail faaliyet arkadaşlarına evet. Ahenkli umar kullanımıyla basil sayısı çokça kısa sürede azalır. Hastaların çoğunda, averaj 2-3 haftada bulaştırıcılık bulunmayan peki.”

“2-3 haftadan tafsilatlı süren öksürük varsa dikkat”

Hastalığın umumi yakınmalarını halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, çocuklarda kilogram alamama, üzücü ve gece terlemesi yerine sıralayan Balbay, 2-3 haftadan teferruatlı süren ve nonspesifik antibiyotik tedavisi almış olmasına rağmen klinik cevap alınamayan öksürük varlığında verem hastalığından şüphelenilmesi gerektiğini vurguladı.

Balbay, tüberküloz hastalığının tanısının cılız, tedavisinin sakim ve tür olduğunun altını çizerek, “Tüberküloz tedavisi, eksiksiz keyif kuruluşlarında, Esenlik Bakanlığımız yoluyla yayımlanmış olan ‘Tanı ve Tedavi Rehberi’ ile lokalize standartlara uygun namına yapılır. Bakir tüberküloz hastalarının tedavisi; iki kamer 4’lü ve dört ay 2’li ilaçla kalkışmak üzere 6 ay sürmektedir. Tedavide geçer not bilcümle ilaçlar, ilişik keyif kuruluşları eliyle ücretsiz verilmektedir. İlaçların ahenkli kullanılması tedavinin başarısı üzere oldukça önemlidir. Hastanın, tercihen ayrımsız keyif personelinin gözetiminde ilaçlarını alması şeklinde muteber doğrudan gözetimli tedavi, ahenktar umar kullanılması amacıyla yer makul yoldur. Otama sonlandırılana kadar hastanın maaş takiplerinin verem cidal dispanserinde yapılması uygundur.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: