Koruma altındaki yaban keçileri Kayıtlı Kanyon’da görüntülendi

Isparta’da, siper altında olan melez keçileri, Sütçüler ilçesindeki Yazılı Kanyon’da görüntülendi.

Doğal güzelliklerinin beraberinde çandır hayatı çeşitliliğiyle bile dikkati çeken Mukayyet Dar Boğaz, doğa ile çöz içe yapısı, etkin habitatı ile birçok dikme çeşidine ve endemik türe birlikte ocak sahipliği yapıyor.

Natür fotoğrafçılığı, doğa yürüyüşü, kayaç tırmanışı ve kampçılık kabilinden bir nice etkinliğin yapılabildiği dar boğaz, bire bir zamanda akide turizmi için üstelik mukaddes yerlerden birisi sayılıyor.

Milli parktaki kayarlarda kıpırdak keçiler, faziletli rakımlı noktalardan insanların gözle ferah ferah görebileceği noktalara iniyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Isparta Valiliği, Natür Esirgeme Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Isparta Kılgısal Ulum Üniversitesi ve TÜBİTAK hareket bilirliğinde “Güller Diyarından Toroslara Fen ve Huy Yolculuğu” projesi kapsamında tabiat eğitimi için kanyona mevrut kursiyerler üstelik aşılanmamış keçilerini gözlemleme fırsatı buldu.

Proje Yürütücüsü Dr. Öğretim Üyesi Yasin Ünal, gazetecilere yaptığı açıklamada, natür eğitimlerinin Yazılı Kanyon’da bitmeme ettiğini söyledi.

Yaban keçilerinin bu bölgede yaşadığını belirten Ünal, ” Türkiye’den eğitim bilimi üzere gelen 25 kursiyere çandır keçilerini yorumlamak istedik. Allah’ta baht etti 15 mail çandır keçilerini gözlemleme fırsatı bulduk. Katılımcılarımıza bu türün ne kadar kızıl olduğunu ülkemiz açısından yetişkin aynı çeşit olduğunu durumunda ilam fırsatı bulduk.” diye konuştu.

Kursiyerlerden Mevlüt Zenbilci dahi keçileri görmekten nazik zevk aldığını ve heyecanlandığını kaydetti.

Share: