Konya’daki ocaklardan çıkarılan traverten taşı, sunu aşkın ABD’ye gönderiliyor

Konya ve çevresindeki taş ocaklarından çıkartılan ayrımlı renklerdeki traverten taşı, MEMLUK başta oluşmak için birçok ülkeden murat alıyor.

Gri, krem, soluk, kahverengi ve kırmızı renklerden oluşan traverten taşı, mermere göre daha mahdut işlenebildiği amacıyla yeğleme ediliyor.

Konya’birlikte 2004 yılından bu yana taş ocaklarında traverten üretimi işleyen firmanın Umumi Müdürü Salih Takavcı, AA muhabirine, taş ocaklarından çıkardıkları traverteni 80 ülkeye ihraç ettiklerini söyledi.

“Bildirme balaban müşterimiz Amerikalılar”

Çıkarıp işledikleri pamuk taşı taşının yüzde 60’ını nihai işlenmiş halinde MEMLUK pazarına verdiklerini belirten Takavcı, şunları kaydetti:

“Traverten, Amerika’da ferah aynı biçimde kullanılıyor. Traverten, kalsiyum karbonat ihtiva fail bir taş olduğundan, mikrop barındırmama ve ışıma emici özelliği var. Amerikalılar bu açıdan traverten taşını tercih ediyor. Arz balaban müşterimiz bile Amerikalılar. Amerika’de daha çok evlerde kullanılıyor. Amerika’bile artık yatay mimarlık hakim olduğu için evlerin çokları villa tarzında evler. Gönderdiğimiz taşları, havuz kenarlarında, bostan peyzajlarında, bağırsak mekanlarda, her yerde kullanıyorlar. 2008 yılından bu yana Amerika Müttehit Devletleri’ne 350 bin titrem mamul traverten taşı gönderdik.”

Takavcı, pamuk taşı taşını blok kütle halinde, işlenmeden Çin, Hindistan, Lübnan ve Mısır’a ihraç ettiklerini belirterek, kenarlı eser kendisine da MEMLUK dışında Katar, Birleşik Zenci Emirlikleri, Suudi Arabistan, Rusya, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya kabilinden kavi çokça ülkeye gönderdiklerini söyledi.

Share: