Konya kültür sanat haberleri | Selçuklu kollar, ‘İklim Atölyeleri’ ile geleceği kurtaracak

Selçuklu füru, ‘İklim Atölyeleri’ ile geleceği kurtaracak

İZMİR – Selçuk Belediyesi ile Işlik Deneyim Konferans ve Ekoloji Derneği’nin, Fransa’nın Türkiye Büyükelçiliği bağış desteği ile hayata geçirdiği, Efes Selçuk İklim Atölyeleri Projesi’nin lansmanı Efes Tarlası Hayat Köyü’nde yapıldı.

Fransa’nın Türkiye Büyükelçiliği bağış desteği ile Selçuk Belediyesi ile Işlik Deneme Müzakere ve Ekoloji Derneği’nin hayata geçirdiği, İzmir St. Joseph Lisesi ve İzmir Fransızca Öğretmenleri Derneği’nin destekleri ile zenginleşen Efes Selçuk İklim Atölyeleri Projesi’nin lansmanına Efes Selçuk Belediye Reisi Filiz Ceritoğlu Sengel, Fransa Türkiye Büyükelçiliği Sivil Cemiyet ile İş birliği Sorumlusu Romain Lacahmbre, Dernek Başkanı Seçil Vildan Çubukçu, Başkan Yardımcısı Buse Altun, Umumi Heyet Üyesi Firez Tarih Özdemirci ve sivil cemiyet örgütleri temsilcileri katıldı.

Hedef bin 500 çocuk

Efes Selçuk İklim Atölyeleri Projesi, Selçuk’ta işlek 7- 14 yaş arası bin 500 çocuğa ulaşarak çocuklara çevre ve iklim konularında farkındalık kazandırmayı amaçlıyor. Kısaca bire bir sene sürecek proje ile Selçuk’ta ruhlu 7- 14 gözyaşı çocukların yer konusunda bilinçlenmesi ve bu konuda günlük yaşamlarında kullanılmamış beceriler kazanmasını tedarik etmek için balaban bire bir etap atılacak.

Amaç çocukları bilinçlendirmek

Efes Selçuk İklim Atölyeleri Projesi lansmanında projenin önemini anlatan Atölye Deneyim Musahabe Derneği Umumi Sekreteri Acı Pelin Topçu; Efes Selçuk İklim Atölyeleri Projesi’nin esas motivasyonunun kültür ve sanatın gücünü kullanarak çocukları kâin ekolojik kriz ve iklim değişikliği konusunda bilinçlendirmek ve teferruatlı vadede gözlemlenebilir tutum değişiklikleri elde etmelerini ulaşmak olduğunu belirterek “Beyaz Perde, masal, tasarım, ışık, gösterici, müzik, natür oyunları ve türe iyice yer atölyeleri ile çocukların yeteneklerini ortaya koyabilecekleri bire bir kayran açmayı hedefliyoruz. Bu projede bin 500 büyüklüğünde çocuğa yansımak istiyoruz. Danışma ve ekoloji atölyeleriyle bu arada çocuklara, abuhava krizi ve ekolojik krizle ilişik farkındalık kazandırmayı, onları biraz de nutuk yoluyla motive ederek bu alanda bakir beceriler kazanmalarını hedefliyoruz” dedi.

Lacahmbre: “Çocuklar geleceğin aktörleridir”

Fransa Türkiye Büyükelçiliği Sivil Topluluk ile İş Birliği Sorumlusu Romain Lacahmbre, iklim değişikliği ile mücadelede arsıulusal el birliği ve gelişim birliğinin önemine özen çekerek “Fransa Büyükelçiliği 2020 yılından bu yana rastgele sene sivil sosyete örgütlerine yönelik çevre temalı projelere çağrıda bulunuyor. Füru geleceğin aktörleridir. Gezegenimizin zenginliklerini sıyanet etmesi ve dürdürülebilir aynı acun mensur edilebilmesi üzere çocukların akıllıca şekilde eğitilmeleri bir mecburiyettir. Selçuk Belediyesi ile Atölye Deneyim Sanat ve Ekoloji Derneği’hangi bu sağduyulu proje üzere teşekkürname ediyorum” diye konuştu.

“Ati nesillere ‘Buna dur diyecek olan kahramanlar sizlersiniz’ diyoruz”

Selçuk Belediye Reisi Filiz Ceritoğlu Sengel, “Biz geleceğe bir nesil ekelim ve topraktan yetişen filizlerle geleceğe ehil çıkalım diyerek Efes Tarlası Dirim Köyü’nü kurduk. Toprak Okulu’nda hayalet ettiğimiz şeyi Efes Selçuk İklim Atölyeleri Projesi ile gerçekleştiriyoruz. Efes Sahnesi Dirim Köyü Projesi ve Yerey Okulu Projesi ile hem meslek öncesi çocukları hem de hali hazırda tarımla uğraşan vatandaşları doğru ekincilik teknikleriyle tıpkı araya deklare etmek amacıyla uğraşmıştık. Amma Işlik Tecrübe Nutuk Derneği ile alay malay şu anda alelacayip bire bir proje yapıyoruz. İklim krizine, ekolojik krize karşı ne yapabiliriz ve ati nesilleri bu konuda elbette bilgilendirebiliriz diye başladığımız aynı proje Efes Selçuk İklim Atölyesi projesi. Bu noktada birlikte mütebeddil gittikçe natürel afetler, baskın baskınlarına ve yağışsızlık kabil problemlerle karşı karşıyayken, ati nesillere buna dur diyecek olan kahramanlar sizlersiniz diyoruz. Onları hem müzikle, hem sanatla hem üstelik yer ve doğayla aynı araya getirerek bu işi halletmek istiyoruz. Bu projeyi o yüzden haddinden fazla önemsiyorum. Bu projeyle düpedüz ati neslin özlük geleceklerini kurtaracaklarına inanıyorum. Tığ geleceği yarının büyükleri olacak çocuklara teslim ediyoruz. Bizim burada amacımız geleceğe döl atmaktı. Bu hayalimize ortak olan herkese teşekkür ediyoruz” açıklamasında bulundu.

Share: