Konya haberleri: Çeltik rekoltesi çiftçinin yüzünü güldürdü

Çeltik rekoltesi çiftçinin yüzünü güldürdü

KIRIKKALE Türkiye’nin koskocaman çeltik üretim merkezlerinden biri olan Kırıkkale’dahi, çetin hasat sezonu başladı. Köylerde yetiştirilen çeltik, bu sene erdemli rekoltesi ile çiftçinin yüzünü güldürüyor.

Kırıkkale’bile, çeltikte hasat sezonu başladı. Faziletkâr verimi ve getirisi ile çiftçilerin yeğleme ettiği çeltiğin hasat edilmesi için biçerdöverler tarlalara girdi. Sulakyurt ovalarındaki arazilerde yetiştirilen çeltik, bu sene erdemli verimiyle çiftçinin yüzünü güldürüyor. Yeşilli köyünde çiftçilerle aynı araya mevrut Ilbay Bülent Tekbıyıkoğlu, biçerdöveri kullanarak bu yılın önceki çeltik hasadını yaptı. Çeltik üretiminin yapıldığı yegâne ilçenin Sulakyurt olduğunu tamlayan Tekbıyıkoğlu, “Bu bölgede 4 devam köyümüzde çeltik üretiliyor. Bu sene rekoltemiz az çok ferah düzeyde, 4 bin 700 ton civarında. İlimizde çeltiğin üretimi 6 bin dekar alanda yapılıyor. Çiftçilerimiz üstelik berenarı kıvançlı” dedi.

“Çiftçimiz bu durumdan duyduğu memnuniyetleri anlatım etti”

Vilayet kendisine birlikte çiftçilere bindi sağladıklarını rapor eden Tekbıyıkoğlu, “Bu yıl ilimiz gayrı temiz hasılasına 50 ile 60 milyon beyninde aynı dirimlik bekliyoruz. Devletimizin da fiyatlandırmaları birlikte berenarı bol, çiftçimiz da bu durumdan duyduğu memnuniyetlerini bana anlatım etti. Ekincilik ve Orman Bakanlığı’mızın destekleri var. Ancak tığ de Valilik adına kimi vakit kullanılmamış ürünlerin, kullanılmamış çeşitlerin artması amacıyla evlat destekleri veriyoruz. Makine desteği ve seracılık faaliyetlerinde de girişimcilere bindi veriyoruz” diyerek konuştu.

“Şeker Hastalığı hastaları üzere yağız karışık pirinç çeşidimizi de ilimize getirme kararı aldık”

Şeker hastaları içinde çiftçilere siyah pirinç tohumu desteğinde bulunacaklarını anlatan Tekbıyıkoğlu, “Şeker hastaları için yağız girift pirinç çeşidimizi birlikte ilimize getirme kararı aldık. İnşallah bu seneki desteklerimizin arasına üstelik şeker hastalarımız üzere düğü çeşidimizin tohumunu birlikte çiftçilerimize destekleyecek mahiyette aynı programımız olacak” şeklinde konuştu.

Çeltik hasat programına Sulakyurt Kaymakamı Asillik Tunçer, İl Umumi Sedir Başkanı Misyon Kaynak, İl Özel İdaresi Umumi Sekreteri Haluk Karahan, Yeşilli köyü muhtarı Haydar Karabina ve çiftçiler katıldı.

Share: