Konya Gazeteciler Cemiyeti Komutan Vekili Koyuncuoğlu’ndan Basın Kanunu’na ilgili izah

Konya Gazeteciler Cemiyeti Başkan Vekili Lokman Koyuncuoğlu, TBMM’bile görüşülecek sosyal medya ve genel ağ haberciliğine ilgili düzenlemeleri içeren Matbuat Kanunu ile ilgilendiren açıklamada bulundu.

Yeni Matbuat Kanunu’nun, gazetecilik yapanların ve matbu ceride ile yayın hayatına bitmeme fail kuruluşların lehine benzeri ebat olduğunu belirten Koyuncuoğlu, yasanın ivedilikle çıkması gerektiğini savundu.

Koyuncuoğlu, kanunun yürürlüğe girmesi amacıyla bir nice sebep olduğunu vurgulayarak, “Mesleği gazetecilik olan ve bu işten geçimini sağlayanlar amacıyla bu yasa birçok yarar sağlıyor. Yasanın öncelikle içtimai medyada ‘dezenformasyonla uğraş düzenlemesi’ boyutu berenarı mehabetli. Tıpkı ülkenin zat güvenliğine yönelik saldırılara karşı hazırlık alması, kesinlikle sansür olarak değerlendirilemez. Dolma bilim yapılmasının önüne geçilmesi, vatandaşlarını keder, ocumak yahut ürkü fotoğraflamak üzere selen ve paylaşım yapanlara cebin müzaheret etmek rastgele ülkenin tabii hakkıdır ve Türkiye dahi bu yasayla bunu sağlayacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Düzenlemeyle bayağı gazetecilik yapanların korunmasının üzerinde durulması gerektiğine dikkati çeken Koyuncuoğlu, şunları kaydetti:

“Yasa yürürlüğe girdiği antlaşma bu işle ilgili resmi car ahzetmek için başvuran kurumlar dışında, olgun sitesi olanlar amacıyla imdi gazetecilik tanımının kullanılmaması gerekiyor. Yürürlüğe girecek yasadan istediğimiz en koskocaman ulama bu. Zira kimin gazeteci olduğuyla ilişik bir ayrıştırma gerekiyor. Günümüzde bir nice sosyal iletişim araçları platformunda fenomenler dediğimiz kişiler yahut sayfalar gazetecilik yapıyor kabil ruh yürütüyor. Kanun çıktıktan sonraları resmi zar amacıyla başvuru şartlarını taşımayanların ya de başvuru yapmayanların gazeteci olmayacağı, yemeden içmeden sosyal medyada paylaşım fail kişiler olduğunu herkesin bilmesi gerekiyor. Sunma önemlisi birlikte bu işi strateji fail Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı ve Matbuat İlan Kurumu’nun dahi bu işi disipline etmesidir. Gazetelerin hem hesaplı kendisine desteklendiği hem dahi gazeteci olmayanla, olanın ayrıldığı tıpkısı döneme girmeye bu kanun fırsat verecektir. İvedilikle bu yasanın çıkmasını bekliyorum. Tığ başka mesleğe eş olanların gazetecilik yapmasını istemiyoruz. Ayrıca matbuat kartının alınmasıyla ilgili yapılan düzenlemeyi de makul buluyoruz. Burada da benzer hassasiyetin gösterilmesini umuyoruz.”

Share: