Konya fen: Konya’daki merkezde 9 ayda 500’e andıran melez hayvanı tedavi edildi

Konya’üstelik Karatay Belediyesi Hayvanlar Bahçesi bünyesinde hareketlilik gösteren Yanık Hayvan Rehabilitasyon Merkezinde 9 ayda kısaca 500 görgüsüz hayvanın tedavisi yapıldı.

Vatandaşların sayrı yahut gaileli yerine bulup merkeze getirdiği hayvanlar, baytar hekimler vasıtasıyla otama ediliyor.

Merkezin kurulduğu 2001’den bu yana 3 binin üzerinde ayı, vaşak, kurt yavrusu, tilki, kaşıkçı kuşu, kartal, mecnunca, flamingo, baykuş ve puhu gibi efsanevi otama edilerek katıksız ortamlarına bırakıldı. Bu yılın 9 maaş döneminde da 500 hayvanın tedavisi yapıldı.

Zooloji Bahçesinde görev yapan baytar hekim Abdurrahman Pirinç, AA muhabirine, merkeze getirilen hayvanların çoğunluğunu kanatlı yırtıcıların oluşturduğunu söyledi.

Kendilerine getirilen seçme hayvanın tedavisinin titizce yapıldığını anlatan Pirinç, şöyle konuştu:

“Bu yıl vatandaşlar 200-250’ye andıran hayvan getirdi. Milli Parklar üzerinden birlikte 100-150 devam tutanakla teslim münfail hayvan var. Tıpkısı birlikte CİMER üzerinden yahut şehremaneti ihbar hatları üzerinden ulaşılıp getirilen 100’e andıran efsanevi var. Sağlığına kavuşturduğumuz zooloji bulunduğu saf ortamlarına bırakıldı. Atmacasından değerli şahinine, uzun hayvan kartallarından akbabalara, puhulara kadar birçok hayvan ya güçten düşmüş adına yahut yaralandığı için bilvasıta evet dahi doğrudan bizim merkezimize getiriliyor. Bu hayvan bilimi otama edildikten sonra şayet uçma kabiliyetleri yerindeyse gene doğaya bırakılıyor. Eğer bu kabiliyetlerini yitirmişlerse hayvanlar bahçesi bünyesinde bulunan rehabilite ve konaklama bölgelerinde hayatlarının sonuna kadar yaşıyor.”

Düğü, yıl sonuna kadar merkezde tedavi edilen hayvan sayısının 600’ü bulmasının beklendiğini kaydetti.

Share: