Kocaeli haberleri | Kocaeli’de çıkmaz hayvanlarına 4 Ekim’e özel ücretsiz takim

KOCAELİ Baytar Hekimleri Odası’na unsur gâh kliniklerde, ‘4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’ nedeniyle getirilen sokak hayvanları ücretsiz adına kısırlaştırıldı.

Kocaeli Baytar Hekimleri Odası, ‘Hayvanları Himaye Günü’ nedeniyle kent genelindeki baytar klinikleri aracılığıyla çıkmaz hayvanları üzerine farkındalık üzere harekete geçti. 12 ilçede bulunan bazen kliniklere aktarılma süresince getirilen pisik ve köpekler, ücretsiz kısırlaştırıldı. Amaçlarının, çıkmaz hayvanları konusunda farkındalık monte etmek olduğunu belirten Kocaeli Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Mehmet Bostancı, “Tığ Kocaeli Veteriner Hekimleri Odası olarak ayrımsız proje başlattık. Bu proje öncesinde baytar klinikleri ile ziyaret sağladık, hekimlerimizle görüşüp bu işe gönüllü olup olamayacakları hususunda taleplerimizi ilettik. Iyesiz hayvanların, kliniklerinde 4 Ilk Teşrin günü kısırlaştırılmasını sorduk ve çokça domuzuna dönüşler aldık. Veteriner hekimlerimiz bu konuya müspet baktılar. Tığ bire bir envanter oluşturduk ve bugün dolaşma süresince Kocaeli’nin çeşitli bölgelerindeki baytar kliniklerinde iyesiz hayvanlarımızı ücretsiz bire bir şekilde kısırlaştırıyoruz” dedi.

Sokak hayvanları üstüne herkesin duygulu olması gerektiğini vurgulayan Bostancı, “Kısırlaştırmak bu sorunun tamamını çözmeyecektir, buradaki amacımız ayrımsız algı oluşturabilmek. Bu sorunun ne büyüklüğünde büyük tıpkı maslahat olduğunu, ilerleyici aşamalarda elbet önümüze daha iri ayrımsız maslahat adına karşımıza çıkabileceğini tavzih etmek için baytar hekimlerimizin bu sorunun çözümünde bittabi avangart olabileceğini, elimizi taşın altına koyduğumuzu ve ferah niyetimizi açıklamak amacıyla hakeza bir proje başlattık. Herkesi sokak hayvanları üstüne duygulu olmaya nida ediyorum” diye niteleyerek konuştu.

Share: