KKM’nin payı %13.68’e yükseldi

Seviye korumalı yatırım hesaplarının (KKM) devreye girmesiyle bankalardaki mevduatlarda, TL cinsi yatırım oranları sürekli düşüyor. Şebnem Turhan, Dünya’daki haberde, KKM ile alay malay mevduatlardaki değişimin rakamlarını verdi. İşte Turhan’ın o haberi:

Dolardaki acul yükselişin önüne unutmak ve düşük nema politikası zımnında yeğleme edilmeyen TL mevduatı elan alımlı hale getirip döviz talebini budamak üzere devreye alınan düzey korumalı TL mevduat hesabı bankacılık sektöründe mevduatta dolarizasyonu arttırdı. KKM devreye girdiği önce hafta TL mevduatın KKM dünya hep mevduat içindeki payı 37,35 seviyesinde iken Bankacılık Aranjman ve Bakı Kurumu’nun (BDDK) 27 Mayıs haftası verisinde KKM dünya TL mevduatın payı yüzde 28,15’e geriledi. KKM dövizdeki değişime duygulu olduğu ve tevdiat getirisi kurdaki değişime göre mudilere sunulduğu amacıyla dövize endeksli yerine değerlendiriliyor. Döviz mevduatının payı ise KKM devreye girdiği önceki hafta KKM ile birlikte yüzde 62,05 seviyesinde iken 27 Mayıs itibariyle KKM ile alay malay döviz mevduatının bütün tevdiat içindeki payı yüzde 71,84’e artık. Yani KKM’nin devreye girdiği evvel haftadan bu yana TL mevduatın payı 9.2 benek azalırken dövize endeksli mevduatın payı 9 2 benek kalık oldu.

KKM ile Rusya Ukrayna savaşının başladığı küçük ay sonuna büyüklüğünde döviz kurlarında tıpkı istikrar sağlanmış ve dolar/ TL 13.5-14 teklik seviyesinde kalmıştı. Alelhusus şirketlere sağlanan kazanç avantajı ile dövizden KKM’ye gün hızlanmıştı. Fakat akıbet dönemde kurlardaki acul yükseliş ve şirketlerin maliyetler dolayısıyla artan döviz ihtiyacı KKM’ye geçişlerin ivme kaybetmesine sebep oldu.

KKM’nin payı %13,68’e yükseldi

KKM herhangi bir ne büyüklüğünde TL yatırım adına adlandırılsa dahi süre sonu getirisi döviz kurlarındaki değişime bakarak belirlendiği için analistler dövize endeksli tevdiat yerine değerlendirilmesini henüz akıllıca görüyor. KKM önceki namına 20 Antrakt’ta devreye alındı ve önce veriyi 24 Aralık 2021 haftasında karşıladık. İlk haftasında 29 milyon teklik antre sağlanırken 24 Boşluk haftasında KKM’nin hep mevduattaki payı yüzdelik 0,6, KKM dış TL mevduatın toplam bankacılık sektörü mevduatındaki payı yüzdelik 37,35, döviz mevduatının payı yüzde 62,05, KKM ile bu arada dövize endeksli mevduatın payı ise yüzdelik 62,64 seviyesindeydi. KKM’ye iştirak arttıkça KKM aut TL mevduatın toplam mevduattaki payı düşüş eğilimine girdi. 27 Mayıs haftasında KKM’nin payı toplam mevduatta yüzdelik 13,68’e çıkarken KKM aut TL mevduatın payı birlikte yüzdelik 28,15’e indi. KKM ile alay malay döviz mevduatının payı üstelik yüzde 71,84’e yükseldi. Analistler KKM’nin temas hangi kadar döviz talebini azaltmayı hedefl ese ve liralaşma stratejisinin tıpkısı parçası olsa de dövize endeksli olması dolayısıyla yeniden dolarizasyonu artırıcı yönde rehavet yaptığına dikkat çekti.

KKM’nin Tarz Bankası’na olan yükü veriler açıklanmadığı üzere bilinmiyor. Ancak Kaynak ve Maliye Bakanlığı bütçe sonuçlarında KKM dönüşleri üzere hangi büyüklüğünde ödediğini açıklıyor. Buna göre mart ve nisan aylarında KKM dönüşleri amacıyla 16.3 bilyon liralık ödendi.

KKM ve katılma hesaplarında biriken tutarda artma

 

KKM getirisi yüzdelik 37’ye ulaştı

 

KKM ve maliyetler, ihracatı inatçı etkileyecek

 

KKM’ye bandaj artıyor

 

Share: