Kızlarına eşeysel istismardan yargılanan babaya tenzilatsız 70 yıl kodes

İZMİR’üstelik, kızları N.B. ile N.B.’ye cinsî istismarda bulunduğu suçlamasıyla mevkuf yargılanan R.B. (39), cezasında iskonto uygulanmaksızın, 70 sene 6 ay hapse çarptırıldı.

İzmir’dahi sabık yıl N.B., jandarmaya giderek kendisinin ve kardeşinin, babaları R.B.’nin tensel istismarına uğradıklarını söyledi. İhbarla harekete sabık ekipler, R.B.’yi gözaltına aldı. Evde yapılan aramalarda, kıtipiyoz kız N.B.’nin odasındaki çöp sepeti ortamında hamilelik testi kutusu ve prezervatif ambalajı ele geçirildi. Jandarmadaki işlemlerin peşi sıra R.B., tutuklandı. Olayla ilgilendiren hazırlanan iddianamede mağdurların ifadelerine düz verildi. Hasis cömert N.B.’nin, Yavru İzlem Merkezi’nde (ÇİM) verdiği ifadede, evvel eylemin 5’inci sınıfa giderken gerçekleştiğini elan sonradan bile artarak bitmeme ettiğini söylediği belirtildi. N.B.’nin, daha bilahare R.B.’nin bozuk kullanarak istismarda bulunduğunu, beraber eczaneye her an aspirin, kötü ve hamilelik testi aldıklarını söylediği da iddianamede kayran aldı. Büyük olan N.B.’nin dahi kısaca 1 sene önce babasının istismarına uğradığını söylediğine iddianamede değinildi. N.B.’nin odasında kâin masanın altındaki yararsız kovasında gebelik testi kutusu ve kötü ambalajı ele geçirildiği dahi iddianamede düz aldı. R.B.’nin eylemleri gerçekleştirdiği tam N.B.’nin 12, ablası N.B.’nin ise 17 yaşında olduğuna aksan yapıldı.

SAVCILIKTA İTİRAF ETTİ, MAHKEMEDE GERİ ÇEKTİR.B.’nin, müddeiumumilik ifadesinde adi kızı N.B.’ye müteveccih bütün eylemleri akseptans ettiği, muhtelif tarihlerde istismar ettiğini bildirme ettiği fakat ablası N.B.’ye yönelik herhangi bir seksüel eyleminin olmadığını söylediği dahi iddianamede saha aldı. Toplanan deliller ve alınan ifadeler ışığında savcı, R.B. karşı amiyane kız N.B. yönünden ‘müteselsil adına çocuğa nitelikli eşeysel istismar’ ve ‘kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’; nazik kızı N.B. yönünden ise ‘çocuğun seksüel istismarı’ ve ‘kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçlarından ceza dilek etti.İzmir 11’inci Kırıcı Ukubet Mahkemesi’nde yargılanan R.B., ilk duruşmada savcılık aşamasında verdiği ifadelerin çürük olduğunu söyleyip, kendisine intizam kurulduğunu, suçsuz olduğunu öne sürdü. Mağdur dallar, babaları R.B. hakkındaki şikayetlerini yinelerken, ana ise şikayetçi olmadı. İddia makamı, temel için mütalaasında, amiyane çocuk N.B. için ‘müteselsil adına aza sokma aracılığıyla çocuğa kalifiye tensel istismar’ ve ‘kişiyi hürriyetinden mahrum kılma’ suçlarından; sair mağdur N.B. yönünden ise ‘çocuğun cinsî istismarı’ ve ‘kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçlarından ceza talebinde bulundu.SANIK AVUKATLARINDAN TAHLİYE TALEBİSanık R.B., mevkuf yargılandığı davada baştan bilge karşısına çıkarıldı. 11’inci Bati Ukubet Mahkemesi’ndeki duruşmaya; Saadet Sarıklı Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği (UCİM) avukatları, Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı avukatı ve sanık avukatları bile katıldı. Duruşmada evvel namına argüman makamı, anne hakkındaki mütalaasını tekrarladı. Yakınan avukatları, sanığın yer dokunaklı şekilde cezalandırılmalarını isterken, maznun avukatları ise boşaltma talebinde bulundu. Akıbet sözü sorulan sanık ise eylemleri gerçekleştirmediğini savunarak beraatini istedi.İNDİRİM HÜKÜMLERİ UYGULANMADI

Savunmaların peşi sıra değişmeyen açıklandı. Sanığın alıkonulma halinin devamına değişmeyen veren mahkeme heyeti, süfli yavru N.B. yönünden sanığı ‘uzuv oyulgalamak suretiyle nitelikli eşeysel sömürme’ suçundan 20 sene hapse çarptırırken, mağdurun münezzeh kızı olması nedeniyle ceza, 30 yıla çıkarıldı. Olayın zincirleme olarak meydana gelmesi nedeniyle da ceza, 45 yıla çıkarılıp, ilişkin yasa gereği 30 yıldan aşkın olmayacağı üzere tekrar 30 sene hapse çevrildi. Sanık, ‘kişiyi hürriyetinden mahrum bırakma’ suçundan ise 13 yıl 6 kamer delik cezasına çarptırıldı. Yıldız Bilimi, sair mağdur N.B. yönünden ise sanığı ‘çocuğun cinsî istismarı’ suçundan 12 sene hapis cezasına çarptırdı. Eylemi temiz kızına etkili sanığın cezası, 18 yıla çıkarıldı. Sanığa ‘kişiyi hürriyetinden mahrum kılma’ suçundan dahi 9 sene kodes verildi. Maznun R.B.’ye toplam 70 sene 6 kamer cezaevi cezası verilirken, tenzilat hükümleri bile uygulanmadı.

Share: