Kıya sanıklarının hırsızlık suçunu bildirmeyen belediye yöneticileri karşı yansıtma

Kırşehir’birlikte 2 kişiyi öldürdükleri argüman edilen sanıkların, cinayetten evvel belediyenin deposundan süt çaldıklarını bildikleri halde muamelat yapmadıkları öne sürülen belediye yöneticileri üzerine görevi ihmalden cürüm duyurusunda bulunuldu.

Cesetleri Kızılırmak kıyısında kâin Şeyma Çıpa ve Hasan Aydoğan’ın öldürülmesine ilgilendiren davada müştekilerin avukatı olan Mehmet Ulvi Alan’ın, Kırşehir Cumhuriyet Altını Başsavcılığına sunduğu yansıtma dilekçesinde, Kırşehir Belediyesi yöneticilerinin, sanıklar Ş.E. ve S.A’nın motorin hırsızlığı olayını bir zamanlar savcılığa bildirmeyerek görevi boşlama suçu işlediği gelecek sürüldü.

Kırşehir Belediye Reisi Selahattin Ekicioğlu, Şehremaneti Başbuğ Yardımcısı Asaf Kayaoğlu ve diğer şehremaneti yetkilileri karşı amme davası açılması dilek edilen dilekçede, olayla ilişkin basına yansıyan izahat ve istihbarat delil adına gösterildi.

Sanıkların cinayeti işlediklerinde Kırşehir Belediyesinde güvenlik görevlisi yerine çalıştıkları ve bu tam belediyenin deposundan süt çaldıklarının belirleme edildiği öne sürülen dilekçede, şu ifadelere düz verdi:

“Nitelikli hırsızlık suçu işleyen Kırşehir Belediyesinde güvenlik görevlisi olarak müteharrik S.A. ve Ş.E’nin eylemlerinden 16 Mart 2022’da haberdar olmalarına rağmen bu kişileri Kırşehir Cumhuriyet Başsavcılığına ya üstelik İl Güven Müdürlüğüne derhal ihbar etmemeleri suretiyle Şeyma Çipo ve Hasan Aydoğan’ın hunharcasına öldürülmelerine sebebiyet veren, şikayet olunanların TCK’nin 279/1 ve aynı kanunun 257. maddeleri ahkamlarını boşlama ettiklerinden haklarında soruşturma yapılarak cezalandırılmaları üzere amme davası açılmasına karar verilmesi gerekmektedir.”

Olay

Kırşehir’da 24 Mart 2022’ye kaybolan Şeyma Çıpa ve Hasan Aydoğan’ın otomobili, Bağbaşı Mahallesi Ağbayır mevkisinde bulunmuştu.

Çipo’in cesedi 27 Mart’ta Kızılırmak kıyısı, Aydoğan’ın cesedi birlikte 77 dönem bilahare Kızılırmak üzerindeki Sarıyahşi Köprüsü altında bulunmuştu.

Olayla ilişik 28 Mart’ta tutuklanan Ş.E. ve S.A, Kırşehir Ağır Ukubet Mahkemesinde haklarında açılan davada ikişer kez ağırlaştırılmış müebbet mapus cezası istemiyle yargılanıyor.

Share: