Kırklareli’nde 6 bin 875 domestik hayvan pusat altına makbuz

Kırklareli’nde yerli hayvanların araç altına alınması ve kimliklendirilmesi kapsamında mikroçip yakışmamış işlemi sürüyor.

Ekincilik ve Orman Bakanlığının, “Pisik, Kapik ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Pusat Altına Alınmasına Dair Yönetmelik” kapsamında başlattığı uygulamaya Kırklareli’nde hayvanseverler güç bandaj gösterdi.

Kırklareli Tarım ve Orman Müdürlüğüne yerel hayvanlarıyla mevrut vatandaşlar, çip işleminin ardından hayvanlarını “Eş Hayvanı Anahtar Sistemi”hangi karışma ettiriyor.

İşlemlerin peşi sıra hayvanlara ilgili bilgilerin kayran aldığı kimlik kartları sahiplerine teslim ediliyor.

Kentte şimdiye kadar 6 bin 875 domestik hayvan kayıt altına alındı.

Sülale hayvanlarının 31 Aralık’a büyüklüğünde anahtar altına aldırılması zorunluluğu bulunuyor. Bu tarihe kadar hayvanlarına çip taktırmayanlara, 5199 mahdut Hayvanları Dulda Kanununa göre idari para cezası uygulanacak.

Yavru köpeğini montunun içre getirdi

Hayvansever Ahmet Ataç, bire bir hafta önceki sokakta donmak üzereyken bulup sahiplendiği bala köpeğini kayıt altına sığdırmak ve çip taktırmak amacıyla İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne montunun ortamında getirdi.

Ataç, AA muhabirine, herkesin yerel hayvanlarını uygulamaya dahil etmesi gerektiğini söyledi.

Sahiplendiği köpeğinin evire çevire aynı yuvasının olduğunu anlatan Ataç, “Evde 3 de kedi var, onlarla bu arada yaşıyor. Bugün dahi getirdik pusat altına aldırıyoruz. Kedilerin bile hepsinin pasaportları ve çipleri olacak. Bu uygulamayı haddinden fazla doğru buluyorum. ” diye niteleyerek konuştu.

İl Ekincilik ve Orman Müdürü Mehmet Aksoy dahi herkesin hayvanlarını kimliklendirerek anahtar altına aldırması çağrısında bulundu.

Share: